Vnímejte a využívejte svůj cyklus

Už jste někdy slyšeli pojem cyklická žena? Možná pro vás bude překvapením, že ženy nemají jen “ten jeden” cyklus, který je často vnímán primárně negativně. Co tedy doopravdy znamená a proč může být prospěšný? Naše redakce vyzpovídala uznávanou lékařku a firmu, která tvrdí, že menstruovat se dá s elegancí.

1. fáze ženského cyklu: MENSTRUAČNÍ

Ženský cyklus začíná prvním dnem menstruace, která obvykle trvá 2 – 7 dní. „Jelikož dochází k odlučování sliznice dutiny děložní, která společně s krví odchází pochvou z těla ven, mohou být první dny velmi nepříjemné. Žena se může potýkat s bolestmi hlavy, cítit se nafouklá či zavodněná. Všechny tyto příznaky jsou velmi individuální. Problém nastává, když chceme odlišit, co je ještě norma a co už mohou být potíže způsobené například endometriózou, myomem nebo velmi vystupňovaným PMS. Proto, pokud vás menstruace opravdu vyřadí z provozu, máte silné křeče, bolest v podbřišku nebo intenzivní krvácení, poraďte se o dostupných řešeních s vašim gynekologem,“ říká MUDr. Kristýna Koutná.

V této fázi často trpíme nedostatkem energie, jsme málomluvné a spíše se uzavíráme do sebe. Využijte tyto pocity a věnujte čas samy sobě. Dbejte také na zvýšenou hygienu. Proč? Jak už jsme si řekli v předchozích Příbězích vagíny – kyselé pH v pochvě je základ boje proti vaginálním infekcím. S přicházející menstruací se ale pH mění a začíná být ideálnějším prostředím pro množení nežádoucích mikroorganismů. Ty způsobují výtok, který za “normálních okolností” vidíte na svých kalhotkách. Nyní na něj ale přijdete až po skončení krvácení, a tak hned při prvních příznacích (svědění, pálení, zápach) podpořte svou vagínu laktobacily, které napomáhají obnově přirozené vaginální mikroflóry. 

Co vlastně ta zvýšená hygiena znamená?

  • Používání intimního mýdla se zklidňujícím efektem, neparfemovaných vložek a dalších menstruačních pomůcek a jejich časté vyměňování
  • Vyhýbání se silně parfemovaným mýdlům, pěnám do koupele a vaginálním výplachům
  • Omezení používání tamponů v případě, že víte, že na vaginální infekce opakovaně trpíte

Mezi další péči patří používání preventivních preparátů na podporu vyvážené mikroflóry nebo odepření pohlavního styku.

Kromě klasických menstruačních pomůcek, jakými jsou vložky a tampony, můžete také sáhnout po „alternativnějších“ variantách – kalíšcích nebo kalhotkách.  

Právě menstruační kalhotky mohou být skvělou cestou, jak zmírnit první nepříjemnou zkušenost s krvácením. Malým holčičkám bude tato pomůcka připadat přirozenější než vložka nebo tampon. Zároveň jdete naproti udržitelnosti, jelikož kalhotky stačí pro další použití jednoduše vyprat. Že nevíte, které vybrat? A co třeba SAYU? Jsou totiž jedinečné v mnoha aspektech.

,,Většina žen sahá při menstruaci právě po těch nejméně hezkých kalhotkách. My jsme však chtěly, aby se každá z nás i v průběhu svých dní mohla cítit skutečně krásně a bezpečně. Ostatně – kdy jindy oslavit svou ženskost než právě v období menstruace? Proto vyrábíme luxusní spodní prádlo s přidanou funkční hodnotou. Specifikem naší značky je také použití mulesing-free merino vlny, z nichž je ušita dotyková vrstva funkční vložky kalhotek. Tato vlna má řadu jedinečných vlastností – je hedvábná na dotek, přirozeně antibakteriální, zamezuje vzniku zápachu, odvádí vlhkost, má termoregulační schopnosti a i po navlhnutí je prodyšná a pocitově suchá.” říká Ludmila ze SAYU

