Krevní skupina B: Přizpůsobivost a výživa v harmonii s genetikou

KREVNÍ SKUPINA  B – vznik, vývoj a  vlastnosti

Vaše krevní skupina je silným genetickým otiskem, který Vás identifikuje tak přesně, jako Vaše DNA. Znamená rovnováhu. Když použijete Vaši individuální charakteristiku krevní skupiny jako vodítko pro způsob stravování a životního stylu, budete zdravější, dosáhnete přirozenou cestou své ideální hmotnosti a zpomalíte proces stárnutí.

Krevní skupina B vznikla mezi 10 000 až 15 000 lety v oblasti himalájských velehor na území současného Pákistánu a Indie. Poprvé se objevila v Indii nebo v oblasti Uralu mezi kavkazskými a mongolskými kmeny.  Tato nová krevní skupina se brzy stala charakteristickou pro velké kmeny obyvatel stepí. Jak Mongolové putovali napříč Asií, gen pro krevní skupinu B se pevně uchytil. Mongolové putovali na sever a s sebou přinesli kulturu založenou na chovu a zdomácnění zvířat. To se také odrazilo v jejich stravě, složené z masa a mléčných výrobků. Lidé s touto skupinou se přizpůsobili novým klimatickým podmínkám a promísení populace. Představují hledání rovnováhy mezi napětím mysli a požadavky imunitního systému.

Vaše krev představuje sílu přírody, vitalitu, která Vás udržuje. Jedna malá kapka krve obsahuje celý genetický kód lidského bytí. Naše krev také obsahuje záznam genetické paměti-kousky specifického programování, které pokračuje od našich předků.

Pouhým okem vypadá naše krev jako červená homogenní tekutina. Pod mikroskopem je ale vidět, že je složena z velkého množství různých elementů. Hojně zastoupené červené krvinky obsahují zvláštní druh železa, které využívají k přenosu kyslíku a které je příčinou charakteristického rezavého zabarvení krve. Bílé krvinky, které jsou zastoupeny v menší míře, putují krevním řečištěm jako stále ostražité vojsko, které chrání organismus před infekcemi. Tato komplexní živá tekutina obsahuje také bílkoviny, které přenášejí některé živiny do tkání, krevní destičky, které napomáhají krevní srážlivosti a plazmu, ve které jsou ochranné látky imunitního systému.

Mezi potravou, co jíte a Vaší krví dochází k chemické reakci. Tato reakce je součást genetického odkazu. Víme to díky faktorům, které se nazývají lektiny. Lektiny, tj. různorodé bílkoviny obsažené ve velkém množství ve stravě, mají shlukovací vlastnosti, které působí na naši krev. Náš imunitní systém používá  toto „lepidlo“ ve svůj prospěch. Např. buňky v jaterních žlučovodech mají na svém povrchu lektiny, které fungují spíš jako přísavky a umožňují uchycení na kluzkém povrchu sliznic organismu.  Když jíte potraviny obsahující lektiny bílkovinné povahy, které jsou neslučitelné s antigenem Vaší krevní skupiny (antigen – chemické látky, které se nacházejí na buňkách našeho organismu a které když jsou účinně řízeny, představují největší bezpečnostní systém imunitního systému) lektiny napadnou orgán nebo celý systém ( ledviny, játra, mozek, žaludek atd.) a začnou v této oblasti  napadat buňky. Mnoho lektinů v potravinách má tu vlastnost, že mají blízký vztah k antigenu určité krevní skupiny.

Řešením je vyhnout se lektinům, které napadají buňky právě Vaší krevní skupiny. Jestliže se budete řídit programem podle Vaší krevní skupiny můžete:

vyhnout se mnoha virům a běžným infekcím,
zhubnout, jak se Vaše tělo bude zbavovat toxických látek a tuků,
bojovat proti nemocím ohrožujícím život, jako je rakovina, cukrovka a jaterní selhání,
vyhnout se mnoha faktorům, které způsobují rychlé narušení buněk, tím zpomalit proces stárnutí.

Program krevních skupin není všemocný lék. Je to ale způsob jak oživit přirozené ochranné funkce imunitního systému, nastartovat metabolické hodiny a vyčistit krev od nebezpečných narušujících lektinů. Je to nejlepší věc, jakou můžete udělat, aby jste zastavili rychlé poškozování buněk, které je příčinou příznaků stárnutí. Jestliže máte zdravotní potíže, může tento program způsobit velkou změnu k lepšímu. Chce to jen jediné, a to – podřídit se pravidlům hry.

Základní zásada zní: Kdykoliv uvidíte nový dietní režim, který o sobě tvrdí,  že je vhodný pro všechny –  buďte skeptičtí.

Buďte si vědomi své individuality.

Může se stát, a objevuje se to poměrně často, že váhový úbytek je příliš rychlý. Potom je nutno stravovací režim upravit tak, aby k poklesu hmotnosti nedocházelo tak razantně. Úbytek hmotnosti je ten nejmenší problém, jestliže zápasíte se svojí váhou. Ale pamatujte si, že Vaším konečným cílem je optimální zdraví a celková výkonnost, tzn. dosažení rovnováhy mezi Vaší hmotností, výškou a postavou.

Nadměrný váhový úbytek je znamením podvýživy, která oslabí Váš imunitní systém – čili přesně to, čemu se snažíme vyhnout.  Proto používejte všechna doporučení rozumně.

