Dlouhé roky se na nás po několik večerů v týdnu usmívá z obrazovky, ale možná netušíte, čemu se věnuje mimo ni. Lucie Borhyová založila před pěti lety Nadační fond LuckyBe, jehož je hrdou ambasadorkou a který pomáhá nedonošeným miminkům. Právě na dnešní den, 17. listopadu, připadá Světový den předčasně narozených dětí. Zeptali jsme se tedy při této příležitosti Lucie na pár otázek.

Již mnoho let se věnujete charitativním projektům, kdy přišel takový prvotní impuls k tomu založit vlastní nadační fond?

Charitativní činnosti se věnuji velmi intenzivně už asi přes 20 let. Podporovala jsem UNICEF, Avon – pochod proti rakovině prsu, různé dětské domovy, domovy pro seniory, Kapku naděje a další, bylo toho hodně. A tím, že ta pomoc byla hodně rozmělněná, tak jsem se rozhodla před sedmi lety zaměřit na své vlastní projekty. Vše začalo projektem LuckyBe dětem a zhruba před pěti lety došlo k založení Nadačního fondu LuckyBe. Zároveň jsem už devět let Dobrým andělem, což mě také naplňuje.

Na 17.11. připadá Světový den předčasně narozených dětí a Váš nadační fond podporuje právě Neonatologické oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce. Proč jste se rozhodli pro tuto konkrétní spolupráci, a ne třeba nějakou více plošnou?

Celá spolupráce vznikla tak, že jsem před 15 lety byla u zrodu tamní JIP. Tehdy pan primář Martin Čihař přišel z nemocnice Motol na Bulovku se záměrem vybudovat oddělení pro předčasně narozené děti. Jelikož nás pojí mnohaleté přátelství, na Bulovce jsem porodila obě své děti a k dětem obecně mám velmi blízký vztah, rozhodla jsem se podporovat neonatologii přímo na Bulovce. V říjnu jsem se zúčastnila oslav 15. výročí a musím říct, že se za tu dobu udělal ohromný kus práce. Oddělení vznikalo prakticky z ničeho a urazilo opravdu dlouhou cestu. Proto se má činnost zaměřuje právě na toto pracoviště.

Jakým způsobem je možné fond podpořit?

Možností je několik. Fond má transparentní účet, kam se může každý podívat a poslat jakoukoliv částku. Každá koruna se počítá, je tedy na každém, jak velkou částku pošle, žádná není příliš malá. Pak existuje možnost přispět prostřednictvím QR kódu, který lidé najdou jak na Bulovce, tak ho máme například na materiálech v rámci různých výstav nebo akcí. Spolupracujeme kupříkladu se společností Obrazy v aukci, a nyní na výstavě starožitností jsme měli stánek, kde byl QR kód viditelně umístěn a každý přes něj mohl přispět libovolnou částkou.

Foto: se souhlasem Lucie Borhyové

Dále provozujeme e-shop, který mohou všichni navštívit, prohlédnout a koupit si některý z nabízených LuckyBe produktů. Koupí udělají radost sobě nebo svým blízkým a zároveň určitou částkou přispějí na činnost fondu. V nabídce máme především LB náramky z pravých kamenů a dále pak různé praktické věci jako hrnečky, trička, organizéry do auta nebo zavinovačky pro miminka. Přes společnost Obrazy v aukci mohou umělci věnovat svůj obraz do charitativní aukce a celá vydražená částka putuje na transparentní účet nadačního fondu. Dále připravujeme různé jednorázové akce a takto postupně získáváme finanční prostředky.

Jak vznikají nápady na produkty, jejichž prodej podporuje nadační fond?

Většinou se jedná o moje nápady, designuji náramky a vybírám, co nového a zajímavého bychom mohli přidat. Co se týče náramků, tak připravujeme různé kolekce, například vánoční, podzimní, pak různé tematické, například k Halloweenu, ke Dni matek, také máme rodinné náramky. Na e-shopu je celá ta škála kolekcí hezky vidět. Stále se tedy snažíme přicházet s něčím novým, aby to zaujalo a lidé měli radost koupit si dárek pro sebe nebo někoho jiného.

Teď před Vánoci je to i hezký tip na dárek, kdy člověk spojí příjemné s užitečným.

