V horkých letních nocích, kdy se rtuť teploměru šplhá přes dvacet stupňů, může být těžké oddávat se sladkým snům, když po zádech stékají potůčky potu a vzduch se dá sotva dýchat. Poradíme vám, jak si vytvořit v ložnici příjemné klima a co dělat pro to, aby se vám lépe usínalo i bez nekonečného počítání oveček…

Zatočte s roztoči!

Věděli jste, že v ložnici se nachází nejvíce roztočů v domácnosti? Daří se jim v temných a teplých podmínkách, jako jsou matrace, to je pro ně ideální líheň – i proto, že se živí vločkami vaší kůže! Lůžka mohou obsahovat 100 000 až více než 1 milion roztočů a každý roztoč vytváří přibližně 20 výkalů denně. Tito pouhým okem neviditelní obyvatelé našich postelí dokážou napáchat neplechu, zvláště u alergiků. Kromě nich se v ložnici může nacházet pyl, který sem přilétl při větrání, prach, spory plísní a další nečistoty. Když v dobré víře pustíte větrák, abyste na noc vzduch rozproudili a ochladili, tyto alergeny rozvíříte do ovzduší – místo klidného odpočinku se pak můžete budit, kýchat, smrkat a celou noc se převalovat. Proto je vhodné mít v ložnici čističku vzduchu, která vás těchto mikroskopických nečistot zbaví a dopřeje vám možnost se v klidu vyspat. Na stolek si proto lze umístit osobní čističku vzduchu – například Dyson Pure Cool MeTM, která díky technologii Dyson Core FlowTM vytváří stabilní proud čistého vzduchu a umožňuje jeho nasměrování přesně tam, kde je potřeba. Čistička je navíc velmi tichá a díky inteligentnímu snímání světla automaticky ztmaví nebo rozjasní vestavěný LCD displej – a v úplné tmě ho zcela vypne. Na noc je možné nastavit časovač vypnutí na jakékoliv rozmezí času od 30 minut do 8 hodin.

V ložnici má být chladněji!

Během tropických nocí je ideální spojit čištění vzduchu s chlazením, které v ložnici udrží teplotu vhodnou pro spaní – ta by měla být nižší než v jiných obytných místnostech. Udává se okolo 18–20 °C. Například přístroj Dyson Pure Cool LinkTM funguje jako ventilátor s integrovanou čističkou vzduchu. Technologie Air MultiplierTM vyfukuje do celé místnosti dlouhý nepřerušovaný proud pročištěného vzduchu, takže vás v létě příjemně osvěží! Filtr druhé generace přitom zachytává ultra jemné nečistoty a alergeny ze všech koutů pokoje, jako jsou pyl, bakterie a mikroskopické úlomky kůže. V nočním režimu funguje v nejtišším nastavení se ztlumeným displejem. Přístroj lze nastavit tak, aby se po 15 minutách až 9 hodinách sám vypnul. Podobnou službu prokáže rovněž Dyson Pure Hot+CoolTM, který navíc umí v zimě prostor vyhřívat. Díky utěsněnému hepa filtru automaticky odstraňuje 99,95 % alergenů a nečistot z ovzduší od velikosti 0,1 mikrometru. Aktivní uhlíkový filtr pomáhá zachytit těkavé organické sloučeniny, zápachy a výpary. 

Zvlhčete vzduch! 

Vlhčí vzduch nejen více osvěží, ale zároveň je vhodnější i pro sliznici a dýchání. Mezi babské rady, jak zvlhčit (a přitom ochladit) vzduch, patří například umístění misky s ledem vedle postele, pověšení ručníku namočeného v ledové vodě do okna, vytření podlahy studenou vodou před spaním anebo lze rozprašovačem navlhčit záclony… Nic se ovšem nemá přehánět, přílišná vlhkost může způsobovat plísně. 


Ať je tma tmoucí…

Aby se ložnice zbytečně neprohřívala, nechávejte stažené stínění nejen v noci, ale i přes den. Díky tomu skrze okna nevniknou do místnosti sluneční paprsky, které ji oteplují, zvláště v případě, že je orientována na jih nebo západ. Ideální je exteriérové stínění v podobě venkovních žaluzií a předokenních rolet, které zachytí sluneční paprsky ještě před jejich dopadem na okenní tabuli. Toto stínění může navíc fungovat i jako příjemný přirozený budíček… „Do rolet nebo žaluzií už umíme zabudovat i elektronické spínací hodiny nebo sluneční čidlo. V určitou dobu se pak stínění podle denní doby otevře, takže se vaše tělo může fyziologicky probudit,“ vysvětluje Jan Žižlavský, odborník na stínění z opavské společnosti ISOTRA. Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete mít venkovní stínění, je vhodným řešením zatemňující roleta z interiérové látky typu blackout, která nepropouští světlo. Tma v místnosti je prospěšná nejen kvůli příjemnější teplotě, ale i proto, že spánek je kvalitnější, jelikož jej neruší pouliční osvětlení, projíždějící auta ani žádné jiné světelné zdroje zvenčí.

Vypněte televizi!