Majitel krevní skupiny B je převážně vyrovnaný, má odolný trávicí systém, je nejpřizpůsobivější na změnu stravy, je konzument mléčných výrobků, na stres reaguje nejlépe tvořivostí a potřebuje rovnováhu mezi tělesnou a duševní aktivitou k uchování štíhlosti. Statná a ostražitá skupina B je obvykle schopna odolávat většině závažných nemocí, jako jsou nemoci srdeční a rakovina.
Dokonce i když těmito chorobami onemocní, má větší pravděpodobnost, že je přežije. Zato má větší sklon k  onemocnění imunitního systému, jako je roztroušená skleróza, kožní nemoci a chronický únavový syndrom. Lidé, řídící se životním stylem podle své krevní skupiny B, mohou často překonat závažné nemoci a prožít dlouhý a zdravý život.

Pro krevní skupinu B je největším faktorem váhového přírůstku kukuřice, pohanka, čočka, arašídy a sezamová semínka. Všechny tyto potraviny obsahují různé lektiny a všechny z nich narušují účinnost vašich metabolických procesů, což vede ke vzniku únavy, retence (zadržování) tekutin v  těle a hypoglykémie (závažného poklesu hladiny cukru v těle po jídle ). Když tyto potraviny z jídelníčku vyřadíte a začnete jíst stravu vhodnou pro Vaši krevní skupinu, hladina Vašeho krevního cukru by měla zůstat po jídle normální.

Krevní skupina B velice negativně reaguje na lepek obsažený v pšenici a celozrnných pšeničných výrobcích.Lektiny obsažené v lepku zhoršují problémy způsobené ostatními potravinami, které zpomalují a zhoršují metabolismus. Jestliže není potrava dokonale strávena a využita organismem jako palivo, uskladní se ve formě tuku.  Když lidé s krevní skupinou B vypustí z jídelníčku všechny zakázané potraviny společně s potravinami obsahujícími toxické lektiny, jsou velmi úspěšní v kontrole své hmotnosti. Nemají žádné fyziologické překážky váhového úbytku.

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ PŘÍRŮSTEK

kukuřice                         – snižuje účinnost inzulínu, snižuje metabolický obrat, je příčinou hypoglykémie

čočka                              – brání správnému využití živin, snižuje metabolickou účinnost, je příčinou hypoglykémie

arašídy                           –  snižují metabolickou účinnost, jsou příčinou hypoglykémie, potlačují funkci jater

sezamová semínka     – snižují metabolickou účinnost, jsou příčinou  hypoglykémie

pohanka                         – zpomaluje trávení, snižuje metabolickou  účinnost, je příčinou hypoglykémie

pšenice                          –  zpomaluje trávení i metabolické procesy, je příčinou skladování živin ve formě tuku a brání jejich využití jako paliva, snižuje účinnost inzulínu

POTRAVINY PODPORUJÍCÍ VÁHOVÝ ÚBYTEK

zelená zelenina            – podporuje účinný metabolismus

maso                             – podporuje účinný metabolismus

vejce, nízkotučné mléčné výrobky           – podporují účinný metabolismus

játra                               –  podporují účinný metabolismus

lékořicový čaj               –  brání rozvoji hypoglykémie

Maso a drůbež

Ukázalo se, že u osob s krevní skupinou B existuje přímé spojení mezi stresem, autoimunitními chorobami a červeným masem. Je to proto, že Vaši předci se orientovali pouze  na některé druhy masa. Jestliže se cítíte unavení nebo trpíte autoimunitní nedostatečností, měli byste jíst z červeného masa jehněčí, skopové, králičí několikrát týdně, raději než hovězí maso nebo krůtu.
Největší potíže dělá majitelům krevní skupiny B vzdát se jejich oblíbených kuřat. Kuřata obsahují ve své svalovině lektin, který aglutinuje ( shlukuje ) krvinky krevní skupiny B. Jste-li zvyklí jíst více drůbeže než červeného masa, přeorientujte se na jiný druh, např. krůtu nebo bažanta. I když jsou v mnoha ohledech kuřatům podobné, žádný z nich neobsahuje nebezpečný lektin. Tento lektin napadá krevní řečiště a může vést ke vzniku mozkové mrtvice a výskytu imunitních poruch.

Vaše krevní skupina by měla jíst maso 6 x týdně v porcích okolo 170 g.
Velmi prospěšné maso:

Jehněčí, zvěřina, králík, skopové
Neutrální( neuškodí, ani výrazně neprospěje):
Hovězí, krůta,bažant, játra, bizoní, telecí

Neprospěšné:

Slanina, tetřev, kachna, šunka, srdce, slepice, křepelka, kuře, vepřové, husí

Mořské produkty

Krevní skupině B  prospívají mořské produkty, zejména hlubokooceánské ryby, jako je treska a losos, které jsou bohaté na výživné oleje. Bílé ryby, jako je platýs, halibut a mořský jazyk jsou také vynikajícím zdrojem vysoce kvalitních bílkovin.

Vyhýbejte se však korýšům a měkkýšům – krabům, humrům, garnátům, slávkám atd. Obsahují totiž lektiny, které jsou pro Vaši krevní skupinu rozvratné.