Zcela určitě, protože spousta lidí chce pomáhat, ale třeba neví jak. Mnoho lidí také zná problematiku předčasně narozených dětí, buď se jim narodilo předčasně miminko nebo někoho takového znají, a tohle je přesně takové milé spojení, že si udělají radost a zároveň pomohou.

K Vašim zálibám patří třeba i malování a fotografování, promítáte tyto koníčky do projektů podporujících fond, například formou aukce?

Zatím mě nenapadlo věnovat něco svého do aukce, protože jsem taková ta malířka, která si maluje pro sebe a nikde své obrazy neprezentuje. I když je pravdou, že jeden obraz už jsem do charitativní aukce darovala, bylo to na podporu domova seniorů na Praze 8, kde pro ně připravili takový hezký večer. Tehdy jsem věnovala jeden svůj obraz a vydražil se za krásných 16 tisíc Kč, které pak šly na rekonstrukci daného domova. Udělalo mi to ohromnou radost, protože vyvolávací cena byla asi 1 tisíc korun a s takovou velkou konečnou částkou jsem vůbec nepočítala. Já k těm obrazům, které maluji, mám takový osobní vztah a nechce se mi jich příliš vzdávat. Ale ještě o tom popřemýšlím, protože už se mě ptalo více lidí.

Nedávno jste předali nemocnici další nový přístroj. Co je nyní aktuálně dále potřeba, na co mohou lidé přispět?

Průběžně dostáváme od pana primáře návrhy, kde sepíše všechny potřebné přístroje a zároveň i věci, které vypadají jako zdánlivé maličkosti, přitom jsou ale velice důležité pro chod neonatologie. Třeba pomohou, aby se sestřičkám dobře pracovalo a maminky se cítily lépe. Kromě drahých přístrojů jsme například rekonstruovali pokoje pro maminky a miminka. Vždy se tedy řídíme tím, s čím přijde pan primář. Teď se jednalo o neuromonitor, což je přístroj, který zjišťuje mozkovou funkci miminek a lékaři pak lépe vědí, jak s miminkem zacházet dál. Jsem moc ráda, že se nám to podařilo, protože jde o dost drahý přístroj. Nyní se soustředíme na další přístroje, které jsou velmi důležité pro životní funkce předčasně narozených miminek. Stále je co dokupovat a nač se soustředit.

Foto: se souhlasem Lucie Borhyové

Málokdo asi ví, jak takové oddělení funguje a jestli je možné jej podpořit i jinak. Například vím, že se dělaly chobotničky pro předčasně narozená miminka. Je tedy i taková možnost?

Společně s kapelou Botox jsme měli takový společný projekt na podporu neonatologie, kdy jsme společnými silami poptávali a vyzývali lidi, aby posílali chobotničky, protože to miminkům pomáhá. Z celé republiky pak přišly balíky chobotniček, které jsme předali na Bulovku. Takže i taková pomoc je stále možná.

Současná doba není pro nikoho příliš příznivá. Zaznamenali jste, že by se to nějak odrazilo i na fungování nadačního fondu?

Určitě je to znát, Covid hodně věcí zastavil, pak přišla válka. Ve všech odvětvích je vidět, že lidé začínají šetřit, ale jsme rádi, že i přesto lidé chtějí pomáhat. Věříme, že se postupně vše spraví a bude fungovat jako dřív.

Jste už několik let Dobrý andělem. Věříte, že každý máme toho svého a kdo je jím pro Vás?

Věřím, že je něco mezi nebem a zemí, že nad námi někdo drží ochrannou ruku. Zároveň i v to, že každý máme svůj osud někde vepsaný. Myslím si, že to tak v životě prostě je a určitě byly i situace, které mi to dokázaly.

Pro mě osobně je takovým andělem moje maminka. Ona je tím blízkým člověkem, kterému se mohu se vším svěřit, vždy stojí při mně, ale zároveň dokáže být i kritická, říká věci na rovinu. Maminka je mi kamarádkou a člověkem, kterému mohu cokoliv říct.

Stále působíte velmi pozitivním dojmem, jak si udržujete dobrou náladu? V těžkých životních chvílích a v době, která posledních pár let panuje to není snadné, tak se určitě všem drobná rada hodí.

