Sníh má jinou barvu než voda, ze které vzniká. Voda je průhledná nebo (ve větší vrstvě) namodralá. Za barvu čerstvě napadlého sněhu může – jak jinak – fyzika.
Proč jsou vlastně některé materiály průhledné? Voda i sklo mají jedno společné, mají hladký povrch a homogenní strukturu. Vodní hladina sice může být větrem poškozena, takže se na ní vytvářejí vlny, když ale vítr ustane, bude hladina “jako sklo”.
To ale není jediný předpoklad pro to, aby byl materiál průhledný. Důležité je také to, jak reaguje světelný paprsek s molekulami, ze kterých se daný materiál skládá.
 

Případ vody a sněhu

 
Sníh sám o sobě – je skutečně průhledný. Vždyť se skládá ze stejného materiálu jako voda. Jeho průhlednost ale nevnímáme u čerstvě napadlého sněhu právě z toho důvodu, že nesplňuje první požadavek – hladký a rovnoměrný povrch.
 
Sněhová hmota se skládá z malých vloček – o hladkém povrchu tedy nemůže být řeči.
 
 

Proč má sníh bílou barvu?

 
Tím docházíme k poslední otázce. Proč mají sněžným povrchem frustrované sluneční paprsky zrovna bílou barvu? To je dáno tím, že i původní světlo, které k nám přichází od Slunce, má ve svém optickém součtu barvu, kterou naše oko vnímá jako bílou.
 
Bílé barvě sněhu navíc napomáhají jeho fyzikální vlastnosti.
 
Zdroj: https://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=690409
 
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account