Představa, že se ochotně ponoříte do mrazivé studené vody nebo na sebe pustíte studenou sprchu, není nijak zvlášť lákavě, že ano? Jak se ale ukazuje, výhod otužování je stále více a více. Zlepšení vašeho metabolismu, balanc vašeho duševního zdraví, snížení hladiny stresu, úleva od bolavých kloubů, ale je toho ještě mnohem více. Proč byste tedy i vy měli zvážit pravidelné odávání se studené sprše? Jen čtěte dál…

Průvodce otužováním pro začátečníky a vše, co potřebujete vědět 

Co je terapie chladem?

Studená terapie je praxe ponoření se do studené vody. Její počátky lze vypátrat až do středověkého Řecka a sloužil především k relaxaci a socializačním účelům. Nyní je trend ponoření se do studené koupele součást holistického procesu ke zlepšení našeho celkového zdraví. Ponoření do studené vody však může být začleněno mnoha různými způsoby, bez jakýchkoliv vychytávek. Například zjednodušeně studenou sprchou.

Foto: Shutterstock

Hlavní benefity

  • Snižuje zánět a otoky
  • Snižuje chronickou bolest kloubů a svalovou bolest
  • Podporuje imunitní systém
  • Podporuje celkové zlepšení zdraví
  • Zlepšuje metabolismus a zdravé hubnutí
  • Zlepšuje citlivost na na inzulín a riziko cukrovky 2. typu
  • Pomáhá bojovat s příznaky deprese

Podle odborníkům o studené sprše nebo koupeli můžete přemýšlet jako o malém „šoku“ pro vaše tělo. Když jste ve studené vodě, váš mozek je příliš zaneprázdněn soustředěním se na to, aby nepříjemné pocity zmizely, než přemýšlením o všech důvodech, proč jste nešťastní nebo ve stresu. 

Dále odborníci vysvětlují, že tělo ponořením do studené vody přejde do režimu „bojuj a uteč“, což způsobí, že uvolní stresové hormony, jako je adrenalin nebo kortizol. V reakci na tyto signály vaše tělo kompenzuje hyperventilací, zvýšenou srdeční frekvencí a zúžením krevním cév. Jakmile se vaše pokožka přizpůsobí chladu, dostane příval hormonů „dobré nálady“, jako je dopamin, serotonin a endorfiny, které nás po studené sprše zanechají šťastnými, uvolněnými a duševně omlazenými.

Jaký je nejlepší způsob, jak začít se studenou sprchou a otužováním?

Ke studené sprše se můžete vydat pomalou a plynulou cestou. Odborníci doporučují začít postupně a ke konci sprchování klasickou teplou vodou, otočit kohoutek na několik sekund na studenou. Zhluboka u toho dýchejte a pohybujte sprchou tak, aby se voda rovnoměrně rozprostírala po celém těle. Ideální teplota vody pro to, aby byla považována za studenou, je něco kolem 15 stupňů Celsia. Vědci v oblasti chladové terapie doporučují pro dosažení nejlepších výsledků studené sprchy odpoledne nebo večer. Vzhledem k tomu, že naše tělesná teplota během dne kolísá, jsme nejcitlivější na chlad ráno, kdy je tělesná teplota nejnižší. 

Foto: Shutterstock

Jak dlouho studenou sprchu byste si měli dát?

Abyste mohli využít všech výhod studené sprchy, nemusíte tam trávit nijak extrémně dlouho dobu. Naštěstí! Odborníci poukazují na studii z roku 2016 provedenou v Nizozemsku, která ukázala, že ti, kteří strávili 30 až 90 vteřin pod studenou sprchou, měli o 29 % méně dnů stonání, než ti, kteří se vůbec žádnou studenou sprchou nesprchovali. 

Jaké jsou nevýhody studené sprchy?

Při studené sprše je ale třeba vzít v úvahu několik negativních vedlejších účinků.  Odborníci vysvětlují, že dlouhodobé vystavení nízkým teplotám (obvykle delší než 15 minut) může zvýšit riziko hypotermie, která může způsobit vážné poškození nervů. Dodávají, že lidé s kardiovaskulárními onemocněními, hypertenzí nebo jinými srdečními problémy by si měli dávat pozor na jakoukoli formu terapie nachlazení a vždy se poradit s lékařem, který jim poskytne odborné rady. Zároveň starší pacienti, kteří mají srdeční onemocnění a nekontrolovaný vysoký krevní tlak, by se o terapii chladem vůbec neměli pokoušet. 

Mezi další osoby, kteří by se měli chladu vyhýbat, patří lidí s Raynaudovou chorobou, což je podle odborníků stav extrémní citlivosti na chlad a problémy s krevním oběhem. Opatrní by měli být ale i lidé s dýchacími potížemi, jako je astma.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Mandolin Jayoushe, MD, Mont Sinai Faculty Practice Primary Care Associates, WHO, Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

1 Komentář
  1. Tamara Schovancova 6 měsíců ago

    To není nic pro mě

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account