Každý rok onemocní v České republice rakovinou prsu až 7 000 žen. V posledních letech se objevuje čím dál více nových pacientek do 45 let. Právě u nich je jedinou možností včasného odhalení nemoci pravidelné samovyšetření prsu, protože pojišťovny nehradí v této věkové kategorii mamografické ani ultrazvukové preventivní vyšetření. Nicméně mnoho žen stále neví jak samovyšetření provádět nebo jim přijde zbytečné. MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D předsedkyně Asociace mamodiagnostiků ČR, k tomu dodává: „Mladé ženy se potýkají s agresivnějšími typy nádorů než starší pacientky. I kdyby si jednou za rok zaplatily ultrazvukové vyšetření, může být už pozdě. Proto je důležité vyšetřovat se každý měsíc. Jeden měsíc jsou prsa čistá a v tom následujícím už být nemusí.“
Že rakovina prsu není nemocí pouze starších žen, dokazuje projekt Aliance žen s rakovinou prsu s názvem Bellis – mladé ženy s rakovinou prsu. Právě ten již třetím rokem spouští kampaň #HlidejSiJe, jejímž úkolem je naučit ženy samovyšetření prsu a přiblížit jeho význam co největší části společnosti. Samovyšetření se provádí třemi prsty – ukazovákem, prostředníkem a prsteníkem. Jak ho správně provést, včetně pohmatového vyšetření uzlin v podpaží a okolí klíčních kostí, předvádí již několik let ženy z projektu Bellis na celé škále společenských akcí, od sportovních soutěží po zdravotní veletrhy a soukromé firemní semináře. 
Bellisky již sedm let informují ženy o důležitosti prevence a spolupracují se známými osobnostmi šířit povědomí o významu samovyšetření. Opakující se fotografickou kampaň podpořili přední český plastický chirurg doc. MUDr. Ondřej Měšťák, PhD., MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD., herečky Iva Pazderková a Hana Holišová nebo blogerky Lucie a Nicole Ehrenbergerovy známé jako duo A Cup of Style. Součástí kampaně #HlidejSiJe je také více než 200 mladých pacientek z České republiky a dalších zemí, např. USA, Brazílie, Nizozemí, Norska, Indie, Číny, Jižní Afriky, Nigérie nebo Austrálie.
Do projektu #HlidejSiJe se můžou zapojit všechny ženy. Stačí se naučit metodu samovyšetření podle postupu uveřejněného na webu Bellisek. Po provedení samovyšetření třemi prsty se s nimi vyfotit. Fotografii publikovat na svém Instagramu či Facebooku s hashtagem #HlidejSiJe a šířit osvětu mezi ostatními ženami. „Je na ženách, aby vzaly zdraví prsou do svých rukou. A to doslova,“ uzavírá Nikola Samková, manažerka projektu Bellis. 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account