Au, to bolí! Vymstila se vám manipulace se svíčkou, rozpálenou pánví, žehličkou nebo vlasovou kulmou? Drobnou popáleninu zchlaďte pod tekoucí vodou a sáhněte po esenciálních olejích. Urychlí hojení a uleví od bolesti!
Éterické oleje, tedy vysoce kvalitní 100 % přírodní silice, se hojně využívají v aromaterapii, ale i při výrobě domácích mastí, krémů a jiné kosmetiky. Lze jimi ošetřit pocuchané nervy, vlasy i pleť, a tak o jejich multifunkčnosti není pochyb. Některé z nich, tedy pokud se smíchají s nosným olejem (olivovým, kokosovým, avokádovým, jojobovým či třeba mandlovým), ošetřují drobné popáleniny. Které to jsou?
Eukalyptus
Eukalyptus je oblíbený éterický olej s protizánětlivými a antimikrobiálními účinky. Používá se na řezné rány, popáleniny a kousnutí hmyzem. Je také známý svými pozitivními účinky při dýchacích potížích, nachlazení a problémech s koncentrací. Neměl by tak chybět v žádné domácí lékárničce.
Heřmánek pravý
Pečující heřmánek se tradičně používá k hojení ran a drobných popálenin. Je to také oblíbená přísada pleťových vod a dalších produktů. Pokožku zklidňuje, ošetřuje akné, má zvláčňující a omlazující vlastnosti a v neposlední řadě uvolňuje dýchací cesty.
Borovice
Esenciální oleje z borovice obsahují organickou sloučeninu zvanou pinen. Studie ukazují, že právě ona snižuje zánět, zabíjí patogeny a zjemňuje vzhled jizev. Borovice také působí jako protizánětliví léčitelé ran. A hezky voní!
Levandule lékařská
Bájná levandule zklidňuje a dezinfikuje. Má vlastnosti zmírňující bolest, urychluje hojení, efektivně snižuje zánět a vykazuje antimikrobiální aktivitu. Jako jeden z mála esenciálních olejů lze levanduli bezpečně použít neředěnou na kůži.
Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná se hojně využívá coby antidepresivum. Její síla však sahá mnohem dál. Tahle kouzelná bylinka se může pochlubit antimikrobiálními a protizánětlivými vlastnostmi, které mohou pomoci uklidnit popáleniny a zabránit infekci.
Čajovník australský
Tea tree má skvělou reputaci jako antimikrobiální éterický olej pro boj s bakteriálními, plísňovými a virovými infekcemi. Může se používat lokálně a nezředěný a uplatňuje se při péči o problematickou pokožku a při popáleninách. Máte ho doma?
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account