Druhou udržitelnou volbou žen je stále častěji menstruační kalíšek. Díky dlouhé životnosti se vám investovaná částka brzy vrátí (za 5 – 8 měsíců, záleží na délce vašich dnů). Jakmile si zvyknete na jeho zavádění, nebudete pociťovat žádný dyskomfort nebo omezení (například při sportu). Na trhu sice existuje spoustu značek, pokud byste ale opět chtěli podpořit českou výrobu, objednejte si například kalíšek Yuuki.

2. fáze ženského cyklu: FOLIKULÁRNÍ

Ve druhé fázi, která trvá přibližně 6 dní, dozrává vajíčko ve vaječníku a vzrůstá tak hladina estrogenu. Říká se, že žena je nejvíce produktivní, má dostatek energie a její pleť jen září. Díky těmto pocitům si připadá více atraktivní, sebevědomá a vzroste i její chuť na sex. Lepší regenerace, než v ostatních fázích, jí také dává prostor naplánovat si v tomto období náročnější sportovní aktivity.

3. fáze ženského cyklu: OVULAČNÍ

„V ovulační fázi praskne folikul a uvolní se vajíčko, které putuje vejcovodem do dělohy. Jen málo žen ví, že v průběhu ovulace může dojít ke slabému krvácení po 1 – 2 dny i k ovulačním bolestem v podbřišku. Po vyloučení všech ostatních nemocí vás mohu ujistit, že je to naprosto normální.“ doplňuje Kristýna.

Tato fáze je ideálním momentem pro otěhotnění, a proto v ní ženy obvykle mají i největší chuť na sex. Začínáme být také velmi emotivní, empatické, chceme pečovat o druhé a dávat jim najevo lásku.

4. fáze ženského cyklu: LUTEÁLNÍ

V poslední, luteální, fázi jsme více umírněné a unavené. Otěže totiž převezme progesteron a výstelka naší dělohy narůstá a bobtná. Klesá nám chuť na sex a díky PMS (premenstruačnímu syndromu), kterým trpí až 80 % žen v produktivním věku, můžeme být plačtivé, podrážděné, nafouklé a nesoustředěné.

Nicméně: tato fáze, kterou rovněž nejspíš znáte pod pojmem „premenstruační“, je obdobím skvělých intuitivních nápadů a doslova tryskající kreativity. Když si dovolíte být kreativní a zároveň budete více odpočívat, mohou se projevy PMS výrazně snížit!
Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, dostáváme opět po zhruba 14 dnech menstruaci.

Ženy, vnímejte svůj cyklus a využijte všechny informace ve svůj prospěch. Náročné sportovní nebo pracovní aktivity směřujte do první a druhé fáze, ve třetí a čtvrté si naopak dopřejte odpočinek a relax, který si rozhodně zasloužíte. Pokud byste se chtěly v tomto tématu více vzdělávat, doporučujeme knihu Cyklická žena.

,,Každá žena je totiž cyklická – bez ohledu na to, kolik jí je let a zda fyzicky menstruuje nebo ne.” dodává zakladatelka známého projektu Cyklická žena® a vydavatelka stejnojmenné knihy Mirandy Gray  Dana-Sofie Šlancarová. Na stránkách tohoto projektu najdete řadu inspirací, jak sladit svůj cyklus se svým zaměstnáním nebo jak se lépe vyrovnávat s projevy PMS a bolestivé menstruace (či jak se jich dokonce úplně zbavit).

#PoweredByGynella  

Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Koutná, Gynella, SAYU, Dana-Sofie Šlancarová

Foto: se souhlasem společnosti SAYU, se souhlasem společnosti Yuuki, Shutterstock

Tagy:
2 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account