Odhodlali jste se po letech, či dokonce poprvé v životě k návštěvě fitness centra? Pak se může stát, že bez pomoci tamního personálu či zkušenějších přátel můžete být trochu ztracení. Na jaké lekce se zapsat a co vyzkoušet jako první?
Nabídka fitness center se samozřejmě liší, a tak si každý z nás najde takové, které nabízí pohybové aktivity, jež budou našemu tělu vyhovovat. Sporty, které centra nabízejí, ovšem také podléhají nejrůznějším trendům, a tak nebuďte zaskočeni, pokud to své navštívíte po pár letech a všechno bude úplně jinak.
Získáte ale možnost vyzkoušet ty nejúspěšnější a také nejnovější sporty, které světu fitness momentálně vládnou. Které to jsou?
Wearables
Světu fitness kralují nové technologie. Wearables – donedávna neznámý pojem, který se dá jen obtížně přeložit do češtiny, se stal velmi frekventovaným. Zahrnuje veškerá zařízení, která se dají nosit na těle a umožňují nejrůznější měření při pohybových aktivitách. Patří sem chytré hodinky, monitory srdeční tepové frekvence, GPS zařízení, ale i chytré brýle.
„Wearables se objevily na žebříčku americké společnosti ACSM, která fitness trendy monitoruje, letos poprvé a rovnou zaujaly první pozici. Je složité předvídat, kam se budou technologie dále ubírat a jak ovlivní fitness trh v příštích letech, ale očekává se, že budou mít silnou roli, podobně jako třeba v automobilovém průmyslu auta na elektřinu,“ komentuje nový trend Karel Jarušek z České komory fitness.
Crossfit
Účinnou a přitom cenově nenáročnou variantu cvičení představuje trénink s vlastní vahou neboli crossfit. Používá se při něm jen minimum nářadí, ale má široké možnosti využití. Už v minulých letech se objevoval na předních příčkách žebříčku ACSM, proto se dá předpokládat, že bude oblíbený i v budoucnosti, a je tedy třeba věnovat mu dostatek pozornosti. A v čem spočívá stoupající popularita tréninku s vlastní vahou?
„Jedním z důvodů je určitě menší finanční náročnost. Oproti klasickému fitness se spoustou kardio strojů, jehož vybavení se pohybuje v řádu milionů, se dá gym pro trénink s vlastní vahou, kde jsou „jen“ konstrukce na shyby, kruhy, hrazdy, kettlebelly a další jednoduchá zařízení, pořídit i do sto tisíc korun českých. Proto se i klasická fitcentra tomuto trendu přizpůsobují a podle nových požadavků upravují svoji nabídku,“ konstatuje Karel Jarušek.
HIIT
Další trend představuje HIIT, tedy cvičení, které většinou trvá méně než 30 minut, zato je velmi intenzivní. Právě HIIT se umístil na první příčce žebříčku ACSM v roce 2014 a i v následujících dvou letech se stal velmi populární ve fitcentrech a klubech po celém světě. A to navzdory skutečnostem, kdy mu mnozí předpovídali krátkou životnost, a řada odborníků varovala před zvýšeným rizikem úrazů při této disciplíně.
Zajímavé však je, že jiní odborníci pracující s klinickou populací v rámci tzv. lékařského fitness ve fitcentrech naopak projevili zájem vyzkoušet HIIT se svými pacienty – ovšem pouze v upravené verzi, kdy se jedná, z pohledu zdravé populace, o středně intenzivní cvičení.
Body & Mind
Provozovatelé fitcenter se shodují, že k dalším trendům, které si návštěvníci fitek loni oblíbili, patřil Body & Mind, tedy cvičení, při kterém nejde jen o procvičení těla, ale kde hraje významnou roli i lidská mysl. Patří sem různé varianty jógy, pilates, spirální a zdravotní cvičení.
„Tento trend pokračuje i v letošním roce, přičemž jsme zaznamenali nárůst zájmu o jeho zdravotní aspekty. Je to dáno tím, jak současná generace stárne. Proto Body & Mind už dávno nepředstavuje pouze power jóga, jak tom bylo před lety. Naopak – je vidět výrazný posun lekcí, které se stále více odklánějí od pouhého fyziologického účinku cvičení a kladou mnohem větší důraz na meditaci,“ upozorňuje Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness.
