Nemám čas, mám moc práce. Teď nemůžu. Nic se nestane, když to odložím na příští měsíc… rok… Přestože během dne zvládneme vést poradu s pracovním týmem, postaráme se o nákup, stihneme kávu s kamarádkou, uvaříme a s dětmi si dáme partii pexesa nebo Člověče nezlob se, když jde o péči o sebe samou, zvládneme v ní prokrastinovat i řadu let. Je vám to povědomé? Přitom právě preventivní prohlídky jsou alfou a omegou vašeho zdraví a mohou vám mnohdy zachránit život. A u rakoviny prsu to platí dvojnásob!

Čím je způsobena rakovina? 

Jednoznačná příčina nádoru prsu není známa. Faktem ale je, že mezi rizikové faktory patří začátek menstruace před jedenáctým rokem, pozdní nebo žádné těhotenství, nástup menopauzy u žen starších padesáti pěti let a další. Může ji ovlivnit vyšší věk, obezita, alkohol, stres, nevhodná strava, genetická dědičnost, hormonální stimulace a tak dále. Naopak například kojení snižuje riziko karcinomu prsu. Včasná diagnostika však může objevit nádor v počátečním stadiu a zajistit velmi vysokou šanci na kompletní uzdravení.

Jaké symptomy můžete na sobě pozorovat?

Je nutné provádět pravidelné samovyšetření prsů již od dosažení dospělosti, nejlépe jedenkrát za měsíc, vždy po skončení menstruace. Skvělý návod najdete například na www.loono.cz 

Mezi nejčastější symptomy rakoviny prsu, které lze pozorovat, patří:

  • Bulka, zatvrdnutí či vyklenutí části prsu
  • Krvavý výtok z bradavky
  • Změny ve velikosti, tvaru či vzhledu prsu
  • Změny na povrchu prsu (vtažení, zduření, šupinatění, svraštělí) či vtažení bradavek
  • Barevné změny nebo zarudnutí
  • Odlupování kůže či jiné změny na dvorci či bradavce (svědění, ekzém)
  • Zvětšení lymfatických uzlin v podpaží a pod klíční kostí
  • Otok paže, bolest nebo zvýšená teplota prsu

Co dělat v případě, že na sobě zjistíte některé ze symptomů?

Neváhejte kontaktovat svého gynekologa či obvodního (praktického lékaře), který vám zajistí žádanku k vyšetření. 

Kdy si plánovat vyšetření jako je mamograf? 

Preventivní mamografické vyšetření prsu je nejvhodnější provádět v období týden po ukončení menstruace. 

Od kolika let a jak často by měla žena chodit na preventivní vyšetření?

Všeobecné doporučení mezi lékaři je, že ženy by měly chodit na vyšetření prsů již od třiceti let. U žen do čtyřiceti je vhodný ultrazvuk, od čtyřiceti pak mamograf.

Jak to chodí na mamologii? 

Po vyplnění dotazníku (rodinná zátěž nádorovými onemocněními, údaje o předchozích operacích či zákrocích na prsu, aktuálních obtížích atd.) se provedou dva snímky z každého prsu. Při snímkování je prs mírně stlačen. U některých žen může být mamograf též doplněn o ultrazvuk. 

Kdy budete vědět výsledky?

Záleží na pracovišti. Někde výsledky obdržíte hned (jde většinou o předběžné výsledky), někde je zasílají poštou (definitivní výsledky). Může se stát, že žena bude volána na další doplňující vyšetření (speciální snímky prsu či doplňující ultrazvuk). Snímky se hodnotí dvakrát nezávisle dvěma lékaři (zpravidla v časovém odstupu), aby se minimalizovalo riziko toho, že by se třeba nějaký útvar přehlédl či minul. Pokud obdržíte telefonát či dopis s pozvánkou na doplňující vyšetření, není důvod panikařit, většina doplňujících vyšetření dopadne dobře, ale další vyšetření je v tomto případě nutné, aby byl výsledek kompletní. 

Jaká je čekací doba objednání na mamologii? 

4 až 8 týdnů.

Kam se můžete objednat?

Do akreditovaných mammocenter, jejiž seznam najdete na www.mamo.cz

Foto: Shutterstock, archiv

Tagy:
4 Komentářů
  1. NelaVávrová 8 měsíců ago

    Nerozumim proc pojistovna neprispiva uz prave drive….

  2. MADAMACE 2 roky ago

    Včasné vyšetření mamografem a díky šikovné paní doktorce na ultrazvuku, mi byl nádor odhalen v čas, při mé druhé návštěvě na mamografu.

  3. Chodím na preventivní vyšetření jednou za dva roky.

  4. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Velmi důležité 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account