Pohovor je stále nejpoužívanějším nástrojem výběrového řízení.

Když si uvědomíte, kolik se toho potřebujete dozvědět o člověku, o kterém se rozhodujete, zda ho přijmete do svého týmu, pak je ta hodina, kterou pohovoru obvykle věnujeme, opravdu málo na hlubší diskusi a poznání se navzájem…

Vhledem k tomu, co všechno potřebujeme obsáhnout a k omezenému času, který na to máme, proč by měl někdo mít zájem ztrácet na pohovoru čas zbytečnostmi?

Všichni známe (z obou stran) tradiční koncept otázek a odpovědí. Je zastaralý, zbytečný. Nedává nám možnost dozvědět se o druhé osobě to, co potřebujeme vědět. Často se pokládáme otázky jen proto, že my sami jsme byli jako kandidáti takto tázáni nebo nám někdo poradil, že na tohle se máme zeptat… Ale důvod, proč se ptáme a cíl – co se chceme opravdu dozvědět, neznáme…
Příkladem budiž těchto pět nesmyslných otázek, které vám nepomůžou vybrat si nejlepšího člověka, které uchazeče štvou a které by měly zahynout…

1. Jaké jsou vaše slabé stránky?
Proč si někdo myslí, že by se lidé měli zabývat především svými slabými stránkami? Nejsou to snad naše silné stránky, naše schopnosti, náš talent a potenciál, které potřebujeme umět využívat, posilovat a stavět na nich?
Jistě, každý člověk má své slabé stránky, ale proč by se měl o takovou osobní věc s vámi dělit na pohovoru? Prozradíte vy snad na oplátku kandidátovi ty svoje? 🙂
Kandidát jde na pohovor s cílem ukázat, co v něm je. Chce vám prezentovat, jakým přínosem může být pro váš tým, firmu… Tak proč ho nutit přemýšlet nad tím, co mu nejde? Konstruovat odpovědi tak, aby vám vyhověl a sobě neuškodil? K čemu vám je tahle informace dobrá?
Doporučení: zaměřte se při pohovoru na otázky, kterými odhalíte skutečný přínos a potenciál kandidáta pro danou pozici, váš tým, firmu…

2. Proč bychom si ze všech kandidátů měli vybrat právě vás?
První odpověď, která napadne mnoho kandidátů, je „Jak to mám vědět? Já ty další neznám!“ Pak je tu další skupina kandidátů, která začne vymýšlet odpověď, kterou se vám co nejvíc zalíbí. Opravdu tohle chcete? Potřebujete, aby se kandidát hrbil a škrábal prstíčkem?
Tahle otázka zavání arogancí a povýšeneckým postojem vůči kandidátům. Díky této otázce už nejste rovnocenný partner a kandidát proti vám jasně vnímá, jaká bude jeho pozice vaše vašem týmu…
Existují jiné způsoby, jak zjistit, v čem je přínos a potenciál kandidáta s respektem.
Doporučení: ptejte se raději na konkrétní zkušenosti, situace a výsledky…

3. Kde se vidíte za pět let?
Proč vás zajímá, kde se kandidát vidí za pět let, když mu nemůžete garantovat, že vaše spolupráce, kterou mu nabízíte, tak dlouho potrvá?
Mnoho lidí si myslí, že lidé, kteří mají jasný kariérní plán, jsou lepšími kandidáty, ale nejsou pro to reálné důkazy z praxe.

Když obsazujete pracovní pozici, je vaším úkolem vybrat člověka, u kterého je předpoklad, že ji zvládne nejlépe. Fakt, jestli má, anebo nemá kariérní plán, s tím nemá nic společného.
Doporučení: raději pokládejte otázky, které vám pomohou odhalit, jaká je vnitřní motivace kandidáta pro práci na dané pozici, ve vašem týmu, ve vaší firmě právě teď.

4. Kdybyste byl(a) pohádková postava (zvíře, rostlina…), co byste byl(a)?
Napadají mě jen dva důvody, proč někdo pokládá tento typ otázky na pohovoru:
a) Jde o amatérského psychologa, který se domnívá, že touto otázkou odhalí skryté stránky osobnosti kandidáta…
b) Ten, kdo jí pokládá si myslí, že je vtipné a že tak odlehčí atmosféru pohovoru
Uchazeč o práci ve vašem týmu nepřišel na psychoterapii. A ani nepřišel s vámi vtipkovat. Přišel, abyste se navzájem poznali a mohli se (oba) snáz rozhodnout, jestli spolu chcete pracovat.
Ano, nepopírám, záměr změnit atmosféru pohovoru z přísně formální na lidskou je správný, ale tohle není šťastné řešení.
Doporučení: odlehčete pohovor změnou prostředí a hlavně způsobem vedení tohoto setkání. Buďte člověkem, komunikujte lidsky a změňte pohovor v rozhovor…

5. Jak moc stojíte o tuhle práci?
Pokud je vaše firemní kultura toxická a pokud chcete mí v týmu jen lidi bez sebevědomí, pak tuto otázku položte. Jinak ne.
Jaká je lepší cesta, jak vést pracovní pohovory? Změňte je v normální lidskou konverzaci dvou rovnocenných lidí. Opusťte zastaralý koncept vedení pohovorů, který si pamatuju z doby, kdy jsem hledala svojí první práci. Před dvaceti lety…

Doba se změnila, my lidé jsme se změnili, naše potřeby, hodnoty, motivace… A je jen logické, že musíme hledat a vybírat si lidi do svých týmů jinak, než před dvaceti lety…
My v Lidé jsou základ vám s tím rády pomůžeme.
Jana Bártíková

P.S. A která je ta + jedna otázka, která by měla taky zahynout?

Mám v záloze ještě jednu otázku, která je tak zásadní, že jsem se rozhodla jí věnovat samostatný článek. Takže v tuto chvíli je to na vás: Která další otázka na pohovoru by podle vás měla konečně zahynout? Napište mi ji do komentářů pod článkem.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account