Mořské produkty by měla Vaše krevní skupina konzumovat 3-5x týdně.
Množství l50-200 g

Velmi prospěšné:

Treska, štika, jikry, sardinky, makrela, mořský jazyk, štika, kanic, losos, halibut, mořský okoun, platýs, hejk, mořský pstruh, polorejnok, jeseter

Neutrální:

Tuňák, kalmár, sleď, bělomasé ryby, plachetník, koruška, sumcovité ryby, okoun říční, pstruh duhový, hřebenatka, kapr, mečoun, marinovaný sleď, okounek, žralok

Neprospěšné:

Ančovičky, slávky jedlé, škeble, humr, raci, želvy, uzený losos, ústřice, krabi, hlemýždi, barakuda, chobotnice, žáby, garnát, úhoř

Vejce a mléčné výrobky

Majitel krevní skupiny B by měl týdně zkonzumovat 3 vejce, 3-5 ks á 56 g sýru,2-4 ks jogurtu(150g)  a 1-2 dcl mléka. Toto vše můžete konzumovat v případě, že nejste laktózní  intolerant. Vhodnější je konzumovat kysané mléčné výrobky, jako je jogurt, kefír, jogurtové mléko. Vhodná je i zmrzlina,pokud nevyvolává alergické reakce konzumenta.

Velmi prospěšné:

Sýr typu Cottage, jogurt s ovocem, kefír, jogurt bílý, odstředěné mléko, kozí mléko, mozzarela, kozí sýry, mražený jogurt

Neutrální:

Měkký plísňový sýr, ementál, hermelín, eidam, podmáslí, čedar, máslo, gouda,krémový sýr, syrovátka, sojový sýr, parmezán, šerbet, švýcarský ementál, sojové mléko

Neprospěšné:

Tvrdé plísňové sýry, např. Niva

Tuky a oleje

Zařaďte do svého jídelníčku olivový olej, abyste podpořili správné trávení a vylučování. Používejte nejméně jednu polévkovou lžíci každý druhý den. Vyhněte se sezamovému, slunečnicovému a kukuřičnému oleji.
Konzumujte l polévkovou lžíci oleje 4-6x týdně.

Velmi prospěšné:

Olivový olej

Neutrální:

Olej z tresčích jater, olej ze lněného semínka

Neprospěšné:

Řepkový olej, kukuřičný olej, bavlníkovýý olej, podzemnicový olej, saflorový olej, sezamový olej, slunečnicový olej

Ořechy a semínka

Většina ořechů a semínek není u krevní skupiny B vhodná. Arašídy, sezamová semínka a další obsahují lektiny, které narušují tvorbu inzulínu.
Možno konzumovat 8 ks ořechů 5x týdně.

Velmi prospěšné:

Žádné

Neutrální:

Pekanové ořechy, kaštany, para ořechy, mandle, vlašské ořechy

Neprospěšné:

Kešu, arašídy, sezamová semínka, pistácie, piniové oříšky, lískové oříšky, slunečnicová semínka, mák

Luštěniny

Lidé s krevní skupinou B mohou jíst jen některé druhy luštěnin, protože ty ostatní narušují tvorbu inzulínu. Mohou sníst jeden šálek suchých luštěnin 3x týdně.

Velmi prospěšné:

Fazol obecný, fazol měsíční, modré fazole, červená sója

Neutrální:

Bob obecný, bílé fazole, červené fazole, zelené fazole, hrachové lusky, fazolové lusky, zelený hrách, fazole severní

Neprospěšné:

Fazole aduke, čočka zelená, čočka obecná, černé fazole, hrách černooký, fazole azuki, čočka červená, strakaté fazole

Cereálie

Krevní skupina B by se měla vyhnout pšenici, která obsahuje lektin, který snižuje účinnost inzulínu  a selhává stimulace spalování tuků. Rovněž by se měla vyhnout žitu,  obsahuje lektin, který se usazuje v cévách a vede ke vzniku jejich onemocnění a potenciálně i k mozkové mrtvici. Kukuřice a pohanka jsou hlavními faktory, které vedou u Vaší krevní skupiny k váhovému přírustku. Více než ostatní potraviny vedou  ke zpomalení metabolismu, narušení účinku inzulinu, retenci tekutin a únavě.

Jezte širokou škálu obilných zrn a cereálií. Vynikající je pro Vás oves a rýže. Doporučujeme také vyzkoušet pšenici špaldu, která je pro Vaši krevní skupinu velice prospěšná a neobsahuje lektiny, které by Vám mohly ublížit.

Čtyřikrát týdně snězte l šálek suchých cereálií. Vhodné přidávat do jogurtu s ovocem nebo medem.

Velmi prospěšné:

Proso, rýžové otruby, rýžové burizony, ovesná mouka,ovesné vločky, ovesné otruby, pšenice špalda.

Neutrální:

Rýžová kaše, musli

Neprospěšné:

Amarant, pšeničné otruby, kukuřičná kaše, žito, pohanka, pohankové krupky, ječmen, pšeničné klíčky, kukuřičné lupínky (cornflakes)

Chléb a pečivo

Vyhněte se pšenici, kukuřici, pohance a žitu. I přesto Vám stále zbývá mnoho druhů chleba.Zkuste chléb z naklíčených  zrn, který dostanete v obchodech se zdravou výživou. Tyto „živoucí“ chleby jsou velice výživné a přestože se jedná o chléb z naklíčené pšenice, problematické jádro je zničeno při procesu klíčení, a proto je chléb mimořádně zdravý.

