Zimní období představuje velkou zátěž nejen pro náš organismus, ale také vlasy. Nízké venkovní teploty a přechody z chladného venkovního prostředí do teplého interiéru způsobují u vlasů ztrátu hydratace, větší lámavost a třepení konečků. Rozhodně nám neprospívají ani pokrývky hlavy, které sice chrání před mrazem, ale pokožka hlavy trpí – dochází k pocení, což je dokonalé prostředí pro bujení kvasinek a vznik lupů. Co tedy dělat, abychom našim vlasům poskytli maximální možnou péči a udrželi je v dobré kondici po celou zimu? Pár tipů bychom pro vás měli.
Dopřejte vlasům hydrataci
Vysušené vlasy jsou nejen náchylnější k poškození, ale také více elektrizují, což vede k potížím s jejich úpravou. Při mytí tedy sáhněte po hydratačních šamponech a kondicionérech. Vlasům udělají dobře takové, jež obsahují přírodní složky jako kokosový či arganový olej, výbornými pomocníky jsou i masky či vlasové oleje, například již zmíněný arganový, jojobový nebo marulový, které vlasy ochrání a uzamknou v nich vlhkost. Vyplatí se také používat přípravky na ochranu před teplem, které vlasy chrání při vysoušení před nadměrnou ztrátou vlhkosti. Vzhledem k tomu, že zima znamená také zesílené topení v domácnosti, hodí se používat zvlhčovač vzduchu. Díky němu se vám bude nejen lépe dýchat, ale také vlhkost si tak nasají i vaše vlasy.
Správné mytí vlasů
I když se v zimě chcete pořádně prohřát, vlasy toto vaše nadšení nesdílejí a mytí horkou vodou jim nedělá dobře. Proto je vždy oplachujte vlažnou vodou a nakonec studenou, aby došlo k uzavření vlasových folikul. Dále se snažte vlasy umývat méně často a po každém mytí použít zvláčňující nebo bezoplachový kondicionér. Potřebujete-li osvěžit častěji než 2-3x týdně, použijte suchý šampon.
Méně tepelných úprav
Jelikož jsou vlasy již tak v zimě náchylné s vysoušení, bylo by záhodno zamezit dalším vlivům, které by tento stav ještě zhoršily. Znamená to používat co nejméně fén, žehličku na vlasy či kulmu a při fénování nastavit nižší teplotu a aplikovat tepelnou ochranu. Rozhodně však nikdy neopouštějte teplo domova s mokrými nebo vlhkými vlasy.
Masáž, střih i ochrana
Ačkoliv pokrývky hlavy nejsou ideální pro vlasovou pokožku kvůli pocení, zároveň je skutečností, že chrání vlasy. Co tedy s tím? Používejte čepice a šály z přírodních materiálů, které jsou prodyšnější. Dále věnujte pozornost pravidelnému zastřihování vlasy, čím minimalizujete jejich lámání a třepení. Zdraví vlasů a pokožky prospívá rovněž masáž hlavy, která podporuje prokrvení pokožky hlavy.
Čím své tělo krmíte, projeví se i na vzhledu
Stav nejen vlasů, ale také pokožky, nehtů a těla celkově ve značné míře ovlivňuje naše životospráva. Pokud chceme podpořit zdraví vlasů, je třeba dopřát jim živiny a konzumovat potraviny bohaté na bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny (podporují hydrataci vlasů), minerály a vitamíny. Mezi klíčové patří především vitamíny skupiny B a také A, C, D, E a minerály jako zinek, selen a železo.
Ve svém jídelníčku se proto zaměřte na vejce, díky nimž budou vlasy lépe růst a podporují i jejich pigmentaci, neopomeňte tučné ryby, které jsou zdrojem vitamínu D a omega-3 důležitých pro protizánětlivé a protialergické účinky, také zabraňují vypadávání vlasů. Citrusové plody vám dodají vitamín C, který zlepšuje vstřebání železa a přenos kyslíku nejen do vlasových buněk. Vlasy vám doslova poděkují za konzumaci ořechů, neboť obsahují zinek, selen či vitamín E. Ke zdravým a hydratovaným vlasům a vlasové pokožce zase dopomůže listová zelenina pro svůj obsah vitamínů A a K.
Říká se, že vlasy jsou korunou krásy, pojďme si je tedy hýčkat a dopřát jim tu nejlepší možnou péči, a to nejen v zimě.
Zdroj: Wikipeda Commons, cameleo.eu, johnfrieda.com
Foto: Shutterstock