Naše tělo prochází procesem procesem detoxikace neustále a zcela přirozeně, avšak při našem způsobu života se vyplatí čas od času očistu trochu podpořit. Přicházející jaro se pro tuto aktivitu dokonale hodí, neboť po zimě se organismus potřebuje zbavit nahromaděných toxinů a tuku, abyste snáze porazili jarní únavu a cítili se plni elánu.

Očistu provádějte preventivně, nicméně jakmile začnete cítit velkou únavu, bolest v kloubech, pocit těžkých nohou, nadměrné pocení či další obtíže, včetně například neustálého nachlazení, pak se jedná o jasný signál, že už nemáte na nic čekat a začít okamžitě konat. Nebojte, není potřeba žádných náročných procedur, hladovek ani ničeho podobného. Zcela postačí, když trochu upravíte svou životosprávu, tedy zpomalíte, dopřejete si dostatek spánku, pohybu i odpočinku a provedete změny v jídelníčku. Výborným pomocníkem nám v tomto směru může být ajurvéda, v doslovném překladu nauka o životě. Jedná se o celostní léčebný systém prověřený tisíciletími.

Odlehčete jídelníček

Ať se nám to libí či ne, jídlo je základ a těžké pokrmy nám dlouhodobě nedělají dobře. Zvláště při detoxikaci proto vsaďte na lehká jídla a ideálně obohacená o ingredience, které nabudí vaše trávení. Mezi takové patří hlavně koření a byliny jako pepř, kajenský pepř, kmín, zázvor, kardamon, fenykl, bazalka, hořčičné semínko či koriandr. Superpotravinou je rovněž česnek. Funkci jater, která jsou takovým naším filtrem škodlivých látek, podpoří červená řepa, mrkev, gotu kola a hořké potraviny jako ostropestřec mariánský, kurkuma či smetánka lékařská neboli pampeliška. Už jste například vyzkoušeli pampeliškovou kávu? Pokud ne, rozhodně doporučujeme.

Tělu odlehčíte také tím, když alespoň na čas vynecháte z jídelníčku bílou mouku, mastné pokrmy, cukr, mléčné produkty a alkohol. Naopak zařaďte hodně čerstvé zeleniny, pohanku, slunečnicová semínka a rýži. Preferujte spíše hořkou a pálivou chuť před slanou, sladkou či kyselou. Centrem našeho zdraví a imunity jsou střeva, po jejichž očistě vás zaplaví vlna energie. Kromě již zmíněného jim prospějete konzumací potravin bohatých na vlákninu jako ořechy, celozrnné pečivo, semínka, jablka, hrušky, fazole apod. Kupříkladu do nápojů lze přidávat i chlorellu nebo psyllium. Aktivitu střev rovněž nastartuje sklenice teplé vody s citronem ráno nalačno.

Vyplavte vše špatné

Neustále skloňovaný pitný režim neberte na lehkou váhu, pouze dostatek tekutin vám pomůže vyplavit z těla toxické látky. Přihlédneme-li k doporučením ajurvédy, pak je lepší dát přednost teplým nápojům před studenými, abychom podpořili trávicí oheň. Očistné procesy i spalování tuků nastartujete například pomocí nápoje připraveného z teplé vody, citronové šťávy, několika kapek jablečného octa, lžičky medu a špetky chilli či kajenského pepře. Obecně je však hlavní držet se čisté vody pokojové teploty a bylinných čajů, samozřejmě neslazených. Skvělým nápojem plným antioxidantů je rovněž matcha, jejíž specifickou chutí se nenechte odradit. Má totiž spoustu zdravotních benefitů, tak ji zkuste třeba s kokosovým mlékem. Dopřejte si také zázvorový čaj.

Hýbejte se

Jakýkoliv pohyb pomůže rozproudit krevní oběh, dodá energii a podpoří metabolické procesy. Nemusíte běhat dlouhé tratě nebo trávit hodiny v posilovně, velké věci dokážou i svižná či delší procházka, každodenní protažení, jóga nebo klidně tanec v obýváku. Hlavně musíte mít z pohybu radost a nevnímat ho jako mučení.

Zapoťte se

Pot sice nemáme příliš rádi, ale pravdou je, že odvádí z těla škodliviny. Pro detoxikaci jsou proto skvělé návštěvy sauny či parní lázně. Jestliže vám vysoké teploty nedělají dobře, úžasně blahodárné účinky na tělo i mysl má bylinková sauna nebo biosauna, kde se teploty pohybují okolo 65-70 °C, což je výrazně méně než u sauny tradiční.

Rozprouděte tělo

Aby naše tělo správně fungovalo a dobře se pročišťovalo, je zapotřebí, aby svou úlohu správně plnil lymfatický systém. Jeho úkolem je zjednodušeně rozvod živin, sběr odpadních látek a pomoc s jejich odvodem z těla. Kromě pravidelného pohybu patří mezi velké pomocníky masáže. Promasírovat tělo si může i sami pomocí teplého oleje, mnohem lepší však je dopřát si masáže profesionální, které jdou opravdu do hloubky. Očistný proces těla podpoříte rovněž suchou masáží povrchu těla lufou. Pokožku tak zbavíte odumřelých buněk, dojde ke stimulaci mazových a potních žláz i celkovému prokrvení.

Závěrem ještě jedna bonusová rada, u níž si řeknete, že tohle je přece jasné – dýchejte. Jistě, kdybychom nedýchali, nežijeme, ale v tomto případě máme na mysli vědomé dýchání hezky zhluboka. Každý den se alespoň na pět minut zastavte, a pomocí pravidelného hlubokého nádechu a pomalého dlouhého výdechu harmonizujte své tělo a mysl.

 

 

Zdroj: ajurveda.cz, everest-ayurveda.com, keralaayurveda.biz, Wikipedia Commons

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account