Denní rutina pro seniory: Jak vytvořit harmonogram, který pomáhá a motivuje | Ženy s.r.o.

Pokud existuje osvědčený recept na důstojné stáří, pak jednou z ingrediencí je aktivita. V žádném věku bychom neměli rezignovat na běžný život, ať už si pod tím každý představuje cokoliv. Cestování, koníčky, společenské aktivity a další. Jak si vytvořit rutinu, která seniory bude motivovat k tomu, aby aktivní zůstali?

Proč je denní harmonogram důležitý?

Pravidelný harmonogram pomáhá seniorům udržet si duševní i fyzickou kondici. Ve stáří přitom může být překážkou zdánlivá banalita. Potřeba pravidelně hledat nové aktivity a plánovat každodenní program může být ve vyšším věku příliš náročná na to, aby se stala realitou. A tak se aktivní lidé najednou mohou stát pasivními seniory vyčleněnými mimo běžnou společnost.

Pokud je program jasně daný, odpadá nutnost vysilujícího rozhodování a plánování. Překážka tedy odpadá a lidé mohou snáze zůstat aktivní. Jak ale plán vytvořit?

Vždy s ohledem na konkrétní preference a potřeby

Lidé v pokročilém věku zpravidla hůře přijímají změny. Proto musíte denní režim každé osobě přizpůsobit na míru. Měli byste vycházet z toho, co tyto osoby preferují, ať už jde o koníčky, stravu, pohyb, společnost a další.

Někdo tedy preferuje kulturní události, další dává přednost pohybovým aktivitám, jiný zase holduje dobrému jídlu. Pokud danou osobu neznáte dostatečně, nebudete schopni s nastavením denního režimu adekvátně pomoci.

Proto musí nejprve dojít k několika rozhovorům. Nenucenou formou musíte z dané osoby dostat potřebné informace. Skvěle bude fungovat nostalgie. Nechte seniory zavzpomínat na své dětství i období dospělosti. Co rádi dělali? Touží po něčem, co si nikdy nesplnili? Nejprve hledejte po povrchu, poté zapátrejte do hloubky.

Zároveň musíte najít hranice. Třeba plenkové kalhotky pro seniory mohou být nezbytné v případě inkontinence. Člověk, který trpí silnou inkontinencí, se ale pravděpodobně nebude chtít vydat na celodenní túru po horách. Také zdravotní stav tedy berte v potaz.

Potřebujete zkrátka zjistit co nejvíce informací, abyste mohli pro pravidelnou rutinu dané osoby najít ideální mix aktivit a úkolů.

Každý den to samé? Jen částečně

Velkou výzvou také bude variabilita programu. Jednotlivé dny nesmí být jeden jako druhý, z rutiny by se totiž stala neustále se opakující nuda. Příliš variabilní program ale zase může být vyčerpávající. Proto musíte najít pevně dané body (typicky jde o čas vstávání, snídaně, večeře a ulehnutí) a zároveň prostor pro variabilitu (například odpolední aktivita).

První verze nesmí být poslední

Pravděpodobně se vám nepodaří sestavit zcela ideální rutinu na první pokus. Je nutné se se seniorem bavit o tom, zda je s navrženým program spokojený, nebo mu některé části dne nevyhovují. Zároveň pamatujte na to, že s rostoucím věkem se budou preference i možnosti nadále měnit, a tak je nutné rutinu postupně přizpůsobovat.

Zdroj: tenacz.cz

Foto: pexels.com

Tagy:

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account