Já bych tento jiný rozměr klidně nazvala „PRÁŠKOVÁNÍ“, a to vůbec nepřeháním, protože jediné, co vám dámy postačí, abyste docílily krásné, svěží barvy vašich vlasů a poté takto bezvadně obarvenou kštici mohly perfektně umýt, jsou dvě krabičky s rozemletými rostlinkami!:) Rozdíl mezi nimi je jenom v tom, že ta první obsahuje směs bylin, které vlasy obarví do požadovaného barevného odstínu a v té druhé jsou bylinky, které víc jak stoprocentně nahradí váš šampon. Jedno mají společné, rostliny v obou těchto krabičkách zároveň slouží jako skvělý kondicionér.

Staletími ověřená péče, která funguje

V Indii se tyto byliny na ošetření vlasů, ale i pokožky, používají již stovky let. A skutečně jediné, co v těchto směsích najdete, jsou bylinky. Možná teď namítnete, že je to až příliš jednoduché. Ano, je to jednoduché a hlavně účinné! Právě proto to byl stovky let jediný způsob péče o vlasy, který jim dával přesně to, co potřebovaly- blahodárné výživné látky, které vlasy i vlasovou pokožku udržovaly zdravé, bez otravných lupů, nadměrného maštění a předčasného šedivění. Když se šediny přece jen objevily, byly skryty- například v Indii nějakou z rostlinných barev. 🙂 Až dnešní doba nám to udělala složitější. Pod záplavou chemických, ve složení složitých, prostředků, se zapomnělo právě na sílu jednoduchosti i na naše zdraví. Syntetické látky totiž našemu tělu nejsou přirozené a mnohdy se negativně podepisují i na našem zdraví. Pomalu si to uvědomujeme u potravin a začínáme si vybírat ty bez konzervantů a „éček“. Jenže podobná situace je i u kosmetiky, včetně šampónů se silikony i syntetických vlasových barev, protože látky z kosmetických přípravků mohou pronikat skrze pokožku do organismu. Takže nejenže vaše vlasy častým barvením a používáním nevhodných šamponů ztrácí na kvalitě, ale v dlouhodobém horizontu se používání nevhodné kosmetiky projeví i na celkovém zdraví.

Jak se získávají rostlinné barvy a jak fungují

Bezesporu nejznámější rostlinnou barvou je henna. Tento prášek pochází z listů henovníku bílého, který roste v tropických a subtropických oblastech Afriky, jižní Asie a severní Oceánie. Právě v listech je obsaženo velké množství červeného pigmentu, díky kterému naše vlasy dostanou zrzavý nádech. Hojně se užívá také barva indigo. Prášek je získáván z indigovníku barvířského. Barví vlasy černým odstínem s chladným modrým odleskem. Vzájemným mísením těchto dvou prášků v různých poměrech a přidáním prášků z dalších rostlin se pak vytváří různé barevné odstíny- od světle hnědé, přes měděnou, vínovou, až po černou. Do těchto kompozic se skoro vždy přidává prášek z amly, což je rozemleté sušené ovoce ze stromu Emblica officinalis. Tento strom roste po celé Indii a právě jeho plody, díky jejich skvělým ozdravným účinkům, jsou nazývány „ovocem mládí a krásy“. Obsahují velké množství vitamínu C a pro jejich antioxidační účinky jsou hojně užívány v boji s předčasným stárnutím. Prášek z amly je skvělý kondicionér- vlasům dodává lesk a objem i nepatrně tmavší tón barvy vlasů. Zároveň působí proti jejich předčasnému šedivění.

Rostlinné barvy nezasahují do struktury vlasů, fungují totiž na šetrném principu obalení vlasů vybranou barvou. Tedy zachovávají jejich přirozený pigment a kolem nich doslova vytvoří ochranný film. Je proto nutné mít na paměti, že výsledek barvení vždy závisí na předešlém odstínu vlasů. Pokud už přemýšlíte, jaký odstín zvolit, podívejte se přímo na nabídku kvalitních rostlinných barev.Daleko širší škálu barev získáte jejich vzájemným mícháním. Zahoďte ostych i obavu a zahrajte si na alchymistu. Do hnědé barvy například přimíchejte trochu měděné a tím docílíte jemného, šmrncovního nádechu do zrz. 🙂

