Přichází čas otevřít okenice, vyvětrat chaty i chalupy a připravit se na sezónu letních domečků a práce na zahradě. V dubnu je toho tolik, co je potřeba stihnout! Listy na stromech se zelenají, vrací se včely a motýli a naše zahrádky jsou plné potenciálu, který je nutné po zimě znovu objevit. Proto jsme pro vás připravili seznam toho nejdůležitějšího, co je dobré udělat na vaší zahrádce v dubnu. Jste připraveni vzít nářadí do ruky? Věřte nám: bude to zábava! 

3 rychlé tipy pro chalupáře na zahrádce v dubnu

1. Přidejte jedlé trvalky

Není nic lepšího než pěstovat si v průběhu celého roku jídlo pro vás i pro i pro vaši rodinu. Mezi „nejvěrnější hráče“ rozhodně každý rok patří chřest, rebarbora, jahody a borůvky, ale přidat můžete i ředkvičky, hrách, mrkev, libeček, celer nebo pastiňák. Nemáte-li dostatek prostoru na záhonech, můžete si kopr (jako i další bylinky) vypěstovat i v květináčích nebo v truhlících.

Foto: Shutterstock

2. Nechte listí na zahradě

Spadané listí na vaší zahradě je důležitým úkrytem pro opylovače a další prospěšný hmyz. Nesnažte se ho všude vyčistit. Začněte úklidem záhonů a přidejte na ně novou zeminu plnou prospěšných látek. Vytvoříte tak úrodnou půdu před sázením vašich sazeniček.

3. Zkuste si vypěstovat vlastní salát

Jaro je ideální pro začátek pěstování vašeho salátu. Zkuste si vytvořit oblast pro jeho pěstování třeba v rohu vaší zahrady, na vyvýšeném záhonu nebo v kontejneru. Už za měsíc budete moci sklízet. 

Rostliny:

Čas vysadit sezónní plodiny

Semena rostlin nebo malé rostlinky vysaďte přímo do záhonů. Ideální načasování je pro salát, hrášek, ředkvičky nebo jahody.

Ochraňte plodiny před škůdci

Slimáci a malé housenky jsou největšími nepříteli vašich malých rostlinek a jakmile se oteplí, začnou i ony hledat potravu. Připravte se na to a neváhejte použít kryty pro ochranu sazeniček nebo přírodní bariéry, které se jim nebude chtít překonávat. 

Foto: Shutterstock

Vyndejte rostliny ven

Po posledních mrazících je ideální vyndat ven všechny rostliny, které jste schovali před zimou dovnitř. Týká se to většinou květin v květináčích, kterým chladné počasí nesvědčí a teď je ideální doba vrátit je zpátky na slunce.

Pořiďte si nové rostliny

Vylepšete si zahradu novými kousky! Není nic lepšího než jarní návštěva zahradnictví. Neváhejte si promluvit s personálem a nechte si doporučit nové sazeničky, které perfektně dotvoří krásu vaší zahrady. Místní prodavači mají cenné zkušenosti a určitě budou víc než ochotní je s vám sdílet!

Půda a kompost

Proveďte test půdy

Víte, jaká je vaše půda? Existuje snadný způsob, jak to zjistit. Použijte pH papírek a otestujte hladinu živin pomocí půdního testu. Budete tak mít víc informací o tom, jaká hnojiva použít a ušetříte si spoustu peněz.

Foto: Shutterstock

Zaměřte se na kompost

Na jaře kompost proházejte, ať se čerstvé zbytky dostanou dovnitř a začnou se rychle rozkládat. Tento úkol dělejte klidně každé 3 měsíce. Na jaře je dobré celý kompost pokrýt, získanou zeminu použít na hnojení záhonů a založit nový kompost. Kompostování je všeobecně velice jednoduché, efektivní a je to skvělý způsob, jak prospět vaší zahradě.

Nepracujte na vlhké půdě

Dubnové přeháňky přinášejí rozpuk vaší zahrady, ale pro vás to znamená, že ve dnech, kdy prší a půda je vlhká není nejlepší na zahradě pracovat. V těchto dnech nekopejte, neobdělávejte ani dokonce po mokré půdě nechoďte. Může tot totiž poškodit strukturu půdy, způsobit zhutnění a vytvořit v ní hrudky. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account