Voňavé a nadýchané, ideálně také minimálně pomačkané – přesně tak si představujeme, že by mělo vypadat prádlo po vyndání z pračky a sušičky. Pokud se však o své spotřebiče řádně nepostaráme pravidelnou údržbou, vodní kámen, usazené zbytky pracího prostředku a další nečistoty způsobí nelibý odér, prádlo bude všechno, jen ne čisté, a nakonec ještě pračka či sušička vypoví službu. Určitě netřeba zdůrazňovat, že oprava by rozhodně nestála málo. Jak tedy čistit pračku a sušičku, abychom se stále mohli těšit z krásně čistého prádla?

Údržba pračky

Drobnou údržbu je dobré dělat pravidelně a každé tři měsíce pak provést hloubkové čištění pračky. Velmi nápomocní jsou v tomto případě opět univerzální úklidoví parťáci v podobě bílého octa a jedlé sody. Hodit se dále bude hadřík z mikrovlákna, starý kartáček na zuby a lahev s rozprašovačem.

Prostor kolem bubnu a hadice stačí otřít, dobře zkontrolujte také těsnění, kde se nečistoty rády drží. Těsnění bude stačit buď jen otřít hadříkem, v případě většího znečištění si vezměte na pomoc starý zubní kartáček. Následně prostor pro prací prášek naplňte trochou sody a do zásobníku pro aviváž nalijte bílý ocet. Pračce jen prospěje, když ocet nalijete i přímo do bubnu. Pak už jen stačí pustit pračku naprázdno, a to na nejdelší cyklus a nejvyšší teplotu. Na čistění lze samozřejmě využít i různé čisticí tablety či jiné speciální přípravky, určitě je nezatracujte především tehdy, máte-li opravdu tvrdou vodu a tvoří se tak vodní kámen. V takovém případě se řiďte návodem na obale.

Jedním z míst, která jsou náchylná na vznik plísní a zanesení, je zásobník na prací prášek a aviváž. Ideálně jednou za měsíc jej opatrně vyjměte a pořádně umyjte v teplé vodě. Na zaschlé nečistoty se vám opět bude hodit starý zubní kartáček. Otřete také prostor, který vznikl po vyjmutí zásobníku. Když je vše vysušené, vraťte zásobník zpět, ale nechce ho ještě nějakou dobu pootevřený.

Pořádně zabrat dostává filtr, který kromě vlasů či prachu zachytává i nejrůznější předměty, které zapomeneme po kapsách. Jeho pravidelné čištění tak může ušetřit spoustu peněz, protože v momentě, kdy se ucpe, může dojít k poškození pračky. Správný způsob vyjmutí filtru si nastudujte v návodu, u každé pračky je totiž trochu jiný. Než však filtr otevřete, připravte si hadr, protože zpravidla dojde k vytečení trochy vody. Nečistoty z filtru rukou odstraňte a následně ho pořádně propláchněte pod horkou vodou.

Vaší pozornosti by rozhodně neměla uniknout ani vypouštěcí hadice. Pro její vyčištění nejprve vypněte přívod vody a připravte si kbelík pro vypuštění zbytkové vody z hadice. Přívodní hadici poté odšroubujte a pročistěte pomocí Kevlaru nebo ocelového drátu, na jehož konec ovinete kousek látky. Nakonec hadici propláchněte a připevněte zpět.

Tipy:

Po každém praní ponechávejte dvířka pootevřená cca na 10 cm, aby mohla odcházet vlhkost a předešli jste vzniku plísní. Místnost s pračkou větrejte.

Pokud u vás máte tvrdou vodu, používejte preventivně změkčovače vody, ochráníte tak pračku před zanášením vodním kamenem.

Údržba sušičky na prádlo

Kvalitu prádla, výkon, spotřebu, ale také bezpečnost ovlivňuje správná údržba sušičky. Po každém použití vyčistěte filtry (spodní a horní), ty totiž zachytí prach, vlákna a další nečistoty, které v prádle ani sušičce zkrátka nechcete. Spodní filtr lze čistit méně často, přesto se doporučuje nenechat jeho údržbu až na chvíli, kdy se rozsvítí kontrolka. Vždy také vylijte tekutinu z kondenzační nádoby, pokud tedy nemáte sušičku napojenou na odpad. Kdyby voda zůstala stát, stává se líhní mikroorganismů. Buben sušičky si rovněž zaslouží pravidelné čištění, stačí ho však jen otřít navlhčeným hadříkem (případně s kapkou bílého octa). Podobně otřete také těsnění, kde se mohou zachytiti nečistoty.

Hlídačem vašeho dobře usušeného prádla je čidlo vlhkosti. Jelikož se poměrně dost zanáší vodním kamenem, rozhodně se zaměřte i na jeho pravidelné očištění. Opět postačí navlhčený hadřík či houbička (případně s kapkou bílého octa). Podobně jako u pračky platí, že prevence je základ, proto není od věci používat změkčovače vody do sušičky.

Sušičky jsou také vybaveny výparníkem a kondenzátorem. V případě, že dojde k zanesení výparníku, prádlo není dokonale usušené a také dochází ke zvýšení spotřeby energie. Manuál daného typu sušičky vám jistě prozradí, jak výparník vyčistit. V závislosti na typu sušičky si rovněž nastudujte způsob čištění kondenzátoru či výměníku. Některé sušičky již disponují jeho samočištěním, což vám usnadní práci.

Podobně snadno jako pračku a sušičku si vyčistíte rovněž troubu, mikrovlnku, myčku nebo ledničku.

Zdroj: Wikipedia Commons, architecturaldigest.com, homemadesimple.com

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account