Práškové šampony; nebojte se jich a prostě je zkuste

Jak už jsem psala výše, složení krabičky, v které jsou rostlinky na mytí kadeří, se liší od té, v které jsou rozemleté rostlinky na jejich barvení. Vlasy vám zaručeně umyje například rostlina shikakai, latinsky Acacia concinna. Prášek tvoří její usušené a namleté plody, listy a kůra. A proč indické ženy rády používají shikakai na mytí vlasů? Protože obsahuje malé množství přirozeně se vyskytujících saponinů, díky kterým tento prášek tvoří pěnu. Vlasy myje jemně a přitom velice efektivně. Zbaví je přebytečné mastnoty, ale nevysuší- ani vlasy, ani vlasovou pokožku- což je hlavní kámen úrazu běžných šamponů s pěnidly. Dále Shikakai působí proti svědění pokožky hlavy a proti lupům. Rostlinný saponin obsahují také tzv. mýdlové ořechy, neboli reetha. Mýdlové ořechy také pění, účinně čistí a myjí, aniž by negativně ovlivňovaly ochranný kyselý plášť pokožky vlasů a její mazové funkce. Jsou ideální pomocí zejména v případě mastných vlasů. Dále se na mytí vlasů používá harad, neboli haritaki a baheda. Oba tyto prášky jsou nejen prospěšné pro vlasy, ale také pro regeneraci celého organismu. Do mycích směsí se také přidává amla, o které jsem psala už v souvislosti s rostlinnými barvami. Vy si můžete přímo koupit profesionálně namíchané směsi blahodárných rostlin, které jsou přímo namíchány například proti vypadávání vlasů nebo pro extra objem. Všechny tyto směsi vám úspěšně pomohou bojovat s lupy, suchými i mastnými vlasy, protože vyrovnávají přirozený ochranný film pokožky a vlasů.

 

“Práškování”; jednoduchý a účinný způsob barvení a mytí vlasů

Barvení i mytí rozemletými rostlinkami není o nic složitější než klasickými přípravky. Přesný návod k použití najdete v e-shopu naturale.cz, a to přímo v detailu u jednotlivých rostlinných barev a práškových šamponů. A dámy ještě jedna velmi důležitá poznámka v souvislosti s rostlinnými barvami- kryjí i šediny. Abyste u šedivých vlasů docílily jednotné barvy, provádějte takzvanou dvoufázovou aplikaci. To znamená, že v první fázi je třeba vlasy nabarvit- takzvaně předpigmentovat- klasickou červenou hennou. Poté již můžete nanést vámi zvolenou barvu. Dvoufázová aplikace se také používá, pokud barvíte blond vlasy rostlinnou barvou, která obsahuje indigo. Indigo totiž u světlých vlasů může vyvolat mírně nazelenalý tón, tak pozor na to!:) A jak na mytí vlasů s rostlinným práškem? Stačí v mističce, nebo přímo v dlani, smíchat jednu až dvě lžičky prášku s vodou a vmasírovat do pokožky a mokrých vlasů. Tento postup zopakujte ještě jednou, protože poprvé vlasy zbavíte nečistot a teprve podruhé dokáží přijímat blahodárné látky. Takže při druhé aplikaci nechte klidně “kašičku” na vlasech působit i několik minut, aby vlasy stačily přijmout co nejvíce živin.

Můj tip na závěr

Já sama se barvím rostlinnými barvami už několik let a vždy si z prášku a vody vytvořenou “kašičku” nanáším sama, takže to jde i bez pomocné ruky a výsledek je vždy dokonalý!:) Barevný odstín si sama míchám a to tak, že použiji základní barvu (v odstínu svých vlasů) a do ní přisypu trochu další barvy, která dodá vlasům šmrncovní nádech (třeba měděnou, oranžovou, vínovou). No a ještě jeden praktický tip, který se váže k práškovému šamponu. Když je nejhůř, spěcháte a nemáte čas si rychle umýt vlasy, můžete jej požít jako suchý šampon. Stačí si velmi malým množstvím prášku jakoby “posolit” kořínky vlasů, poté vlasy u pokožky jemně konečky prstů promasírovat, nechat chvíli působit a rozčesat.:)

Tak co? Zkusíte vyměnit, prozatím na dobu určitou, svůj klasický šampon za ten práškový a jako bonus své kadeře obarvit rostlinnou barvou? Já jsem to udělala- s rostlinnými barvami jsem začala už před lety a práškový šampon používám tak jeden rok. Nejdříve se mi to zdálo poněkud nezvyklé- místo tekutiny v lahvičce používat prášek, ale s každým dalším mytím jsem byla nadšenější a nadšenější! Takže jsem podepsala s rostlinnou barvou i s práškovým šamponem kontrakt na dobu neurčitou! Prostě jsem se rozhodla “PRÁŠKOVAT”. :))

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account