Jak se noci krátí a přibývá světla, je lépe vidět na nezvané průvodce zimy: prach, pavučiny, šmouhy na oknech, skvrny a vodní kámen v koupelně. Připravte si prachovky, kbelíky a nastartujte vysavače – je čas na jarní úklid. S pěti praktickými triky hodnými profesionálů to půjde skoro samo!
A až bude po všem, nezapomeňte na kytici čerstvých květů nebo mísu s čerstvým ovocem. Uklizený domov si tak vychutnáte všemi smysly.
Hlavně neodkládat
Někdy si říkáte, postupně to zvládneme: okna přijdou na řadu o víkendu, podlahy za týden, po večerech vytřídím staré věci… To je ovšem velká chyba. Zpravidla to dopadá tak, že je vždy něco důležitějšího, a předsevzetí vezmou za své. Z úklidu je tak nekonečná noční můra. Vyhraďte si jeden víkend a vezměte byt útokem, tak jako profesionálové!
Sbohem, nepotřebné věci
Většina z nás bojuje s nedostatkem místa. Více věcí v podstatě znamená spoustu zbytečností, na kterých se usazuje prach a domov působí stísněně a neutěšeně. Neváhejte se proto zbavit všeho, co nepotřebujete. Oblečení, které jste nevzali tři roky na sebe, už nejspíš ani nebudete nosit. Stejně tak staré, nevkusné deky a dečky, sušené květiny, stohy starých časopisů a novin.
Pomůže vám metoda čtyř krabic: jedna pro věci, které vyhodíte, jedna pro ty, které odložíte nebo darujete, jedna pro ty, které si ponecháte, a jedna pro věci, které se musí přesunout jinam. Rozdělte volně položené věci z každé místnosti do správné krabice tak, aby nic nezůstalo mimo. I když se budete loučit s věcmi, které mají emocionální hodnotu, buďte stateční!
Na pořadí záleží
To je osvědčená zásada profesionálních firem. Nejdříve se vymetají či vysávají pavučiny ze stropu a oken, pak se myjí okna, poté se vysává prach a až nakonec se vymývá podlaha. Stejně tak se postupuje i v domě – nejprve horní patro, pak přízemí.
Co čistíme čím
Rozšířený mýtus, kterému mnozí lidé věří, je to, že jde na všechno použít jeden univerzální čisticí prostředek. To ale není pravda. V bytě totiž máme minimálně dva druhy špíny – buď odstraňujeme vodní kámen a na to používáme prostředky na bázi kyselin, nebo mastné skvrny, na které působí alkalické čisticí prostředky. A protože obě skupiny čisticích prostředků mají odlišné pH, nelze je sloučit v jeden univerzální všemocný přípravek. Proto si rozdělte byt na tři pomyslné barevné zóny. Červenou pro odstranění vodního kamene – hlavně v koupelně a příslušenství, kde je dobré začít. Modrou pro odmaštění – to se týká hlavně kuchyně, ale i oken a dlažby. A nakonec žlutou pro suché čištění mopem a vysavačem.
Vysavač v akci
Velký úklid završí vysavač. Práci vám usnadní různé typy nástavců, které se dostanou i do úzkých či atypických míst. Po důkladném vysávání by měla následovat “mokrá fáze” – to se týká parapetů, těles ústředního topení a dveří.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account