Jezte 1x denně jeden plátek chleba nebo 1 ks pečiva ( 100 g)

Velmi prospěšné:

Chléb z hnědé rýže, rýžový koláč, pečivo z prosa, chléb z naklíčených zrn

Neutrální:

Bezlepkový chléb, chléb z pšenice špaldy, vločkový chléb, chléb ze sojové mouky, pečivo z ovesných otrub

Neprospěšné:

Pšeničné bagety, pečivo z pšeničných otrub, vícezrnný chléb, žitný vita chléb, tvrdá pšenice, 100% žitný chléb, kukuřičné pečivo, celozrnný pšeničný chléb, žitný křehký chléb

Obilí a těstoviny

Platí totéž co pro cereálie a chléb. Jezte 1 šálek suchých zrn a 1 šálek suchých těstovin 4x týdně.

Velmi prospěšné:

Ovesná mouka, rýžová mouka

Neutrální:

Grahamová mouka, hnědá rýže, těstoviny ze semoliny, rýže basmati, špenátové těstoviny, mouka z pšenice špaldy, bílá rýže

Neprospěšné:

Pohankové krupky, celozrnná pšeničná mouka, mouka z tvrdé pšenice, lepek, ječná mouka, divoká rýže, kuskus, artyčokové těstoviny

Zelenina a houby

V zelenině vhodné pro krevní skupinu B je množství velmi kvalitních živin, proto plně využijte možnosti konzumovat  5 x denně 1 šálek syrové a 1 šálek vařené nebo dušené zeleniny. Z jídelníčku zcela vyřaďte rajčata. Jejich lektiny vyvolávají u lidí krevních skupin A a B silné reakce, obvykle ve formě podráždění žaludeční sliznice.

Nekonzumujte také olivy, protože plísně v nich obsažené spouštějí alergické reakce. Jezte dostatečné množství zelené listové zeleniny, která obsahuje hořčík, důležitý protivirový prvek. Hořčík také prospívá dětem, které mají krevní skupinu B a mají ekzém. Na rozdíl od ostatních krevních skupin můžete klidně jíst brambory, zelí a houby z přírodních zdrojů.

Velmi prospěšné:

Červená řepa, zelená paprika, čínské zelí, žlutá paprika, mrkev, lilek, pastiňák, brokolice, červená paprika, bílé zelí, růžičková kapusta, kapusta, listová hořčice, mangold, houby Shitake, červené zelí, brambory, květák, petržel

Neutrální:

Chřest, bambusové výhonky, čekanka, cibule, kopr, fenykl, tuřín, křen, špenát, řepa, římský salát, kerblík, ibišek jedlý, listy pampelišky, bílé brambory, zázvor, mořské řasy, pórek, tykve, ledový salát,  řeřicha, cuketa, celer, hlíva ústřičná, okurka, štěrbák, červené brambory, česnek, šalotka, kedlubna, naklíčená vojtěška, vodnice

Neprospěšné:

Artyčoky, dýně, kukuřice, naklíčená ředkvička, zelené olivy, španělské olivy, avokádo, naklíčená sója mungo, černé olivy, rajčata, slunečnice topinambur, ředkvičky, tofu, řecké olivy

Ovoce

Konzumujte  4x denně 1 ks ovoce . Vhodný je ananas, zvláště pro osoby, které jsou náchylné k nadýmání. Bromelain , enzym obsažený v ananasu, podporuje trávení.

Velmi prospěšné:

Banány, tmavé blumy, hroznové víno červené i černé, ananas, červené blumy, papája, klikev, zelené blumy, zelené hroznové víno

Neutrální:

Jablka, ananasový meloun, borůvky, červený rybíz, vodní meloun, sušené fíky, broskve, grapefruit, rozinky, pomeranč, mandarinky, mango, ostružiny, černý rybíz, bezinky, angrešt, švestky, kiwi, jahody, limeta, meruňky, třešně, datle, nektarinky, hrušky, maliny, citron

Neprospěšné:

Kokosový ořech, opuncie, reveň, granátová jablka

Šťávy a tekutiny

Většina ovocných a zeleninových šťáv je pro krevní skupinu B vhodná. Tyto nápoje pijte ihned ráno.
Doporučujeme: smíchejte 1 polévkovou lžíci oleje ze lněného semínka, l polévkovou lžíci kvalitních lecitinových granulí a 2 dcl ovocné šťávy. Promíchejte a vypijte. Lecitin je enzym obsažený v živočiších a rostlinách a má schopnost podporovat metabolismus a imunitní systém. Lecitinové granule můžete koupit v lékárnách nebo v obchodech se zdravou výživou.
Jinak pijte ovocné šťávy 3x denně po 2 dcl a 7x denně vodu po 2 dcl.

Velmi prospěšné:

Šťáva ze zelí, ananasová šťáva, papájová šťáva, šťáva z hroznového vína, sťáva z klikve

Neutrální:

Jablečná šťáva, voda s citronem, celerová šťáva, grapefruit, švestky, meruňková šťáva, šťáva z černých třešní (srdcovek ), pomerančová šťáva, jablečný mošt, zeleninové šťávy podle povolených druhů, okurková šťáva, šťáva z mrkve (aby se uvolnil z mrkve betakaroten, který je rozpustný pouze v tucích a ne ve vodě, zakápneme šťávu pár kapkami olivového oleje).

