Nevyvážená strava může ovlivnit zdraví vlasů a nehtů. Neděláte náhodou nějakou z častých stravovacích chyb? Pokud se vám nehty lámou a vlasy řídnou, rozhodně svůj jídelníček zkontrolujte!
V pokožce, vlasech a nehtech se odráží to, jak dobře nebo naopak špatně krmíte své tělo. Příliš málo, ale taky příliš mnoho, živin ovlivňuje celkové zdraví i krásu. Nevyvážená strava se jednoznačně podílí na křehkosti nehtů a vlasů, lámání kštice i jejím vypadávání. Převezměte zodpovědnost a zrevidujte to, co si nandáváte na talíř!
Nedostatek zinku a železa
Ty malé bílé skvrny v nehtech jsou známkou nedostatku zinku. Zinek a železo jsou přitom spojenci při tvorbě keratinu (druh proteinu, který představuje základní stavební složku vlasu, nehtu i pleti). Nedostatek těchto živin tedy může způsobit problémy. Zinek i železo se přirozeně nacházejí v červeném mase, některých mořských plodech a fazolích.
Příliš mnoho mastných ryb
Tučné ryby jako makrela, losos či sardinky jsou plné omega-3 mastných kyselin chránících nejen srdce a cévy, ale také další buňky lidského těla. Proti tomu se nedá vůbec nic vytknout. Bohužel, jejich nevýhodou je, že konkrétně mečoun, makrela a některé druhy tuňáka obsahují vysoké množství rtuti. A právě ta si se silnými nehty a vlasy nerozumí. Nadměrná konzumace těchto ryb se proto nedoporučuje (víc jak třikrát týdně).
Záliba v cukru
Cukr je pro pokožku, vlasy a nehty hrobařem. Sladkosti způsobují prudký vzestup hladiny cukru v krvi, kvůli čemuž slinivka vytváří více inzulínu. V závislosti na tom se zvyšuje hladinu androgenu, mužského hormonu, který může způsobit zmenšení vlasového folikulu u žen i mužů. Bonbony, sladké pečivo, zákusky a další laskominy by se tak na váš stůl měly dostat pouze výjimečně. Podobně to však platí i u potravin s vysokým glykemickým indexem (těstoviny, chléb, housky z bílé mouky a podobně).
Nadměrný přísun vitaminu A
Vitamin A je důležitý antioxidant nezbytný pro tvorbu kožního mazu na pokožce hlavy. Udržuje vlasy hydratované, podporuje krevní oběh a posiluje vlasové folikuly, čímž přispívá k růstu pramenů. V neposlední řadě působí proti akné. Jenže každá mince má dvě strany.
Dlouhodobé podávání vysokých dávek „áčka“ v některých případech způsobuje celkovou slabost a co hůř, závažné poškození jater. Častými důsledky nadbytku tohoto vitaminu také bývá suchá, popraskaná kůže, křehké nehty, vypadávání vlasů, únava a nevolnost.
Nízký přísun bílkovin
Vlasy a nehty jsou vyrobeny z bílkovin, takže je nutné je bílkovinami přikrmovat. Nemáte-li ve svém jídelníčku dostatek tofu, špenátu, čočky či třeba fazolí, nedivte se, že máte drápky tenké jako papír.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account