Zdravé střevo od MUDr. Davida Freje a Jiřího Kuchaře je kniha, v jejímž tlustém obsahu se skrývá nejen tlusté střevo, ale především opravdu tlustá nálož informací, souvislostí a dobrých rad. Už jsem četla některé předchozí knihy této autorské dvojice, i jich samostatně a nezmýlila jsem se, když jsem si myslela, že to bude notně velké sáhnutí do svědomí.
Čím střevům škodíme? Kromě antibiotik jsou pro ně také velkou zátěží léky na bolest, z jídla potom cukr, bílá mouka a především stres.
Co jsem nevěděla?
Že z trávicího systému nám vede až 90 % nervových vzruchů do mozku a každá nepohoda, či pomnožení nežádoucích bakterií ovlivňuje i psychiku. Že tedy úzkosti, deprese a paniky nejsou záležitostí mozku (či jen vzácně), ale spíše je třeba hledat příčinu v přemnoženém cosi ve střevech, což si zase živíme třeba tou nevhodnou skladbou stravy. A kruh se uzavírá.

Autoři tu probírají méně známé souvislosti, které jsou o to logičtější a šokující. Zabývají se jednotlivými problémy, navrhují řešení a především povídají čtivým a strhujícím způsobem o tom, jak stav svého trávení zlepšit. A věřte mi, laktobacily z lékárny to nejsou. Ty naopak mohou v extrémním případě poškodit srdce.

Vydalo nakladatelství Eminent.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account