Řídím se heslem, že všechno zlé je pro něco dobré. Kdybych to tak nebrala, určitě bych taková nebyla. Člověk prožívá dnes a denně nějaké starosti a problémy, ať už v práci, doma. Vždy jsou v životě vlny, které je potřeba překonat, tak se snažím si říkat, že je to vždy k něčemu dobré. Zároveň život tak rychle letí, že si ho nechci kazit nepodstatnými věcmi. Snažím se nějak eliminovat, co je podstatné, co je méně podstatné a co je úplně nedůležité. Jsem tip člověka, který si užívá života a každé maličkosti, třeba mi stačí, když venku svítí sluníčko, je hezky. To mě pozitivně nabije, pak si uděláme s dětmi radost, když jdeme na procházku, něco dobrého upeču, pustíme si pohádku, snažíme se zkrátka si dny zpříjemňovat.

Kdo nebo co Vám dělá v životě největší radost?

To jsou rozhodně děti.

Blíží se Vánoce, co pro Vás tyto svátky znamenají? Jak se těšíte a chystáte?

Těším se moc, protože milujeme Vánoce a to předvánoční adventní období. Už se těšíme na 27. listopadu, kdy je první adventní neděle a zapálíme si první svíčku na adventním věnci. Také začínáme chodit na trhy, dívat se s dětmi na betlémy, připomínáme si tradice. Upřímně řečeno, máme možná raději to předvánoční období než Vánoce samotné. Ty tedy milujeme také, ale ony vždy hrozně rychle utečou.

Takže dodržujete i různé tradice?

Tradice dodržujeme, zpíváme koledy, scházíme se celá rodina, na adventní neděli zapalujeme svíčku, pálíme františky, pečeme cukroví, užíváme si to se vším všudy. Také se chodíme dívat na rozsvěcení vánočního stromečku, občas zajdeme do kostela, dodržujeme tradice, které už máme doma zavedené a myslím si, že to je pro děti hezké a důležité, aby ty tradice znaly.

Co byste všem popřála do nového roku?

Určitě zdraví, protože zdraví je nejdůležitější. Také ať se snaží dívat na vše víc optimisticky. I když žijeme v těžké době, tak si nesmíme nechat zkazit náladu a koukat na vše černě, protože těžké časy byly vždycky a lidé i přesto museli nějak fungovat. Takže i v těžké době je potřeba si najít hezké věci, ze kterých má člověk radost, které ho povzbudí. Je to hlavně o nastavení mysli. Když má člověk radost i z těch maličkostí, tak je hned všechno veselejší.

17. listopad – Světový den předčasně narozených dětí (World Prematurity Day) patří k nejdůležitějším dnům pro zvýšení povědomí o problematice předčasných porodů. Iniciován byl v roce 2008 Evropskou nadací pro péči o novorozence a od roku 2010 je díky organizaci Nedoklubko oslavován i v České republice. Ačkoliv svátek připadá na tento konkrétní den, celý měsíc se nese ve znamení pomoci a osvěty. K tzv. purpurovému listopadu se můžete připojit i vy a podpořit alespoň symbolicky miminka do dlaně. Jak? O tom se více dozvíte na stránkách Nedoklubka, ale pro inspiraci uveďme například „Socks for Life“, kdy si v bytě zavěsíte šňůru s 10 páry ponožek, z nichž jedny jsou výrazně menší. Připnout si můžete brož ve tvaru maličké ponožky, sami oblékněte ponožky nebo cokoliv v purpurové barvě. Možností je mnoho, purpurová je zvláště v listopadu zkrátka symbolem výjimečnosti, bojovnosti a křehkosti. Tak sdílejte #purpurovylistopad

Foto: se souhlasem Lucie Borhyové

Tagy:
8 Komentářů
  1. PetraVelíková 2 roky ago

    to je krásný nápad 🙂

  2. NelaVávrová 2 roky ago

    zajímavé a její nová píseň ještě zajímavější 🙂

  3. LucieGajdíková 2 roky ago

    Nedávno jsem slyšela podcast na téma miminek do dlaně a zazněly tam velmi silné a emotivní příběhy. Tato nadace rozhodně má svůj velký smysl ❤️

  4. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Lucka je prima žena 🙂

  5. KláraOdehnalová 2 roky ago

    Moc zajímavý projekt, určitě nakouknu na e-shop. 🙂

  6. renata zborníková 2 roky ago

    Lucie, krom toho, že je krásná a milá má i dobré srdce a to je báječná kombinace.

  7. Paní Lucie zraje jak víno a jejím projektům není co vytknout.

  8. MariannaFabušová 2 roky ago

    Zaujímavý projekt a veľmi záslužná práca pre predčasne narodené detičky

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account