Neprospěšné:

Rajčatová šťáva
Pro všechny typy ovocných nebo zeleninových šťáv platí, že je lisujeme čerstvé v odšťavňovači.

Koření

Krevní skupině B nejlépe prospívá koření s prohřívacími účinky, jako je zázvor, křen, kari a kajenský pepř. Výjimkou je černý a bílý pepř, který obsahuje nežádoucí lektiny. Vyhněte se konzumaci sladidel, výjimkou je zde bílý a hnědý cukr, med a melasa, které trávicí systém Vaší skupiny nepoškozují. Tyto cukry můžete konzumovat v mírném množství. Můžete také jíst čokoládu, ale pouze jako pochoutku a ne jako hlavní potravinu.

Velmi prospěšné:

Kajenský pepř, petržel, křen, zázvor, kari

Neutrální:

Agar, pažitka, bazalka, koriandr, kapary, kopr, karob, rozmarýn, sůl, hnědý cukr, muškátový oříšek, estragon, chilli, červený vinný ocet, kerblík, třtinový cukr, hřebíček, římský kmín, kardamom, česnek, řasa kelp, šalvěj, máta kadeřavá, sojová omáčka, paprika, vanilka, jamajský pepř, bílý vinný ocet, anýz, čokoláda, bergamot, kurkuma, kmín, mořská řasa dulse med, šafrán, majoránka, melasa, bílý cukr, oregano, tymián, máta peprná, jablečný ocet

Neprospěšné:

Nové koření, černý pepř, skořice, kukuřičný sirup, želatina, ječný slad, tapiok, mandlový extrakt, bílý pepř, kukuřičný škrob

Chuťové přísady

Chuťové přísady jsou u této krevní skupiny buď neutrální nebo škodlivé. Zakazujeme používat kečup, který obsahuje pro tuto krevní skupinu škodlivé lektiny.

Neutrální:

Jablečné máslo, sladká marináda, majonéza, marinovaný kopr, kyselá marináda, worcesterská omáčka, salátové dresingy( nízkotučné z povolených složek , džem ( z povolených druhů ovoce ), hořčice

Neprospěšné:

Kečup

Bylinné čaje

Krevní skupina B zůstává ve vyváženém stavu při rozumné konzumaci čajů – zázvor  k zahřátí, máta peprná k uklidnění trávicího traktu. Krevní skupině B se velice doporučuje žen-šen, protože se zdá, že má velmi pozitivní vliv na nervový systém. Pijte jej však pouze v první polovině dne, protože působí jako stimulant.

Lékořice je pro tuto krevní skupinu obzvlášť vhodná. Má antivirové vlastnosti, které pomáhají snižovat náchylnost  k autoimunitním chorobám. Také pomáhá udržovat hladinu krevního cukru v krvi po jídle.Také je silným elixírem pro lidi, kteří trpí únavovým syndromem.

Velmi prospěšné:

Zázvor, list maliníku, petržel, máta peprná, lékořice, šalvěj, ženšen, šípky

Neutrální:

Vojtěška, heřmánek, mateřídouška, třapatka,, bříza, zelený čaj, šťovík, moruše, třezalka, kajenský pepř, list jahodníku, pampeliška, sporýš, vodilka, řebříček, jablečník obecný, lopuch, americký jilm, ptačinec, kozlík lékařský, černý bez, dubová kůra, hloh, kořen lékořice

Neprospěšné:

Aloe, reveň, pískavice řecké seno, kokoška pastuší tobolka, divizna, jetel luční, vlákna kvetoucí kukuřice, chmel, podběl, senna, hořec, lípa

Různé nápoje

Pro krevní skupinu je nejvhodnější, když omezí konzumaci nápojů na bylinný a zelený čaj (zalévá se vodou teplou 70 stupňů Celsia a luhuje se maximálně 2-3 minuty, potom se slije), vodu a šťávy. Jste-li navyklí na kofein a musíte pít kávu nebo černý čaj, zkuste ho nahradit čajem zeleným, který také obsahuje kofein, ale zároveň má antioxidační účinky ( tzn. ,že likviduje v těle tzv. volné radikály, které způsobují závažné nemoci včetně rakoviny ).

Velmi prospěšné:

Zelený čaj

Neutrální:

Pivo, káva bez kofeinu, obyčejná černá káva, černý čaj bez kofeinu, červené víno, bílé víno

Neprospěšné:

Destiláty, minerální vody, různé druhy sodovek, limonády, cola
Naši klienti mají tendenci dodržovat rozlišení dovolených a nedovolených potravin velmi dogmaticky. Zcela určitě neškodí z počátku se tímto dělením řídit. Využívat bychom měli především potraviny pro nás velmi prospěšné a v souvislosti s nimi používat i potraviny neutrální. Potravin neprospěšných bychom se měli jednoznačně vyvarovat.

Časem zjistíte, že pokud se dopustíte výjimečně nějakého prohřešku, neovlivní to nikterak Váš zdravotní stav ani Vaši hmotnost. Tento přepych si ale dopřejeme opravdu při význačných příležitostech, jako jsou oslavy narozenin, svatby, návštěvy u přátel apod.

