Pomůže každému, je kompatibilní s každou duchovní cestou. Doplní psychologii, astrologii, umocní umění prožívat přítomně každý náš okamžik, pochopíme, kde se berou vtíravé myšlenky nebo vžité, ale nefunkční vzorce. Pochopíme, jak z toho ven a kde vzít sílu ze své vlastní povahy a charakterových rysů.*heart**heart**heart**heart*
Je to taky pořádně mocné rýpnutí do každé bolesti a kostlivců ve skříni. Od enneagramu nečekejte nějaké hladké duchovní hlazení po duši a promíjení vlastních nedostatků, právě naopak. Všechno tu je ale pečlivě, přesně pojmenováno a snad pro zmírnění negativních čtenářových prožitků je tu čas od času příběh člověka, zpověď a krátká citace, který přesně tím, co se popisuje prochází. Uvedení popsané teorie do praxe díky zpovědi klienta je často tou nejspolehlivější třešničkou na dortu, která dá pochopit, že v tom nejsme sami a že je naprosto jednoduché být takový nebo zrovna jiný: nejsme v tom sami, prosím.
Osobně mi právě tyhle krátké vsuvky nejvíce ulevovali a také přispívali k tomu, že se i těm jiným lidem, než jsem já sama, budu chovat a dívat se na ně jinak, než podle „podle sebe soudím tebe“. To je totiž také často velký nešvar a jen málokdy nám jako první při neshodách s druhými naskočí fakt, že „oni to opravdu mohou cítit tak, jak říkají nebo jak jednají.“
Enneagram je dokonalá psychologie!
To, co je slabou stránkou je pojmenováno – uvidíte, jak to ovlivňovalo vaše dětství, chování nebo posléze i vztahové vzorce.  Jak poznat, kdy jste na své citlivé stezce slabosti a jak se včas zastavit. Mnohé role jsou výhodou, pokud je umíte uchopit jinak. Až příliš často tu také zaznívá, že takové nadivoko žité vzorce bez pochopení – vedou často k promrhání života a zbytečné bolesti.
Podněcuje celkový růst duše člověka
Pokud si Osmičky prošly vážnou krizí, aniž by se jim dostalo adekvátní podpory nebo měly potřebné schopnosti, které by jim pomohly ji zvládnout, nebo pokud byly v dětství opakovaně týrány, mohou překročit bod šoku směrem do nezralých vlastností jejich typu. Díky tomu si můžou s hrůzou uvědomit, že jejich vzpurné reakce a pokusy ostatní ovládat pro ně ve skutečnosti představují zvýšené nebezpečí – přicházejí kvůli nim o bezpečí. Osmičky tohle můžou cítit jako strach, že ostatní, včetně těch, které milují a důvěřují jim, je ve skutečnosti opouštějí nebo se proti nim obracejí.  A některé tyto obavy bývají skutečně pravdivé.
„Jak se budeme učit přijímat to, co je v přítomném okamžiku skutečné, dokážeme lépe přijmout cokoliv, co pocítíme, protože víme, že to není to jediné, co nás tvoří. Pravda v sobě zahrnuje jak naše ustrašené reakce, tak i velkou sílu naší duše. Zatímco zautomatizované reakce mohou naše hledání pravdy zhatit, když si přiznáme, že tady jsou, přiblížíme se pravdě.“
O autorech:
Don Richard Riso je nejvíce uznávaným autorem, který se enneagramy zabývá a dále ho rozvíjí. Je prezidentem a zakladatelem několika společností a institutů. Enneagram vyučuje déle než dvacet let a jeho knihy jsou bestsellery v nejrůznějších zemích, kromě jiných také v Číně, Koreji, Španělsku  a jiných. Třináct let byl jezuitou, je držitelem vysokoškolských titulů v oborech angličtina a filosofie.
Russ Hudson je jedním z dalších významných autorů a učenců a myslitelů ve světě enneagramu. Píše knihy ve spoluautorství s Donem Risem, aktivně působí jako spoluzakladatel institutů a získal vysokoškolský diplom v oboru východoasijská studia na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2017, www.synergiepublishing.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account