Jak se vnější svět odráží v našem vnitřním životě

Přemýšlíte občas nad tím, proč se vám některé životní situace opakují? Nebo se vám stane, že vás někdo něčím rozčiluje a vy ani pořádně nevíte, proč? Děje se vám něco a vy nechápete, proč zrovna právě vy jste se stali obětí hříčky osudu, když ostatní kolem vás jsou v pohodě? Nebo naopak druzí mají s někým problémy a vám je s těmi samými lidmi dobře? S největší pravděpodobností vám okolí nastavuje zrcadlo.
Možná se teď bráníte, že rozhodně nejste jako ten, co se k vám choval nepříjemně, lhal vám, nebo na vás dokonce oklamal. Máte pravdu, pojem vnitřního zrcadla se od toho skutečného opravdu v něčem liší.

Co tedy znamená, když nám okolí nastavuje zrcadlo?
Vnitřní zrcadlo neodráží přesně to, co jsme. Ukáže nám mnohem víc, co je skryto. Zpravidla nás druhý člověk upozorňuje svým chováním na něco, co se nachází hluboko v nás, co k sobě přitahujeme, i když si toho nejsme vědomi. A to ať v kladném, tak v záporném slova smyslu. Pokud se na zrcadlení podívám ze všech úhlů pohledu, dalo by se rozdělit do 4 oblastí. Můžeme prožívat jednu z nich, ale i všechny čtyři najednou, a to různě intenzivně:

1. Přitahujeme něco, co sami nemáme vyřešené
Může to být něco, na čem jsme už zapracovali, například zlost, vztek, agresivita, žárlivost, nesebevědomí.  Zasunuli jsme je hluboko a jsme přesvědčeni, že je máme pod kontrolou. Pokud ale někde v nás zůstal, byť jen pozůstatek tohoto chování, zrcadlo ho prostřednictvím druhého vytáhne na světlo. Dalo by se to přirovnat k principu zvětšovacího zrcadla, které ukazuje, že tento problém nemáme zcela vyřešený. A jak poznáme tento typ zrcadlení? Zpravidla vás chování druhého iracionálně rozčiluje, znervózňuje, tedy jednoduše vám ten druhý „něčím“ vadí.

Jak na to? Přijmout, poděkovat a pustit. 
Sama jsem si vzpomněla na jeden okamžik, který se stal před lety, jak mě „něčím“ rozčilovala jedna z mých dcer. Až když jsem se na celou situaci podívala z nadhledu, zjistila jsem, že mi jen zrcadlí jeden můj způsob chování, o kterém jsem si myslela, že ho mám zvládnutý a že už ke mně nepatří. V momentě, kdy jsem si přiznala, že to tak je a tuto situaci přijala, zrcadlení zmizelo.

2. Přitahujeme lásku, harmonii a úspěch
V momentě, kdy se rozhodneme udělat v životě změny, například přestaneme žít životy podle druhých a vezmeme zodpověnost do svých rukou, začne nám okolí zrcadlit všechny ty kladné, odvážné a pravdivé situace. Možná jste si všimli, že když jste začali dělat změny ve svém životě tak, abyste žili v souladu sami se sebou, začali vám ze života mizet potížisté, negativisté a lidé, co si usurpovali váš čas a vaši energii. Namísto nich vám do života začali přicházet osobnosti, jejichž hlavními přednostmi jsou respekt, altruismus či tolerance. Toto zrcadlení vám jen potvrzuje, že jdete životem v souladu se sebou, posiluje vaši sebeúctu a zdravou sebelásku a přitahuje vám do života další a další formy hojnosti.
Jak ho posílit? Klíčem je emoce zvaná vděčnost. Napište si na papír, za co všechno jste vděčni. Každý den si najděte aspoň jeden důvod, za co životu poděkovat.

3. Přitahujeme to, co v životě zásadně odmítáme a čemu se snažíme vyhnout
Všimli jste si, že pokud máte z něčeho velký strach a obavy, které navíc svými emocemi a myšlenkami posilujete, tak se vám to nakonec vyplní? A vy se pak jen utvrdíte v tom, že jste měli pravdu a že strach byl na místě? Kolikrát jste si mnozí z vás mohli říct, že jste smolaři, že určitě nestihnete domluvenou schůzku, že vám ujede autobus, že zkazíte prezentaci, nebo že vám nevyjde vztah? Okolí vám jen nastavilo zrcadlo vašich obav a strachů a pokud jste jim dali ještě spoustu energie, emocí a obrazotvornosti, tak se navíc ty události začaly dít ve vašem životě.

Co dělat, když vás přemůže strach a obavy? Cestou je posílení sebelásky a sebeúcty. Změna emočních programů v našem myšlení. Sestavte si svou vlastní afirmaci, pozitivně formulovanou, např. „Jsem velmi úspěšný/á, vyrovaný/á, sebevědomý/á a vše, čemu se věnuji, se mi daří.“ Je třeba  pracovat nejen se slovy, ale také s emocí a vizualizací, kdy se skutečně vidíte v roli úspěšného a vyrovnaného člověka. Pokud si nevíte rady, může vám velice dobře pomoci koučink a metoda NLP.

4. Zrcadlo nám dává zprávu: „Tohle už k tobě nepatří“
Ne vždy a za každou cenu musíme hledat ve všem zrcadlení. Někdy si stačí uvědomit vděčnost za to, že tohle už z vašeho života zmizelo, že takové chování vůči vám už byste nikomu nedovolili. Někdy je to pouze i o těch hranicích, které okolí nastavíme. Každý se k nám dostane tak blízko, kam si ho pustíme.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account