Vždyť budeme žít tímto novým životním stylem celý život a nechceme být žádným způsobem omezováni nebo si vědomi jakýchkoliv obětí. Jde o zdravý a přirozený styl, který se pro nás stane samozřejmostí a věcí příjemnou.
V průběhu programu získáte zkušenosti s výběrem vhodných potravin a nebude Vám činit žádné potíže si je zařadit do jídelníčku, uplatňovat je při vaření  vašich oblíbených jídel nebo jídel vašich blízkých. Dá se přizpůsobit i rodině, ve které se nacházejí lidé s různými krevními skupinami. K bezproblémovému skloubení potravin pro všechny krevní skupiny je k dispozici souhrnný plakát, který je  možno zakoupit v každém kurzu  nového životního stylu 3. tisíciletí.

Co prospívá krevní skupině B

H o ř č í k

Krevní skupinu B ohrožuje zejména nedostatek hořčíku. Hořčík působí jako katalyzátor metabolických reakcí u této skupiny. Díky němu se stává metabolismus sacharidů účinnější. Přestože organismus této skupiny snadno vstřebává vápník, je u ní riziko vzniku virových onemocnění, projeví se únava, deprese a eventuálně nervové choroby.  V těchto případech by se mělo uvažovat o podávání hořčíku v dávce 300 až 500 mg.  Také mnoho dětí s krevní skupinou B trpí ekzémy a hořčík je může zlepšit. Vhodné jsou všechny formy hořčíku. Velké dávky hořčíku by mohly naopak narušit hladinu vápníku, proto se ujistěte, že jíte potraviny bohaté na vápník. Klíčem je rovnováha.
Nejvhodnější potraviny pro krevní skupinu B s vysokým obsahem hořčíku:
všechny doporučené druhy zelené zeleniny
obilná zrna a luštěniny

L é k o ř i c e

Funguje jako léčebný prostředek u žaludečních vředů, jako protivirová látka, k léčbě chronického únavového syndromu a k potlačení hypoglykémie.
Při použití lékořice je třeba velké opatrnosti. Při konzumaci nadměrného množství lékořice může u některých osob dojít k retenci sodíku a zvýšení tlaku krve. Stačí vypít jeden šálek lékořicového čaje po jídle. Neškodí se o větších dávkách poradit s ošetřujícím lékařem.

T r á v í c í   e n z y m y

Používejte při hlavních jídlech trávící enzymy, které Vám usnadní rychlejší přechod na koncentrovanější bílkoviny.  Bromelain, enzym obsažený v ananase, je k dostání ve formě výživového doplňku v obchodech zdravé výživy.

 A d a p t o g e n y

Adaptogeny zlepšují soustředění  a uchování paměti , které jsou někdy u osob s krevní skupinou B a s nervovými a virovými chorobami problémem. Nejlepší je sibiřský ženšen a Ginkgo biloba – jinan dvoulaločný. Oba jsou k dostání v lékárnách a obchodech se zdravou výživou. Jsou to látky stimulující mozkové funkce.

L e c i t i n

Lecitin je obsažen v sóje. Krevní skupina B by měla využívat lecitinových granulí a ne lecitinu v sóje, protože tam je obsažen v mnohem menších koncentracích. Vhodný je výše zmíněný ranní lecitinový nápoj.

Stres a cvičení u krevní skupiny  B

Krevní skupina B snáší stres poměrně dobře, protože mnohem snadněji vplouvá do neznámých situací.

Krevní skupině B nejlépe prospívá cvičení, která nejsou ani příliš aerobně intenzivní, ani zcela zacílená na duševní relaxaci. Ideální rovnováha spočívá v mírné aktivitě společně s jinými lidmi – jako je skupinová pěší turistika, jízda na kole, méně agresivní bojová umění, tenis a mírné aerobní cvičení. Méně prospívá sport, který je krajně soutěživý, jako je squash, fotbal nebo basketbal.
Nejúčinnější cvičební  program by měl být složen ze tří nebo více dnů v týdnu intenzivní tělesné aktivity a dvou dnů relaxačních cvičení.

Je možno vybrat si z těchto aktivit:

Druh cvičení                          Délka trvání [min]                 Frekvence[týdně]

Aerobik                                        45-60                                         3 x

Tenis                                           45-60                                         3 x

Bojová umění                              30-60                                          3 x

Gymnastika                                 30-45                                          3 x

Pěší turistika                               30-60                                          3 x

Jízda na kole                               45-60                                          3 x

Plavání                                       30-45                                          3 x

Rychlá chůze                              30-60                                          3 x

Chůze                                          30-60                                         3 x

Silový trénink                               30-45                                         3 x

Golf                                             60                                             2 x

Tchaj-či                                          45                                              2 x

Hatha jóga                                    45                                              2 x
Podrobněji se o pohybových aktivitách  se dozvíte v dalších částech.

Otázka osobnosti  krevní skupiny  B

Dávní lidé s krevní skupinou B byli konfrontováni s novými zeměmi, neznámým klimatem a promícháváním ras, proto museli být pružní a tvořiví, aby přežili. Potřebují méně harmonické uspořádání než usedlejší skupina A, stejně jako méně lovecké účelnosti než krevní skupina 0.

