Lidský organismus je stále více ohrožován nepříznivými vlivy z okolního prostředí. Kromě omezeného pohybu a nezdravého stravování nám ubližuje i nedostatek odpočinku, kouření, pití nadměrného množství alkoholu a stres.
Mezi hlavní civilizační choroby řadíme v první řadě kardiovaskulární onemocnění, z nichž se nejčastěji potýkáme s infarktem myokardu, hypertenzí a předčasnou aterosklerózou. Tato onemocnění ale nejsou zdaleka jediná, mezi mladší generací se jedná také o obezitu, anorexii, bulimii, diabetes a psychické potíže.
Jak upravit životní styl, abyste riziku vzniku kardiovaskulárních problémů předešli?
Spánek v hlavní roli
Spánek je jednou ze základních lidských potřeb a podobě jako jídlo a pití má zásadní vliv na naše zdraví a pohodu. Dostatečný spánek by si neměly dopřávat pouze děti, u kterých je nezbytný pro metabolickou regulaci, ale je stejně tak důležitý i pro dospělé. Nedostatek spánku či nekvalitní spánek mají negativní vliv na naše zdraví. Z krátkodobého hlediska se může jednat o obezitu či diabetes, oslabení imunitního systému, ale také deprese, úzkosti a psychózy.
Významnou úlohu hraje při spánku kromě jeho délky také správné, pravidelné dýchání. Ideální doba spánku u každého jedince rozdílná. Obvykle se pohybuje v rozmezí 4–9 hodin, každému ale vyhovuje jiná. Poslouchejte své tělo a naučte se spát stejný počet hodin každý den. Víkendovým spaním do oběda tělu potřebný odpočinek nedodáte.
Vsaďte na odpočinek
Naordinujte si kromě dostatečného množství spánku také relax. Udělejte si alespoň 2 x týdně čas sami na sebe. A tím nemyslíme v hospodě. Účinná relaxace vám pomůže odbourat nahromaděný stres, uvolní tělo a mysl. Můžete vyzkoušet různá dechová cvičení, ke kterým si pustíte relaxační hudbu, či si zajít na masáž nebo do sauny (až to epidemiologická situace dovolí). Vypněte, na chvíli se soustřeďte pouze sami na sebe a nepřemýšlejte nad každodenními starostmi. Relaxace je základní součástí duševní hygieny, která je stejně tak důležitá, jako ta tělesná. S klidnou a čistou myslí vám pak půjde vše od ruky.
Pozor na sůl
Často se stravujete v restauracích během jednání či si odskočíte z práce pro něco rychlého do fastfoodu? Myslete na příjem soli. Pokud si dáte jídlo v restauraci, netušíte, kolik soli do něj kuchař přidal a nemáte tak přehled, kolik jí denně zkonzumujete. Se zvyšujícím se příjmem soli se zvyšuje krevní objem, tím dochází k otokům a také ke zvýšení krevního tlaku. Proto je sůl uváděna jako častá příčina hypertenze.
To samé platí i u vysokého příjmu tuků. Ateroskleróza se vyvíjí na základě hladiny tuků v krvi – tedy čím menší je, tím menší je i riziko jejího vzniku. Přidejte do svého jídelníčku více rostlinných olejů a omezte živočišné.
Prevence existuje
Chcete-li se udržovat zdraví a v kondici, kromě výše zmíněných pravidel se také zaměřte na prevenci. Pravidelná návštěva lékaře spojená s měřením krevního tlaku, dostatek pohybu, omezené pití alkoholu a vyhýbání se cigaretám jsou samozřejmostí. Abyste měli svůj krevní tlak vždy pod kontrolou, zaměřte se také na domácí kontrolu krevního tlaku – tzv. selfmonitoring. Naměřené hodnoty si navíc můžete zapisovat a budete tak mít pro další návštěvu svého lékaře spolehlivé informace o svém krevním tlaku, díky kterým vám v případě nutnosti může lépe stanovit léčbu.
Oblékněte tenisky
Pohyb je jedním ze základních předpokladů zdravého životního stylu. Sportování pozitivně ovlivňuje nejen všechny tělesné funkce, ale také psychiku a paměť. Během sportu uvolní vaše tělo endorfiny, které vám zvednou náladu, pomohou snížit stres a napětí. Podle výzkumů je sport skvělým lékem na imunitu a chronická onemocnění. Lidé, kteří sportují, mají nižší riziko výskytu mozkové mrtvice či srdečních záchvatů. Najděte si čas pro sebe a vyrazte si alespoň 3 x týdně zasportovat – i cvičení doma se samozřejmě počítá.
Dosáhnout zdravého životního stylu lze mnoha způsoby a záleží na vás, která kombinace vám bude vyhovovat nejlépe. Důležité je, abyste se cítili v pohodě a optimisticky naladěni, protože s úsměvem je všechno hned lepší.
Autorka: Nikola Strnadová
Foto: Shutterstock
Jak můžete předcházet srdečním chorobám
-
Nová sezóna, nový parfém! Jak vybrat vůni na zimu?
Lucie Janotová||#, Krása a zdraví, kosmetika, nákupy, trendy
Stejně tak, jako jste uložili na dno skříně své letní sandálky, přichází doba, kdy je čas odložit svou svěží...
-
Gynekologické problémy nejsou tabu. Nová kampaň Gynelly promlouvá hlasem reálných žen
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, dole bez starostí, inspirativní ženy, péče o sebe
Gynekologické obtíže jsou normální a přirozenou součástí života téměř každé ženy. To je hlavní poselství nové kampaně české značky...
-
Co dělat a nedělat po operaci kyčelního kloubu
Lucie Janotová||Krása a zdraví, tipy, zdraví
Operace kyčelního kloubu patří k nejčastějším ortopedickým zákrokům. Ročně ji podstoupí kolem 18 tisíc Čechů. O tom, jak rychle se...
-
Košile, večerní róba nebo plavky? Jaký šperk se hodí absolutně ke všemu? My to víme!
Petra Kubal||Krása a zdraví
Základy šatníku jako bílé tričko, košile, černé kalhoty a trenčkot máte vzorně vyrovnané ve své šatní svatyni a jen...
-
Proč hubnutí po čtyřicítce nejde tak snadno? Tyto tipy vám pomohou opět nastartovat váš metabolismus!
Lucie Janotová||Krása a zdraví
Nestane se to ze dne na den. Naopak! Pomalu se to „plíží“ do vašeho života. Cítíte se úplně normálně...
-
Co dělat, když držíte dietu, ale partner vám není oporou
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Ve vztahu se běžně podporujeme, pomáháme si a sdílíme dobré i špatné. Když se ale jeden z partnerů rozhodne, že...
-
Ploché břicho? Tyto cviky vám pomohou
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
I vy obdivujete krásně vyrýsované břišní svaly některých známých či celebrit? Vám samotným se to ale zatím ještě nepovedlo?...
-
Nejkvalitnějším je domácí bělení zubů. Potřebujete pouze tu správnou bělicí sadu
Lucie Janotová||Krása a zdraví
Bílé zuby jsou symbolem krásy i zdraví. Ne každý je však máme, a to bez ohledu na to, jakou...