Léto je tu za pár týdnů a máš pocit, že se ti plavky opět zařezávají do špíčků? Cvičíš, jíš zdravě, ale výsledky stále nevidíš? Každý den se vážíš, počítáš kalorie a váha pořád ukazuje stejné číslo? Poněkolikáté začínáš se „zaručenou“ dietou?

Nemám pro tebe žádný zázračný koktejl nebo pilulku, po které zhubneš. Nic takového totiž neexistuje.

Zkus to tentokrát jinak. Hubnutí a udržení si vysněné váhy je dlouhodobý proces. Přečti si 5 nejčastějších chyb, které děláme a možná mezi nimi najdeš příčinu, proč se tě kila drží zuby nehty. Třeba se v některé z nich opravdu poznáš a konečně tak budeš moci dosáhnout svého vysněného cíle – cítit se skvěle ve svém těle.

1/ Málo jíš

Spousta lidí si stále myslí, že když chtějí zhubnout, tak se musí extrémně omezit v jídle a v podstatě hladovět. Většina lidí nejen málo jí, ale jí také nepravidelně a neplnohodnotnou stravu, což je následně spojeno s náhlým, často večerním přejídáním nevhodnými potravinami plnými jednoduchých cukrů a nezdravých tuků. Jelikož tělo během dne hladoví, veškerou energii si tak ukládá do „zásob“, neboť počítá s dalším hladověním. Výsledkem je pak většinou to, že člověk přibere téměř po všem, co sní.

Tip:

Zaměř se nejen na pravidelné stravování, ale mysli i na jeho skladbu a množství. Organismus si po čase na tento režim zvykne, zrychlí se metabolismus a zvýší se tvoje energie a celkově se budeš cítit lépe.

2/ Málo piješ

Pitný režim je velkým problémem mnoha lidí a často při otázce, kolik tekutin za den vypijí, nedokážou odpovědět. Naše tělo tvoří zhruba ze 60 % voda, neboť vodu potřebuje pro většinu metabolických procesů. Nedostatečné pití ti zadržuje vodu v těle, zpomaluje metabolismus a s tím souvisí i horší odbourávání tuků a negativní ovlivnění procesu hubnutí.

Tip:

Pij zejména neperlivou vodu, klidně kohoutkovou, pokud máš přistup ke kvalitní. Pro lepší chuť si do ní můžeš dát čerstvou mátu nebo kousky ovoce. Slazené nápoje a alkohol je při hubnutí ideální vyloučit nebo je alespoň omezit na minimum.

3/ Jsi neustále ve stresu

Stres s hubnutím není úplně kamarád. Akutní stres byl v minulosti pro naše tělo obranný mechanismus, který nám pomáhal přežít. Jeho funkce je pro nás velmi podstatná, ovšem chronický stres, ve kterém žijeme dnes, na ten jsme adaptováni nebyli. Práce, děti, studium a spousta problémů, kterými jsme obklopeni, unavují nadledvinky, které produkují kortizol. Každý den a bez přestání. Pokud jsme ve stresu, naše tělo se nesoustředí na nic jiného než jen na to, jak přežít! A tak všechny ostatní mechanismy jako je imunita, růst a kvalita vlasů, výživa pleti, svalů a v podstatě všechno, na co si jen vzpomenete, tělo upozadí. Na to, aby mu zbyla energie na správný metabolismus tuků, jednoduše nemá čas a díky tomu se nám ukládá tuk, zejména pak v oblasti břicha.

Tip:

Najdi si činnost, která tě bude bavit a vyžaduje tvoje maximální soustředění. Někdo začne běhat, ale můžeš si zajít na kafe s kamarádkou nebo na výšlap. Přijdeš tak na jiné myšlenky, budeš mít lepší náladu a uvolníš stres, který se přes den nahromadil.

4/ Málo spíš

Spánek se v posledních letech dostává do popředí, protože se zjistilo, jak velký vliv na kvalitu našeho života má. Je klíčový pro fungování imunitního systému, regeneraci těla i mysli a pokud chceš zhubnout, tak bez kvalitního spánku to nepůjde.

Tip:

Nastav si spánkovou rutinu, která bude každý den stejná. Stanov si čas, ve který budeš chodit spát i čas, kdy budeš vstávat. Důležité je spát alespoň 7‒8 hodin. Správně vyladěný cirkadiální rytmus poznáš tak, že se po čase vzbudíš třeba pět minut před zazvoněním budíku a jako bonus budeš svěží a odpočatá.

5/ Jsi příliš perfekcionistická

Jedeš každý den na sto procent a nedáš si třeba nic sladkého nebo něco z toho, na co máš chuť? A co se stane o víkendu? Tělo po něčem dobrém zatouží tak moc, že ty deficitní kalorie z týdne doženeš a někdy i s pořádnými úroky.

Tip:

Dodržuj pravidlo 80/20! A dopřej si z těchto 20 procent ve svém stravování něco méně výživného, třeba sladkost, zmrzlinu nebo skleničku vína. V dlouhodobém horizontu opravdu nedokážeš jíst řadu let jenom perfektně a něco si odpírat. Je potřeba najít správný balanc, aby jídlo bylo radost a ne strašák!

Někdy je příčina toho, proč se ti nedaří zhubnout, tak skrytá, že ji není úplně snadné odhalit. Možné je také to, že ti v cestě za shozenými kily brání příčin hned několik. Zaměř se ve stravě na přirozené potraviny, které jsou bohaté na bílkoviny, které tě zasytí, a na vlákninu a omez průmyslově zpracované potraviny, slazené nápoje a alkohol. Tělo má rádo pravidelný rytmus nejen v jídle, ale i ve spánku a odpočinku. Jedním z častých důvodů, proč se váha nehýbe správným směrem, je totiž stres spojený s nedostatkem spánku. Poslouchej své tělo a dopřávej mu to, co právě potřebuje, a to i s respektem na svůj ženský cyklus. Zaměř se také na pohyb a buď často venku, nejlépe v přírodě. Držím ti palce!

 

Autorka/zdroj: Mgr. Petra Štelcová, výživová a pohybová terapeutka

Foto: www.pexels.com

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account