Fitness profesionálové
Také trend udržovat vysokou úroveň fitness center díky vzdělaným, certifikovaným a zkušeným trenérům patří už tradičně na žebříček vyhodnocovaný průzkumem ACSM. Oproti předešlým létům sice tento trend o jednu příčku „spadl“, ale stále se drží do páté pozice žebříčku.
Sami fitness odborníci si dobře uvědomují nezbytnost vzdělání, zkušeností a certifikace vzdělání. Celosvětový trend vzdělávání pokračuje prostřednictvím certifikace třetích stran.
„I u nás lze pozorovat v posledních deseti letech výrazný nárůst zájmu o profesi trenérů či lektorů různých forem skupinových lekcí. O to více je třeba udržovat stále vyšší standardy, abychom docílili toho, že trenéři a lektoři budou klientům především pomocníky a sníží se i riziko případných zranění. Zároveň nastavení minimálních standardů je základem, abychom mohli spolupracovat například se zdravotními pojišťovnami,“ vysvětluje Jana Havrdová.
Foto: Shutterstock
Chcete začít cvičit? Jak se zorientovat při první návštěvě ve fitness centru?
-
Čekáte miminko a bojíte se strií? Pečlivě svou pokožku na těhotenství připravujte
KristinaGrey||Krása a zdraví
Prevence strií během těhotenství: Péče o pokožku s olejem frei öl Jedním z velkých strašáků nastávajících maminek jsou strie....
-
Jaké potraviny jíst během menopauzy? Vsaďte na ty bohaté na estrogen
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, tipy, zdraví
Estrogen je hormon, který podporuje sexuální a reprodukční vývoj. V ženském těle vykonává řadu funkcí, včetně regulace menstruačního cyklu...
-
Zhubněte do plavek. Letošní sezonu ještě stihnete
PetraŠtelcová||#, Krása a zdraví, hubnutí, inspirace, jíme zdravě
Období šatů, sukní, tílek a plavek je tady a vy chcete být celkově kompaktnější? Váš stav není neměnný, do...
-
Více žen zná spíš pH svého bazénu, nežli své pochvy, odpovídá upřímně uznávaný lékař z Hradce Králové
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, dole bez starostí, péče o tělo, rozhovor
Seznamte se, sympatický gynekolog, za kterým jezdí pacientky z různých koutů Evropy, MUDr. Daniel Leško. Možná si ho pamatujete,...
-
Pohyb jako prevence: ke zdraví vám stačí 30 minut denně
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, cvičení, péče o sebe, sport, zdraví
Pravidelný a dostatečný pohyb je spolu se správnou výživou základní věci, která ovlivňuje vše, co se děje v našem...
-
Podzimní splín: kde se bere a jak se ho zbavit?
Blogerka Michaella||Krása a zdraví
Někdy mám pocit, že stejně jako se objevují vinné mušky, tak stejně se objevuje i podzimní depka. Prostě přijde...
-
Strava podle krevní skupiny A: jak nás ovlivňuje i omezuje
Adéla Němečková||#, Krása a zdraví, Magazín, krevní skupiny, péče o sebe, zdravá strava
Jak by měl vypadat jídelníček pro krevní skupinu A? Čemu by se tito lidé měli vyhnout a co by...
-
Sedmidenní hubnoucí plán: nastartujte svůj metabolismus se zdravým jídelníčkem! Pochutnáte si a ještě kila půjdou dolů
Lucie Janotová||Krása a zdraví
Každou neděli většina z nás sahá po pytlíku slaných brambůrek k televizi nebo si objednává pizzu s pocitem, že...
Já osobně teda teď přes léto spíš preferuji cvičení venku na čerstvém vzduchu. I když je pravda, že při těch tropických teplotách co teď jsou to moc dobře nejde. Hodně ráda ale chodím třeba později večer běhat. To už se venku aspoň dá dýchat. Právě na běhání jsem si teď koupila i takový ten fitness náramek. To je skvělá věc. Mám k němu i náhradní řemínek, který je na běhání mnohem pohodlnější, než ten původní.