Patříte mezi ty, kteří si libují v úklidu, nebo se tuto činnost snažíte co nejvíce oddálit? Ať už jste kterýkoliv z týmů, zkuste si úklid zpříjemnit třeba hudbou, hned vám půjde lépe od ruky. A nejlepší je, věnovat se mu průběžně, pak nezabere tolik času. Kromě běžných činností jako utírání prachu, vysáváním či vytírání jsou však disciplíny, které přidělávají vrásky i nejzdatnějším úklidářům. Všechny lze zahrnout se sekce „jak vyčistit“, protože taková zaneřáděná trouba nebo třeba pračka umějí pořádně potrápit.

Pojďme se tedy podívat „na zoubek“ právě čištění nejrůznějších pomocníků v domácnosti a postupně možná i těžko odstranitelných skvrn. První díl naší série věnujeme myčce. No ano, i myčka potřebuje někdy umýt, ačkoliv to zní trochu paradoxně. Představte si ale, s čím vším se musí potýkat, a to i v případě, že nádobí opláchnete. Tyto nečistoty se pak usazují hlavně ve filtrech či těsněních a připravují dokonalé prostředí pro rej bakterií. Co tedy dělat a nejlépe pravidelně?

Čisticí prostředky

Nejjednodušší způsob pravidelného čištění myčky je použití tablet, kapslí nebo tekutých prostředků na čištění. Některé je nutné aplikovat pouze do prázdné myčky, ovšem existují i takové, které není problém použít při současném mytí nádobí. Druhý typ je praktičtější, neboť není potřeba pouště extra mycí cyklus, což samozřejmě znamená úsporu.

Důkladné vyčištění

I když budete myčku pravidelně pročišťovat, může se stát, že v tryskách ulpí nečistoty. Není proto od věci jednou za čas vyndat trysky a pomocí párátka, zubního kartáčku nebo kartáče na nádobí je pořádně vyčistit. Poté se vrhněte také na filtr, který vyjmete, propláchnete a očistíte a vrátíte zpět. Na poslední krok určitě nezapomeňte, myčka nesmí být spuštěna bez filtru.

Jak by na to šly naše babičky

Tzv. Babské rady není radno podceňovat, častokrát fungují lépe než vymoženosti moderní doby. A po čem naše babičky sahaly nejčastěji? Jedná se o produkty, které má doma snad každý z nás, a to sodu, ocet a kyselinu citronovou. Způsobů užití je pak několik. Buď naskládáte nádobí do myčky a na horní patro umístíte nádobu naplněnou octem a spustíte mycí cyklus na nejvyšší teplotu. Další možností je čištění bez nádobí, kdy dno myčky pocukrujete přibližně hrnkem sody a opět necháte proběhnout cyklus při nejvyšší teplotě. Třetí možnost kombinuje do jisté míry obě předchozí, opět je třeba pustit myčku naprázdno, přičemž nejprve lehce posypete vnitřek sodou, kápnete mycí prostředek a houbičkou očistíte. Do misky či jiné nádoby nalijete bílý ocet s trochou kyseliny citronové, umístíte na horní rošt a spustíte cyklus.

Chcete-li předejít zápachu z myčky a momentům, kdy z ní vytáhnete nádobí, které vypadá téměř stejně jako před zapnutím myčky, pak lehkou očistu otřením houbičkou provádějte jednou týdně. Důkladnější čistění pak ideálně jednou do měsíce.

Budeme rádi, když se podělíte o své tipy na čištění. My příště pokračujeme mikrovlnou troubou.

Zdroj: Wikipedia Commons, uklidproklid.cz

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account