Náhle vás začala bolet pata a bodavá bolest neustupuje? Pak se dost možná potýkáte s velmi rozšířeným ortopedickým problémem zvaným lidově “patní ostruha”, nebo odborněji plantární fasciitis či calcar calcanei. V průběhu života postihne 10 až 15 procent populace, ale dobrou zprávou je, že se nemusí jednat o setrvalý stav. Pojďme si přiblížit možnosti, jak chodidlům ulevovat a patní ostruze předcházet, ale také kdy je již čas vyhledat pomoc odborníka.

Podle americké podiatrické asociace (APMA) platí patní ostruha za nejčastější příčinu bolesti paty, která se každoročně projeví u dvou milionů Američanů. V Česku odborníci odhadují tisíce pacientů, problém se dotýká každého desátého čtyřicátníka až šedesátníka. Patní ostruha patří mezi nejčastější důvody, proč lidé vyhledávají pomoc fyzioterapeuta. Ačkoliv nejčastěji postihuje lidi ve středním věku, není neobvyklá ani u třicátníků, kteří si patní ostruhu často přivodí nevhodnou obuví či amatérským běháním na tvrdých površích. „Ostruha je důsledkem přetížení svalů i jiných měkkých tkání v chodidle s následkem zánětlivého onemocnění plantární fascie. Pokud tyto tkáně setrvale přetěžujeme, zvýšený tah svalů chodidla způsobí, že na přechodu jejich šlachy na patní kost dojde k nárůstu patní kosti, tzv. patní ostruze. A zároveň se přetížená plantární fascie dostane do zánětu nebakteriálního původu. Patní ostruha sama o sobě nebolí. Bolestivá je fascie chodidla s ischemickým zánětem,“ uvádí Iva Bílková, vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Co stojí za vznikem patní ostruhy?

Problém může vznikat skrytě i několik let, než se projeví náhlou bolestí paty. Ohroženy jsou především pracovníci ve fyzicky náročných profesích, ale také například řemeslníci, učitelé, číšníci nebo letušky, kde je třeba být neustále na nohách. Největší skupinu tvoří podle zkušeností fyzioterapeutky lidé s nadváhou a také sportovci. „Kvůli setrvalému zatížení vazivového aparátu nohy v oblasti úponů na patní kost se u těchto lidí riziko vzniku patní ostruhy zvyšuje. Prvním příznakem rozvinutého zánětu měkkých struktur je bolest paty a jejího blízkého okolí. Pacienti to často popisují, jako by šlapali po střepech. Pichlavá bolest paty při každém kroku, citlivost chodidel na dotek a bolestivost i v klidovém stavu bývají zřejmé signály zánětu, respektive už vytvořené patní ostruhy. Zánět se přitom může rozšířit do okolních svalů a přeneseně způsobovat bolest i v jiných místech, například v přední části chodidla, v nártu či vystřelovat do úponu Achillovy šlachy,“ přibližuje Iva Bílková.

Předcházejte problémům

Účinnou prevencí proti přetížení měkkých struktur chodidla jsou pravidelné masáže nohou, relaxační koupele nebo protahování svalů lýtka a chodidla. Pokud vykonáváte povolání, kde jste celý den na nohou, pomůže vám používání gelových či pěnových stélek do bot, které tlumí nárazy paty do podložky. Skvělou pomůckou pro péči o chodidla je tzv. ježek, tedy masážní míček s bodlinkami, jestliže však máte doma i jen molitanový míček, poslouží také dobře. Podstatné je, abyste si jej třeba večer u televize vzali a nohy s ním masírovali. Další možností je kobereček s bodlinkami, na němž můžete stát během čištění zubů nebo vaření. Nohám i uleví také hnětení chodidla prsty rukou. Na uvolnění napjatých svalů a zvýšení prokrvení postižených míst výborně fungují teplé obklady a zábaly. Ty lze využít i při rozvinutých bolestech paty s akutním zánětem ischemického původu, neboť prokrví a zvýší metabolismus tkáně, což urychlí regeneraci a ústup bolesti.

Odborník pomůže

V momentě, kdy pocítíte bolesti, neostýchejte se a obraťte se na odborníky, a to buď ortopeda nebo fyzioterapeuta. Rentgen není nutný, průkaznější bývá vyšetření na diagnostickém ultrazvuku, které odhalí nejen kostní výrůstek, ale i zánět tkání ještě bez průkazu patní ostruhy. Zkušený fyzioterapeut by měl umět pacientovi vysvětlit, proč právě u něj patní ostruha vznikla a jaká režimová opatření je třeba dodržovat, aby se zánět vyléčil a nevrátil. „Máme mnoho zkušeností s pacienty, kteří přicházejí frustrovaní po neúspěšné konvenční léčbě a s opakovanými recidivami problémů. Absolvovali například lékařem předepsanou laserovou terapii nebo magnetoterapii, ovšem nikdo s nimi neřešil příčinu problému. Patní ostruha nevzniká náhodně, ale v důsledku dlouhodobého přetěžování měkkých tkání. A i když se projevuje na koncové části těla, její základ může být skrytý ve vadném držení bederní páteře, které ovlivňuje souhru níže uložených svalových skupin. Tyto souvislosti by měl fyzioterapeut odhalit a zahrnout do manuální terapie,” říká Iva Bílková.

Konvenční metody léčí patní ostruhy pomocí mastí, tablet a injekčních obstřiků s obsahem kortikoidů. Kortikoidy však podle fyzioterapeutky omezují výživu měkkých tkání a jejich prokrvení, způsobují vysušování tkáně, urychlují vznik artrózy a způsobují větší křehkost vazů a šlach. „Předepsaná analgetika v podobě mastí a tablet sice snižují bolestivost, ale neřeší jádro vzniku bolesti. Existují varianty fyzikální léčby, například RTG ozáření, které způsobí rozpad kostní tkáně, ale ionizační záření ve vysokých dávkách nepovažuji za zdravý způsob léčby. Zároveň se mezi nedostatečně informovanými odborníky drží mylná představa, že terapie fokusovanou rázovou vlnou patní ostruhu léčí rozdrcením již vzniklého kalcifikátu, ale to není pravda. Principem rázové vlny je odstranění zánětu, který tento útvar obklopuje a způsobuje nepříjemnou bolest. Manuální fyzioterapie s aplikací fokusované rázové vlny umožňuje zvýšit prokrvení a tím také dostat přirozené hojivé látky do poškozené tkáně,” přibližuje způsoby léčby fyzioterapeutka. Součástí úspěšné léčby je ovšem i to, že neskončí zavřením dveří ordinace. V každém případě bude zapotřebí změnit obuv a dle doporučení odborníka věnovat doma čas provádění různých cviků a prohřívání pomocí zábalů.

Zdroj: Iva Bílková, fyzioterapeutka; FYZIOklinika; www.apma.org

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account