Proces početí miminka s pomocí asistované reprodukce neboli IVF není z nejjednodušších a páry, které jej podstupují, tak velmi ocení jakoukoliv pomoc a radu. Fertility koučka se jim stává průvodkyní, poskytuje podporu a povzbuzení, vysvětlí, co je třeba, a celou cestu k děťátku se jim snaží zjednodušit.
Pokud si pár přeje s Fertility koučkou spolupracovat, začíná její úloha mnohdy ještě před samotným vstupem páru do centra asistované reprodukce. Častokrát tedy v době, kdy si teprve uvědomují, že početí přirozenou cestou nebude možné a rozhodují se, zda budoucnost své rodiny svěří do rukou odborníků, vybírají si kliniku a v hlavě jim běhá spousta otázek. Koučka párům poté trpělivě poskytuje informace týkající se procesu léčby, aby věděly, co je krok za krokem čeká a jak se na vše připravit. Velkou neznámou bývají i odborné pojmy užívané ve světě IVF, které však koučka ovládá a je tak schopna je vysvětlit a převést do běžného jazyka.
V souvislostí s neplodností a umělým oplodněním se navíc většinou hovoří pouze o ženách, ale je třeba zaměřit se i na muže, a to nejen po stránce zdravotní, ale také co se psychiky týče. Ačkoliv leží největší tíha na ženě, muži jsou rovněž pod velkým tlakem a zároveň by své partnerce měli být oporou. Fertility koučka se proto soustředí na oba partnery. Dále by neměla být podceňována ani podpora rodiny v širším kontextu, neboť páry se mnohdy stydí i před rodiči přiznat, že se musely vydat alternativní cestou. „Pro páry je důležité, aby se snažily netrápit se, ani když to třeba několikrát nevyjde. Stresování se a přílišné chtění svazuje, psychosomatika je totiž velmi mocná a značnou měrou se podílí i na úspěšnosti početí,“ říká Fertility koučka Markéta Srchová. Pozitivní dopady na výsledek léčby může mít též správné stravování či mentální odpočinek, s čímž taktéž koučka poradí.
Úloha Fertility koučky
Domnívat se, že koučka supluje úlohu lékařů či psychologů, by byl ale omyl. Nenahrazuje ani práci koordinátorek, jejichž služby některé kliniky asistované reprodukce nabízejí. Fertility koučka je zde od toho, aby párům pomohla porozumět celému procesu z jejich vlastního pohledu a v jejich konkrétním případě. Kromě podpory v samotném procesu léčby neplodnosti (IVF) je důležitou částí spolupráce nastavení důvěrného a podporujícího prostředí, ve kterém může pár sdílet všechny strachy, obavy, neporozumění, ale i radosti a malé i velké kroky k úspěchu. Koučka párům pomáhá rovněž vyrovnat se se zklamáním, pokud se nedaří, cítit se v bezpečí, pokud něco nefunguje, jak si představují nebo mají obavy z dalších kroků a neúspěchu. Cílem práce IVF koučky je také naučit páry zvládat stres, přijímat momentální situaci a nahlížet na ni třeba i z jiné perspektivy.
Součástí práce IVF koučky je rovněž edukace, může působit v oblasti prevence, spojovat klienty s různými specialisty jako například psychoterapeuty, nutričními specialisty či fyzioterapeuty, dále také s podpůrnými skupinami, on-line fóry nebo jinými zdroji, kde mohou komunikovat s ostatními páry, které procházejí podobnými zkušenostmi. Udržuje podpůrné prostředí, kde klienti mohou sdílet své obavy, zkušenosti a úspěchy a zároveň může korigovat sdílené nepravdy a mýty spojené s léčbou neplodnosti. Někdy koučka ji i osobou, která si sama prošla či prochází IVF procesem. Příběh pacientky, která zároveň pomáhá ostatním, vám přineseme zase někdy příště.
Zdroj: Prague Fertility Centre
Foto: Shutterstock