Uleví se vašim svalům, když si po tréninku dopřejete ledovou koupel? Jejich vinou jim naopak neprospějete! V jakém smyslu?
Ledové koupele působí regeneračně. Redukují otoky, snižují vnímání bolesti, ulevují od svalových křečí, působí proti zánětu ve tkáních, zlepšují rozsah pohybů a také mění tepovou frekvenci. Nový výzkum však naznačuje, že ledové lázně, a to navzdory svým pozitivním účinkům, snižují tvorbu bílkovin ve svalech!
Po zátěži. Co (ne)dělat?
Při studených lázních je teplota nižší než 15°C, vlastní koupel je přitom aplikována bezprostředně po fyzickém výkonu. Miluje ji třeba britský tenista a trojnásobný grandslamový vítěz Andy Murray. Nizozemská Maastrichtská univerzita, jejíž poznatky uveřejnil odborný časopis Journal of Physiology, však varuje. Tamní vědci zjistili, že ledové lázně patří ke kontroverzním praktikám.
Jejich myšlenka spočívá v tom, že snížením tělesné teploty se snižuje i průtok krve, otoky mávají na rozloučenou, dochází k léčbě zánětu. Přestože vědecké práce skutečně potvrzují, že co se týče bolesti svalů, může studená voda pomoci, je to něco za něco. S jejím působením přicházíte o tvorbu nových bílkovin. A ty jsou pro opravu a budování svalů důležité.
Občas versus neustále
Výzkumníci přitom požádali účastníky experimentu, aby každý den po cvičení ponořili jednu nohu do vody o teplotě 8 °C. Následně se u těchto jedinců sledovala tvorba nového proteinu ve svalech, jehož produkce se zvyšuje po fyzické námaze a po jídle. (Měřilo se s pomocí tak zvaných stabilních izotopových indikátorů a svalových biopsií.) V té noze, která se zchladila, skutečně došlo ke snížení tvorby tohoto proteinu.
„Každý, kdo cvičí, ať už se jedná o víkendové či elitní sportovce, chce ze svých tréninků vytěžit maximum. Náš výzkum studenou vodu nezatracuje, ale naznačuje, že pokud má sportovec za cíl opravit nebo vybudovat svaly, měl by účinek ledových lázní přehodnotit,“ nechal se slyšet Cas Fuchs, jeden z autorů studie. Z dlouhodobého hlediska je tedy třeba mít se na pozoru.
Co se týče samotné regenerace svalů, roli hraje vhodná strava. Bílkoviny se totiž v těle neukládají do zásoby, proto je nutné je po tréninku doplňovat, například ve formě jogurtu. Relax svalům dopřeje i kvalitní spánek a dostatečný pitný režim.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account