Chronická žilní nedostatečnost neboli insuficience je onemocnění, se kterým se potýká až 90 % populace nad třicet let. Jaké jsou příčiny této choroby, co ji způsobuje a jak lze obtíže řešit?

Co je chronická žilní nedostatečnost?

Chronická žilní nedostatečnost je onemocnění postihující žilní systém dolních končetin. Chlopně v jednotlivých cévách se unavují a nedokážou pumpovat krev směrem k srdci potřebnou silou. Tím pádem se krev hromadí na jednom místě, kde je vyvíjen přílišný tlak, a vznikají otoky, změna barvy kůže a bolesti v oblasti lýtek.

Foto: Freepik.com

Příčiny

Příčiny chronické žilní nedostatečnosti zatím nejsou zcela jednoznačně objasněny. Přesto se předpokládá, že původ tohoto onemocnění spočívá v kombinaci genetických predispozic a těchto vnějších faktorů:

  • věk,
  • pohlaví (onemocnění se častěji vyskytuje u žen),
  • obezita,
  • výška,
  • těhotenství,
  • nezdravý životní styl,
  • sedavé zaměstnání.

Příznaky

Žilní nedostatečnost se dělí do několika klinických stadií, která se projevují subjektivními a objektivními příznaky. Mezi ty subjektivní patří pocit těžkých nohou, vnitřní napětí a noční křeče. Objektivní příznaky jsou otoky, křečové žíly, hyperpigmentace kůže a bércový vřed (chronická a dlouhodobá otevřená rána). 

Léčba

Jelikož se jedná o chronické onemocnění, nejde zcela vyléčit. Lze alespoň zmírnit příznaky a oddálit závažné projevy. Léčba chronické žilní nedostatečnosti se odvíjí od stupně poškození cév a může probíhat třemi způsoby.

  • Farmakoterapie – tato léčba zahrnuje léčiva podávaná lokálně i systémově, která lze v lékárnách pořídit volně i na lékařský předpis. Terapie pomocí léků může vést ke zmírnění hlavně subjektivních příznaků.
  • Kompresní terapie – je úspěšná forma léčby. Na trhu je výběr z funkčních a kvalitních produktů (podle střihu, barvy). Například kompresní punčocháče, podkolenky, ponožky, stehenní punčochy-nadkolenky jsou téměř k nerozeznání od těch klasických silonových.
  • Radikální léčba – tato léčba spočívá v odstranění patologicky změněných cév a v chirurgické nápravě nedostatečných podmínek pro proudění krve. Kromě chirurgického řešení se dnes provádějí například i laserové zákroky, které ale nedokážou zabránit tvorbě nových zbytnělých žilek.

Foto: Shutterstock, Freepik.com

Zdroj: Jobst

Tagy:
3 Komentářů
  1. Toto téma se mně velmi dotýká.

  2. MichaelaHoráková 2 roky ago

    Důležité téma!

  3. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Osvědčila se mi druhá metoda, kompresní legíny.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account