Monikou Nevolovou jsme se potkaly na jedné networkingové akci, kde mě hned zaujala svým vystupováním. V komunikaci a jednání byla velmi sebevědomá a jistá, a tak mě zajímalo, jak to dělá. Zjistila jsem, že kromě toho, že občas napíše nějakou knihu, pracovala jako dramaturgyně pro televizi, přednáší a školí o improvizaci a storytellingu. 

Díky improvizaci si dokáže poradit v každé situaci, nemá problém rychle, vtipně a smysluplně reagovat. Nějaký čas jsme se potkávaly i pracovně, v bývalém internetovém rádiu M Radiu, kde jsme spolu moderovaly jeden pořad.

Monika je profesionální a praktická žena. Pokud uvažujete, ať už pro sebe, či pro váš tým a kolegy, že byste potřebovali na komunikaci zapracovat, tak storytelling, improvizace, či jiné techniky jsou pro vás ta správná volba. Sama jsem kurz improvizace navštívila, přečíst si o tom můžete ZDE.
Moniko, mohla bys trošku přiblížit, co konkrétně děláš a jak bys mohla podnikatelům a majitelům firem být nápomocná?
 
Dříve bych asi řekla, že trénuji softskills, ale uvědomila jsem si, že dělám něco jako nadstavbu těchto komunikačních technik. Prostřednictvím improvizace, koučinku a storytellingu společně s klienty objevuji jejich potenciál, otevírám cestu k vyprávění příběhů a jejich autenticitě, aby byli sebevědomější a bylo schopni angažovat a inspirovat druhé. Prostě aby byli autory svého života a získali svůj život zase zpátky do svých rukou.
 
Vedle toho jsou techniky storytellingu velmi užitečné v obchodní komunikaci, marketingu, brandbuildingu, ve stress a change managementu. Improvizace zase skvělá na rozvíjení spolupráce. A když si odmyslíš didaktický prvek těchto technik, můžeš se prostřednictvím těchto nástrojů skvěle bavit. A to je to, co dávám – hravost, která učí.
 
Co ty a komunikace? Jak jsi na tom?
Teď už velmi dobře, ale vzpomínám na tu malou holčičku s trémou, kterou nikdy ve škole nenaučili, jak sestřást strach z mluvení na veřejnosti. Škoda, že se to v ČR neučí už na základní škole. Ale blýská se na lepší časy! Dneska jsem v komunikaci jako ryba ve vodě, vděčím za to přirozenému zrání (rozuměj stárnutí:-)) a pravidelnému tréninku improvizace.
 
Jak zvládáš různé networkingové setkání a přednášky? Jsi někdy nervózní nebo máš trému?
Networking mám ráda. Když je přirozený, jsem zvědavá, takže nervozita jde stranou. Přednášky se mi poslední dobou staly celkem „denním“ chlebem, takže v tomhle ohledu jsem nervozní spíše z toho, jak vůbec nejsem nervózní :-).Ale vím přesně, kdy nervozita opět nastupuje – paradoxně tehdy, když se nejedná o skutečnou situaci, ale uměle vytvořenou. Když mám „jen jako“ předvést, čemu se věnuji, a nechce se to po mě doopravdy. Nemám ráda situace „jen jako“, já radši rovnou věci dělám tak, jak je reálně dělám. Nervózní jsem taky, když bych měla točit videa. Jak točím video „do zdi“ bez reálného publika, polovina mé autentické energie jde do háje. Asi proto videa vlastně netočím:-).
 
Co si myslíš, že je pro úspěšné podnikání nejdůležitější?
Mít sami chuť si produkt nebo službu, kterou nabízíte, koupit. Musí vás to bavit a pak je třeba nakazit vaším nadšením pár dalších lidí. Pořádně je do toho namočit. Pak taky nezačínat investicemi, které vás vyděsí, spíš nejprve za pár šupů otestovat, zda to, co děláte, funguje a získává fanoušky. Teprve pak můžete začít stavět pro své podnikání chrám. Protože teprve pak víte, že už ho nestavíte sami.
 
Co děláš pro to, abys byla úspěšná?
Spojuji a propojuji všechno, co dělám, všechno, co se naučím. Nespoléhám se jen na jednu sázku na jistotu. Kombinuji, a tak vím, že když se z činností, kterým se věnuji, jedna oslabí, pořád jsou tu další části, které fungují a podporují synergicky můj úspěch. Myslím, že už dávno neplatí, že člověk si musí vybrat jednu věc a tu dělat na 100%, že jinak nebude úspěšný. Takže radím – mějte kombo svých činností, které milujete!
 
Máš nějakou praktickou radu pro podnikatele?
Kromě toho „komba“? Asi: Posbírejte si informace, zajímejte se, ale nenechte si mluvit neustále do toho, jak by to mělo ideálně vypadat a co byste měli měnit na tom, co děláte. Udělejte si test, zkoušejte dělat věci tak, jak vás baví a pak si po nějaké době sami vyhodnoťte, co fungovalo a co ne a případně udělejte nějaké změny. Prostě dejte hodně na sebe a nepouštějte se do něčeho, v čem vám není dobře jen proto, že tam to vypadá, že by se daly vydělat peníze. No a neprodávejte, ale mluvte o své vášni všude, kudy chodíte. 🙂 

Pokud se chcete dozvědět víc o Monice Nevolové, zde jsou kontakty:
Web: www.umenivpraci.cz
LinkedIn
Telefon: +420 777 588 395

Více článků na webu http://www.alenaratajova.cz/

Zdroj: Alena Ratajová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account