59

Kdo by ji nemiloval? Na svém kontě má více jak 100 hereckých rolí, 3 sošky Oscara, 8 Zlatých glóbů, 2 ceny Emmy a mnoho dalších proměněných i neproměněných nominací. Meryl Streep je legendou filmového plátna a jednou z nejúspěšnějších hereček Hollywoodu, která dnes slaví své 72 narozeniny. 

Narodila se ve Státe New Jersey v rodině úředníka a reklamní výtvarnice. Její oficiální pokřtěné jméno je Mary Louise, ale většina ji říkala prostě Mary L. Než začala chodit na střední školu, nikdo ji neřekl jinak než Meryl. Je to jedna z mála hereček, která se na vrchol dostala díky své nezdolné píli a talentu. Ve svém prvním snímku se objevila v ve věku 28 let a o rok později už byla nominována na první sošku Oscara. Za svůj život ztvárnila řadu ikonických rolí a mnoho rozdílných charakterů. Jaký je váš nejoblíbenější film s Meryl Streep? Její filmy vždy patří mezi trháky

Ve kterých rolích božská Meryl Streep excelovala?

Kramerová versus Kramer

Tento snímek Meryl Streep doslova přes noc proslavil. Klasický příběh manželky opouštějící muže i syna byl překvapivě úspěšný, i presto, že se nesledoval lehko. Kasovní trhák z roku 1979 tehdy odhalil, s jakou lehkostí umí Meryl zahrát i postavy, které nepatří na první pohled mezi kladné hrdinky.

Silkwoodová

Film, který podle skutečných událostí natočil známý americký režisér Mike Nichols, vypráví o ženě, jež zemře za podivných okolností těsně předtím, než se jí podaří prozradit novinářům pravdu o nedostatečné ochraně zaměstnanců před radioaktivitou v jaderní továrně, kde pracovala. Meryl tomuto snímku dodala svou vlastní hloubku. Dokonalý oklahomský přízvuk a legendární účes ve stylu osmdesátých let jsou toho důkazem.

Sophiina volba

Pokud by si řada fanoušků mohla vybrat snímek, ve kterém Meryl podala nepřekonatelný výkon, byl by to právě tento snímek. Tehdy ji bylo něco málo přes třicet ztvárnila ženu, jejíž mysl navždy poznamenala válka. Námětem oscarového snímku Sophiina volba z roku 1982 se stal stejnojmenný psychologický román Williama Styrona, zkoumající na pozadí hrdinčiny zkušenosti z nacistického tábora otázky rasismu, sexu a viny. Režisér Alan J. Pakula svěřil hlavní roli Polky Sophie Zawistowské právě Meryl Streep, která si za tuto svoji životní roli odnesla řadu ocenění včetně Oscara za nejlepší ženský herecký výkon.

Julie a Julia

Od prvního bonjour až po poslední bon appétit bylo všem jasné, že tento film se stane legendou. Vypráví o třicetileté sekretářce z Queens Julii Powell, která se jednoho dne rozhodně, že během jednoho roku uvaří všech 524 receptů z klasické kuchařky „Mastering The Art of Frech Cooking“, kterou v roce 1961 napsala Julia Child. Po rukama Nory Ephron, která snímek režírovala, vzniklo mistrovské dílo, které si rozhodně nesmíte ujít. Meryl Streep v něm opět dokazuje, jak široké spektrum emocí umí předvést.

Ďábel nosí Pradu

Role ledově chladné šéfredaktorky časopisu Runway, Mirandy Priestly, patří mezi nejznámější role slavné herečky. Dodnes nám v uších zní hláška z filmu: „Květiny na jaře? Originální.“ Cokoliv, co tehdy svými slovy, emocemi a nelibým výrazem řekla na plátně, se zapsalo do dějin. Kostýmy k filmu celkově stály 1 milion dolarů a jednou z nejzábavnějších scén je podle režiséra ta, kdy Miranda přehazuje své kabáty přes stůl své asistentky. „Bylo to velmi náročné a jelo se to na několikrát, protože ruka Meryl Streep musela být v perfektním úhlu se stolem,“ přiznává herečka Emily Blunt, která ve filmu hraje jednu z vedlejších rolí. 

Vzpomínky na Afriku

Film režírovaný Sydney Pollackem získal rovných sedm sošek Oscara. Byl natočený podle autobiografické knihy Karen Blixen a dojal miliony diváků po celém světě k slzám. Mery Streep se v něm objeví po boku další herecké legendy, Roberta Redforda. Snímek vypráví o mladé Dánce, která odjela do Afriky, aby unikla zklamání a smutku z nešťastné lásky.

Železná lady

Jeden z těch filmů, které stojí za to vidět, právě díky výkonu Meryl Streep. Film oslavuje Margaret Thatcher, neobyčejnou a všestrannou ženu, která dokázala, že vysoká politika není jen výsadou mužů. Stala se premiérkou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Svým nekompromisním přístupem k politickému, ale i osobnímu životu, získala přezdívku Železná lady. Meryl tato role vynesla další sošku Oscara.

Mamma Mia!

Jedna výborná herečka a tři skvělý herci! Připočtěte k tomu písničky ABBY a malebný ostrov v Řecku a musí vám z této rovnice zákonitě vyjít naprostý trhák. Meryl Streep si ve filmu zahrála poněkud excentrickou matku Donnu a po jejím boku se objevil okouzlující Pierce Brosnan, Colin Firth a Dominic Cooper. Meryl je ve snímku zosobněním oné nakažlivé živelnosti, která dokáže filmem okouzlit i ty největší cyniky!

Foto: Shutterstock, Columbia Pictures, archiv

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Máte už účet na webu zenysro.cz? Pak si, prosím, pouze obnovte heslo k vašemu emailu kliknutím na "Zapomněli jste heslo?"

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account