Pokud vás nic netrápí, možná nebudete o kvalitě vzduchu ve vašem domově příliš přemýšlet. Ale pravdou je, že kvalita vzduchu může mít mnohem významnější dopad na vaše zdraví, než si uvědomujete. Některé příznaky nezdravé kvality vnitřního ovzduší zahrnují totiž mimo jiné i bolesti hlavy, podráždění uší, nosu a krku a nebo třeba závratě. Jak si snadno a rychle zlepšit kvalitu vzduchu u vás doma? Máme pro vás pár skvělých tipů…
7 tipů, jak si doma zlepšit kvalitu vzduchu
1. Odstraňte hlavní (a zjevné) příčiny znečišťující ovzduší
Podle Agentury pro ochranu životního prostředí obecně platí, že lidé tráví asi 70 % svého času doma. Prvním krokem k lepší kvalitě vzduchu je odstranit z vašeho domova vše, co způsobuje její zhoršení. To může a nemusí být snadno. Pokud máte například v domě čistící prostředky, barvy nebo jiné chemikálie, jednoduše je přemístěte do garáže nebo mimo svůj hlavní obytný prostor.
2. Přiveďte čerstvý vzduch
Zlepšení kvality vzduchu ve vaší domácnosti může být stejně jednoduché a rychle jako je otevření okna. Někdy to není vždy praktické, v závislosti na počasí, vlhkosti, znečištění, hladinách pylu a dalších místních faktorech venku. Pokud však můžete, kdykoliv máte pocit, že je uvnitř dusno, stačí na chvilku otevřít okno a vpustit dovnitř čerstvý vzduch.
3. Používejte digestoř v kuchyni
Naprosto souhlasíme, že nic není víc otravné než hluk puštěné digestoře v kuchyni. Zvlášť pokud máte prostor kuchyně spojený právě s obývacím pokojem. Ale její pravidelné používání vám pomůže doslova „vytáhnout“ z domova zatuchlý a vlhký vzduch, který nahradí tím čerstvým. Zkuste ji každý den pustit alespoň na 20 minut, abyste měli jistotu, že do vaší domácnosti natáhne čerstvý vzduch.
4. Zaměřte se na vlhkost ve vaší domácnosti
Vlhký vzduch může být skvělý pro váš organismus, ale všeho moc škodí. Zjistěte jaká je vlhkost ve vaší domácnosti a snažte se jí udržovat mezi 30 – 50 %. Pomůže vám k tomu odvlhčovač (ideálně s digitálním ukazatelem), díky kterému budete mít přehled, ve kterých místnostech vašeho domova se drží největší vlhkost.
5. Omezte vonné produkty
Není nic krásnějšího než, když vaše domácnost voní po citrónové trávě nebo levanduli. Ale pozor! Veškeré vonné svíčky nebo difuzéry vám sice doma vytvoří nádhernou vůni, ale mohou přispět ke špatné kvalitě vzduchu. Navíc některé vonné produkty obsahují škodlivé těkavé organické sloučeniny (VOC) – jako je formaldehyd, benzen nebo toluen – jež mohou být zdravý přímo škodlivé. Nadměrná vůně navíc může způsobit bolesti hlavy, podráždění vašich očí, nosu nebo krku.
6. Pořiďte si pokojové rostliny
Vnitřní pokojové rostliny jsou skvělým způsobem, jak přidat do jakéhokoliv prostoru více kyslíku a čistého vzduchu. Některé druhy mají přímo sklony filtrovat znečišťující látky v ovzduší a neutralizovat je. Patří mezi ně například Lopatkovec (Spathiphyllum), Tchynin jazyk (Sansevieria), Toulitka (Anthurium), Dračinec (Dracaena), Aglaonema a mnohé další.
7. Zaměřte se na čištění podlahových krytin
Koberce a koberečky sice přidávají místnosti na útulnosti, ale jsou také nejlepším zdrojem pro nečistoty nebo pyly. Zaměřte se proto na jejich pravidelné čištění, díky které eliminujete jejich výskyt.
Foto: Shutterstock
Zdroj: Wikipedia Commons, National Institutes of Health, NASA, WHO
Autorka: Lucie Janotová