S odpady nejrůznějších podob i druhů a jejich tříděním se setkáváme denně. Ovšem k této, pro většinu z nás, již dobře zažité činnost se váže spousta dalších pojmů, které můžou být čas od času i pěkně matoucí. Tak například. Třídíte doma odpad, nebo ho recyklujete?
Třídění a recyklace
Třídění a recyklace jsou označení, která lidem často splývají v jedno. Přitom je mezi nimi rozdíl poměrně zásadní.
Třídění odpadu je činnost, kterou děláme doma. Odpad třídíme v okamžiku, kdy ho vyhodíme do nádoby nebo tašky na tříděný odpad a poté ho doneseme do správného barevného kontejneru. Bez třídění odpadu by rozhodně nemohlo docházet k jeho recyklaci! K té dochází poté, co se uskuteční svoz odpadu z třídicího hnízda.
Třídicím hnízdem označujeme skupinu barevných sběrných nádob. Ty můžou mít různou velikost i tvar. Nejčastěji jsou plastové, kovové nebo sklolaminátové a jsou určené výhradně pro shromažďování vytříděného odpadu.
Recyklace probíhá až ve chvíli, kdy se námi vytříděný odpad dostane k dalšímu zpracování. Díky němu je odpad znovu přetvořen na výrobky, materiály nebo látky, které můžou sloužit stejnému nebo i jinému účelu.
Primární a druhotné suroviny
Hlavním smyslem třídění odpadu je získat druhotnou surovinu, kterou je pak možné dále zpracovat a využít.
Druhotná surovina je látkou či produktem, kterou je možné získat při zpracování odpadu – nejčastěji úpravou jeho fyzikálních vlastností. Druhotné suroviny vznikají lidským zásahem a používají se při výrobních procesech jako náhrada primárních surovin.
Primární surovinou je například ropa, písek a jiné materiály a neobnovitelné zdroje, které vznikají přírodními procesy.
Palivo z odpadu? Nejedná se o recyklaci!
Odpad může mít ovšem také energetické využití. Případně ho lze zpracovat na výrobky a látky, které slouží jako palivo či jako zásypový materiál. V takovém případě se však výraz „recyklace“ rozhodně nepoužívá.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account