3D tisk, tedy trojrozměrný tisk, je revoluční metoda tisku, která je prospěšná v mnoha oblastech. Nejen, že významně pomáhá ve zdravotnictví, kdy je možné vytisknout například protézu, nebo přesné modely pro studium anatomie, v automobilovém průmyslu (součástky do automobilů), v gastronomii (formy na dorty či cukroví, náčinní na vaření… ), sochařství, stavebním průmyslu, školství (pomůcky pro výuku) aj. ale jejími výrobky si můžete zkrášlit i svůj domov. 

Zní to neuvěřitelně, ale opravdu je možné si doma vytisknout vázu, nebo svícen!
Tiskárna, která umí vytisknout doplňky do bytu, dětské hračky (z nezávadných a certifikovaných materiálů), nebo třeba šperky, sice nemusí na první pohled připomínat tu, kterou znáte z kanceláře, dovede však mnohem víc než obyčejná laserová tiskárna. Namísto papíru používáte kotouče speciálního plastového materiálu tzv. filament, ze kterého vznikají pomocí jednoduchých programů modely podle šablon, a pro ty zkušenější i ryze originální věci. Na své si přijdou bytoví designéři, modeláři, kreativní maminky a všechny ženy co mají zájem o DIY. 3D tisk je zkrátka skvělým pomocníkem při domácí tvorbě všeho druhu!


 
Jak to technicky funguje?
3D tisk je tedy aditivní proces, při kterém se na sebe nanášejí tenké vrstvy materiálu. Samotnému 3D tisku však předchází několik kroků. Tím prvním je vytvoření modelu v digitální neboli grafické podobě. Existuje několik metod, jak tento model získat, nejznámější jsou tyto dvě: vymodelování 3D modelu ve speciálním programu nebo použití 3D skeneru.
Poté, co dojde k vytvoření modelu, je “rozřezán” na tenké vrstvy slicovacím programem. Tím vznikne tzv. soubor s g-codem, což jsou instrukce pro tiskárnu, jak má daný model vytisknout. 

Co se naopak liší, je technologie, kterou je tohoto výsledku dosaženo. Existuje mnoho technologií 3D tisku. Nejznámější a zároveň jednou z nejpoužívanějších technologií je FDM (Fused Deposition Modeling). Jako materiál se nejčastěji používá PLA, jedná se o biologicky rozložitelný materiál, který se získává z obnovitelných přírodních zdrojů. 3D tiskárny založené na technologii FDM však mohou využívat řadu jiných materiálů jako je například ABS, PET, HIPS, Nylon, tiskové struny s uhlíkovým vláknem nebo s příměsí kovu. Tyto materiály jsou v podobě tiskové struny (filamentu), o průměru 1,75mm nebo 3mm, roztaveny a nanášeny v tenkých vrstvách na sebe. Každá vrstva tvrdne ihned poté, co je nanesena na vrstvu předešlou.

Veškerá zařízení na výrobu 3D modelů pracují na stejném principu, tím je rozložení digitálního modelu na tenké vrstvy a jeho následné zhmotnění v tiskovém prostoru 3D tiskárny. 
3D tiskárnu může mít doma každý, koho baví tvořit
Také vás 3D tisk zaujal a říkáte si, tohle tak mít doma! Tiskárny, které se dnes na trhu nabízejí, jsou určené nejen pro profesionální, ale i domácí použití. Záleží na tom, jaký model zvolíte. S domácí tiskárnou pak můžete realizovat všechny své kreativní nápady, nebo nápady a přání vašich dětí. Skvěle se hodí pro modeláře, nebo domácí kutily. A pokud podnikáte, může být taková tiskárna skvělým pomocníkem při produkci vlastních výrobků.

Ano, i tyto krásné předměty byly vytištěny na 3D tiskárně! Na výběr máte ze široké škály barevných materiálů. 
V příštím článku se můžete těšit – představíme vám 3D tiskárnu pro domácí použití, vyvinutou speciálně pro ženy!

 

1 Komentář
  1. Kamila Novotná 1 rokem ago

    Úžasný článek o revolučních možnostech 3D tisku ve zdravotnictví, ale i v domácnosti. Proto jsem si také pořídila domů 3D tiskárnu. Na ní si mohu vytisknout prakticky cokoliv, od bytových doplňků po náhradní díly na hračky pro mé děti. Nedávno jsem si pořídila 3DLac, a musím říct, že s ním je tisk opravdu kvalitní a bez jakýchkoliv vad.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account