Biologicky je tato skupina  mnohem pružnější a přizpůsobivější, méně zranitelná mnohými nejčastějšími nemocemi.  Krevní skupina B, která žije v harmonii, pracuje, cvičí a jí vyváženou stravu, je základem přežití.
Krevní skupina B má mnoho výhod. Tito lidé mají v sobě prvky  duševní, citlivější aktivity, cítí se méně provokováni  různými výzvami  a konfrontacemi.  Umí najít jiný pohled na věc, umí být empatičtí. Čínská, japonská a mnoho dalších asijských společností jsou složeny z vysokého počtu lidí s krevní skupinou B.

Čínská medicína – dávná, přírodní a komplexní, klade velký důraz na vyváženost fyziologického a emočního stavu. Bezuzdná radost je čínskými lékaři považována za nebezpečnou pro rovnováhu srdce. Rovnováha a harmonie – to je druh medicíny krevní skupiny B.

Tradiční židovská populace  má  převážně krevní skupinu B bez ohledu na jejich geografickou polohu. Židovské náboženství a kultura představují promísení mysli, duše a materiálna. V židovské tradici žije inteligence, mír a duchovno po boku silné tělesnosti a připravenosti k boji.  Mnoha lidem to připadá jako protiklad. Je to však skutečná harmonická energie činů krevní skupiny B.

PŘÍRODNÍ POMOC  PŘI ZDRAVOTNÍCH PROBLÉMECH v návaznosti na krevní skupinu B

Existuje široká škála léčiv, která jsou volně prodejná v lékárnách. Jsou to léky určené k léčbě nejčastějších onemocnění. Ve většině případů existuje přírodní alternativa, která funguje stejně nebo lépe.  Kromě toho existují četná nebezpečí při užívání volně prodejných léků.

Je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, jsou-li Vaše  příznaky chronické nebo závažné. Bolest, slabost, kašel, horečka, zduření sliznic a průjem, všechny tyto příznaky mohou být známkou hlubších problémů. Mohli byste je překrýt používáním léků, ale nepoznáte původ potíží.

Na příležitostné bolesti a jiné nepravidelnosti jsou následující prostředky vynikající přírodní náhražkou za volně prodejná léčiva.  Jsou k dostání v obchodech zdravé výživy v různých formách, jako jsou čaje, obklady, tinktury, prášky a kapsle.

K přípravě vlastního bylinného čaje svařte vodu a ponechejte máčet přírodní byliny asi 5 minut. Potom  je můžete scedit do připraveného hrnečku nebo misky.

Bolesti hlavy:

Heřmánek, damiana, kopretina řimbaba, kozlík lékařský, kůra z bílé vrby.
Artritida ( zánět kloubů):

Vojtěška, koupel v mořské soli, vápník, máčení v čaji z rozmarýnu.

Bolesti v uších:

Ušní kapky z česneku, divizny a olivového oleje

Bolesti zubů:

Masáž dásní drceným česnekem, masáž dásní olejem z hřebíčku.

Poruchy trávení, pálení žáhy:

Bromelain ( z ananasu ), hořec, vodilka, zázvor, máta peprná.

Křeče, plynatost:

Heřmánkový čaj, fenyklový čaj, probiotický výživový doplněk s bifidofaktorem, mátový čaj, zázvor.

Nauzea (nevolnost):

Kajenský pepř, čaj z kořene lékořice, zázvor.

Chřipka:

Třapatka, česnek, vodilka, šípkový čaj, kůra modřínu.

Horečka:

Kopretina řimbaba, sporýš, kůra bílé vrby.

Kašel:

Jablečník obecný.

Bolesti v krku:

Kloktat čaj z kořene vodilky a šalvějový čaj.

Zduření sliznic:

Čaj z lékořice, kopřiva, sporýš.

Zácpa:

Vláknina, kůra modřínu, semínko indického jitrocele, americký jilm.

Průjem:

Borůvky, bezinky, jogurtová kultura, list maliníku.

Menstruační křeče:

Jamajská svída.

Citlivost vakcín na krevní skupinu B

Očkování

U dětí s krevní skupinou B mohou někdy vzniknout závažné neurologické reakce na očkování. Rodiče by měli být upozorněni na všechny projevy komplikací, ať již se jedná o změny v chůzi dítěte nebo změny osobnosti jakéhokoliv druhu. Jestliže zamýšlíte dát Vaše dítě s krevní skupinou B očkovat, pečlivě se přesvědčte, že je zcela zdravé, nemá kašel, není nachlazené, nemá chřipku nebo ušní infekci. Očkovací látky proti obrně by tyto děti měly dostat perorální  cestou (ústy ).

Antibiotika

Většina lidí může potlačit infekci bez antibiotik. Když dovolíte svému tělu, aby šlo do boje se svými vlastními prostředky, bez zásahu antibiotik, vytvoří si nejen paměť specifických protilátek k současné infekci a všem infekcím příbuzným, ale získá také schopnost bojovat při příštím napadení účinněji. Snažíme se léčit horečku antibiotiky, ale horečka je vcelku dobrým znamením.  Je dokladem toho, že metabolický obrat  organismu se zvýšil nad normální úroveň a snaží se spálit vetřelce tím, že činí vnitřní prostředí pro ně nepohostinné, jak nejvíc může. Horečka by ovšem neměla přesáhnout 39 stupňů. Potom účinně pomáhají zábaly.