Vzduch v místnosti mohou zahřívat také různé tepelné zdroje, jako je třeba televize či zapnutý počítač. Vyhněte se proto používání elektroniky v ložnici a raději ji přesuňte do jiných pokojů. Tyto přístroje nejen zbytečně „roztápí“ prostory, ale rovněž jsou zdrojem modrého světla, které negativně ovlivňuje kvalitu spánku.

Zbytečně nesviťte!

Rozsvícené světlo jednak zatepluje prostor a zároveň žárovky lákají komáry a další otravný hmyz, který dokáže pořádně znepříjemnit noc… Abyste se však nemuseli bát rozsvítit si lampičku na čtení, anebo vyvětrat před spaním těžký vzduch, pořiďte si sítě proti hmyzu. Lze je instalovat nejen do oken, ale také do dveří, pokud máte z ložnice vstup na balkon či terasu. Existují různé mechanismy uchycení. „Sítě v pevném hliníkovém profilu nevyžadují žádné zásahy do rámu okna, bez použití nářadí je můžete nasadit nebo vyjmout. Rolovací sítě, u nichž se síťovina pohybuje ve vodicích lištách a navíjí se na hřídel umístěnou v boxu, je už potřeba do rámů vrtat. Do klasických a dvoukřídlých oken, dveří a extrémně velkých otevíracích otvorů se nejlépe hodí plisované sítě,“ radí Ing. Jakub Vaněk z opavské společnosti ISOTRA. Tento typ sítí je zabudován v hliníkovém profilu, který lze jednoduše namontovat pomocí otočných klipů. „Nabízíme je v několika variantách podle rozměrů a možností otevírání: vertikální, středově vertikální a oboustranně vertikální dveřní síť, okenní sítě s horizontálním nebo vertikálním výsuvem. Největší předností plisovaných sítí je maximální funkčnost, více než patnáctiletá životnost a snadná údržba,“ dodává odborník ze společnosti ISOTRA.   

Nezapomínejte pít!

V horkách je pitný režim velmi důležitý, protože organismus v rámci termoregulace ochlazuje povrch těla tím, že kůže produkuje pot – a tím může docházet k dehydrataci. Potíme se nejen přes den, ale také v noci. Mějte tedy na nočním stolku připravené pití, ideálně v termosce či termokonvici, která udrží jeho konstantní teplotu. „U termokonvic a termosek chtějte pro horký nápoj výdrž alespoň 8 hodin, pro udržení teploty studeného nápoje jsou pak hodnoty většinou o dost vyšší. Například kvalitní německé výrobky Alfi dokážou bez problému udržet teplotu celou noc,“ upozorňuje Martin Potůček z e-shopu termoo.cz. Aby se vám lépe spalo, mohou vám pomoci některé bylinkové čaje s uklidňujícími účinky. Pověstná je například meduňka lékařská nebo heřmánek. Před spaním si z nich uvařte čaj. Po ranním probuzení si zase dejte minerálku, pomáhá doplnit ztrátu tekutin i minerálů po nadměrném pocení. Zapomeňte na alkohol a kofein!


V rouše Evině? Raději ne!

Abyste uléhali na lůžko svěží, dejte si před spaním vlažnou sprchu, která vás ochladí, ale také zbaví potu z celého dne. V jižních zemích používají jako přikrývku pouhé prostěradlo – můžete se také inspirovat. A pokud jste přeci jen zvyklí na peřinu, pořiďte si alespoň tenkou letní verzi. Vzhledem k možnému nočnímu pocení si také opatřete kryt na matraci, který tento pot vsákne, a lze jej pak jednoduše vyprat. Nedoporučuje se spaní v rouše Evině (či Adamově), jelikož nahé tělo se pokryje nepříjemnými krůpějemi potu, zatímco vhodný noční úbor dokáže tyto kapky odvést od těla – vsaďte například na merino, anebo chladivý satén, samozřejmostí je u nočního úboru volný střih, který nikde netlačí. Dobře volte i samotné povlečení – na léto se hodí například bavlněný satén. A jaká je „babská rada“, když samým hicem nemůžete spát? Před ulehnutím dejte na chvíli utěrku či ručník do mrazáku a až bude dostatečně studený, položte jej na polštář. Vychladit můžete nechat i povlečení či prostěradlo…

K večeři si dejte salát!

Obecně se doporučuje konzumovat poslední jídlo dne přibližně dvě až tři hodiny před ulehnutím – je ovšem důležité přihlédnout k individuálním potřebám každého z nás. Výrazně kručící břicho může být také zabijákem usínání. Ovšem nic se nemá přehánět! Noční vyjídání lednice či dojídání husy od oběda rozhodně neprospěje. Aby se vám lépe spalo, dobře volte, co si dáte k večeři. Nejezte na noc tučná, smažená či těžká jídla jako jsou knedlíky nebo omáčky, ale ani pálivé a sladké pokrmy. Dopřejte si něco lehkého a osvěžujícího, jako je zelenina (okurka, rajče, ledový salát), polévka, tvarohová pomazánka, ryba, plátky kuřecího masa atd. Vyhněte se velkým porcím!

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account