169

Splnit si sen o vlastním bydlení není nic jednoduchého. Jen málokdo si dnes totiž může koupit nebo postavit nemovitost jen z vlastních úspor. Nejjednodušší cesta k vlastnímu tak vede skrze hypotéku nebo půjčku. Přečtěte si, v čem se mezi sebou tyto finanční produkty liší a jaké jsou jejich výhody.

Někdo touží po rodinném domu na samotě, jiný zase po prostorném pavlačovém bytě ve městě. Málokdo však disponuje takovou hotovostí, aby si bydlení mohl pořídit v podstatě okamžitě a bez úvěru. Ať chceme, nebo ne, půjčka na bydlení nebo hypotéka jsou pro většinu z nás nejdostupnějšími možnostmi, jak vlastní bydlení financovat. 

Hypotéka: Když stavíte domov od základů

Hypotéka je jednoduše řečeno půjčka zajištěná zástavním právem k nemovitosti. Můžete ji využít nejen na koupi domu a pozemku, ale také rekonstrukci nebo k vypořádání dědictví. Hypotéku lze sjednat na částku v řádech několika milionů korun. A protože se v podstatě jedná o zajištěný úvěr, úrokové sazby nejsou tak vysoké. Úroky zaplacené z hypotéky si navíc můžete odečíst od základu daně z příjmu fyzických osob. Další výhodou této varianty je pak delší doba splácení. Rodiny s nižšími příjmy si tak mohou splácení hypotéky natáhnout až na 30 let, aby bylo zatížení rodinného rozpočtu co nejmenší. 

Výhody hypotéky:

  • možnost čerpat úvěr v řádech milionů korun,
  • delší doba splatnosti,
  • výhodná úroková sazba. 

Půjčka na bydlení: Ideální financování rekonstrukce

Půjčka na bydlení se zpravidla vyplatí, plánujete-li rekonstrukci nebo koupi vybavení do domácnosti. Úrokové sazby jsou totiž zpravidla vyšší než u hypoték a doba splácení naopak kratší. Tento typ úvěru sice obvykle nevyžaduje zajištění nemovitostí, je však potřeba prostřednictvím faktur a dalších dokumentů doložit účel využití peněz. Pokud nemáte jasno, na co konkrétně finance v domácnosti využijete, můžete sáhnout po neúčelové variantě půjčky na bydlení, počítejte však s ještě vyššími úroky.  

Výhody půjčky na bydlení:

  • bez zajištění nemovitosti,
  • menší administrativní zátěž.

Jak je vidno, obě varianty mají svá pro i proti. Obecně lze však říct, že hypotéka je vhodná pro financování stavby domu či koupě bytu. Naproti tomu půjčka na bydlení je s ohledem na vyšší úrokové sazby vhodnější pro rekonstrukci nebo v případech, kdy potřebujete půjčit nižší finanční obnos v řádech statisíců korun. 

Foto: Unsplash.com

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account