Existují samozřejmě případy, kdy je vhodné antibiotikum potřebné a mělo by být použito. Jestliže užíváte antibiotika, berte si  výživový doplněk s bromelainem, aby se zajistilo rychlé vstřebávání antibiotik a jeho dopravení do tkání.  Tento enzym je obsažen v ananasu, tudíž můžete pít ananasovou šťávu nebo užívat bromelain ve formě tablet.

Vaše krevní skupina B by se měla vyhnout chinolonové řadě antibiotik, jako je Floxin nebo Cipro. Když užíváte antibiotika, myslete na příznaky poruch nervového systému, jako je rozmazané vidění, zmatenost, závratě nebo nespavost. V těchto případech byste se měli okamžitě spojit s Vaším lékařem.

Chirurgické zákroky

Každý invazivní  zákrok představuje pro Váš organismus šok.  Nikdy jej neberte na lehkou váhu, i když se jedná o menší zákrok.  Už předem si nalaďte svůj imunitní systém .Vitamíny A a C  mají silný účinek na hojení ran a snižují vznik jizvení. Každé krevní skupině prospěje doplňková příprava před chirurgickým zákrokem.  Začněte užívat vitamín A a C nejméně  čtyři až pět dnů před výkonem a pokračujte nejméně jeden týden po něm. (Mám tuto  metodu vyzkoušenou  a výsledek  je zázračný ).

Doporučujeme: l000 mg vitamínu C denně a 20 000 IU  vitamínu A denně.
Krevní skupina B má štěstí v tom, že je u ní nižší pravděpodobnost vzniku pooperačních  komplikací . Lidé s touto krevní skupinou, kteří mají chatrné zdraví, mohou před chirurgickým zákrokem  podpořit svůj imunitní systém posilujícími bylinnými čaji. Kořen lopuchu (Arctium lappa ) a třapatka (Echinacea  purpurea ) se k tomuto účelu výborně hodí. Několik šálků denně těchto bylinných čajů  po dobu pár týdnů před zákrokem může představovat pro Váš imunitní systém  pozitivní stimulaci.

Vaše krevní skupina B a rakovina

Rakovina je bezesporu nemoc, ale je možné se na ni dívat také jako na osobní krizi v našem životě. U krevní skupiny B má rakovina mnohem nižší výskyt .  Pokud se přece jenom objeví, má pacient mnohem lepší vyhlídky na přežití a na celkové uzdravení.  Další podrobnosti jsou již nad rámec  tohoto materiálu a jsou předmětem samostatných kurzů.

CO NÁM PROSPĚJE VŠEM

Sledovat svůj krevní tlak

Hypertenze ( nebo-li vysoký krevní tlak ) je příčinou až poloviny všech kardiovaskulárních onemocnění. Tlak měříme tonometrem, který najdeme u každého lékaře, nebo si jej můžeme zakoupit ve zdravotnických potřebách  s digitálním displeyem, který zároveň měří i puls, jeho použití je velice jednoduché a pohybuje se v cenových relacích  2 000 – 2 500 Kč. Výhodou domácího tonometru je to, že si krevní tlak můžeme měřit každý den, a to nejen sobě, ale i svým blízkým.

Normální hodnota krevního tlaku u dospělých osob je definována  jako systolický tlak l40 mmHg (a nižší) a diastolický tlak 90 mmHg (a nižší). Laicky řečeno – l40/90.

Hypertenze způsobuje cévní komplikace. Hypertenzní cévní změny obvykle začínají před 35. rokem, narůstají s věkem a jsou důsledkem přímého mechanického účinku vysokého krevního tlaku na srdce a cévy. Nejzávažnější hypertenzní komplikací je cévní mozková příhoda na podkladě krvácení nebo prasknutí aneurysmatu aorty.

Aterosklerotické komplikace hypertenze zahrnují:
1.  ischemickou chorobu srdeční
2.  cévní mozkové choroby
3.  aneurysma aorty
4.  onemocnění periferních tepen
Zradou  hypertenze je to, že může po dlouhá léta probíhat bez příznaků a že prvním příznakem hypertenze může být infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda. Nedílnou součástí léčby hypertenze jsou nefarmakologická opatření spočívající v:

omezení příjmu soli ( 2 g/den )

dosažení ideální hmotnosti – bylo opakovaně prokázáno, že již pokles o 3 kg vede ke snížení systolického tlaku o 7 mmHg a diastolického o 4 mmHg

dostatečná fyzická aktivita

omezit nadměrnou konzumaci alkohol

Zjistit si  hladinu cukru v krvi

Diabetes neboli úplavice cukrová, se projevuje především zvýšením hladiny cukru v krvi. Příčinou je  nedostatečné působení inzulínu, hormonu produkovaného slinivkou břišní.

Diabetes dělíme do dvou skupin:
1.      diabetes I. typu – který je závislý na zevním příjmu inzulínu (pacienti si inzulín píchají )  vzniká většinou v dětství a dospívání do 30. let věku
2.      diabetes II. typu – není závislý na zevním příjmu inzulínu, vzniká nejčastěji po 40. roce a kromě  vrozené 

Zdroj foto:Pixabay.com

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account