Dnes mám pro Vás voňavý článek, který se týká mých postřehů a zkušeností s vůněmi.

Léto je čas odpočinku, zážitků a taky vůní. Jsou všude kolem nás. Louka po dešti, les, čerstvě posečená tráva, seno,… Kvůli uspěchané době už ani všechny ty krásné vůně nevnímáme, teda pokud nejsme alergici. Schválně, když jedete na kole, funíte do kopců, hlavou vám běží myšlenky, jak být co nejdřív nahoře. Ale že zrovna míjíte rozkvetlé třešně, nebo keře jasmínu sotva zaznamenáte. Zkuste se někdy zastavit, nadechnout se a rozeznávat vůně kolem nás…

Co nám voní, to je zdravé

Co nevoní, to nejíme, ohrnujeme nos a vybíráme dál.
Já vůně miluji. Neustále se patlám olejíčky, zkouším nové a kupuji je jako dárek svým milým. Využívám je také k léčení rodiny… kapu jim je do vany, na kapesník, na polštář a přidávám do nosních sprejů. Ráda si vybírám šampony podle vůně a až pak podle účelu. Čichám ke všemu i ke rtěnkám! Měním parfémy podle ročního období a ráda se k nim vracím a pak vzpomínám (První společné Vánoce, Dárek k promoci…)  
Tak to učíme i děti ve školce, chodíme na procházky a často se zastavujeme a vnímáme vůně rybníku, lesa, rozkvetlých stromů, vůni buchet ze školní kuchyně, vůni pastelek, knih.
Zrak a sluch jsou stále online, ale čich jakoby seděl někde tiše vzadu. Ale on tam je, to víme, jak je důležitý pro naše vzpomínky zjistíme až za pár let. Znáte to. „Jéé, takhle to vonělo u babičky, když pekla koláče a takhle když jsem šla s dědou dávat seno králíkům, tahle, když jsem byla nemocná a čekala jsem na maminku a čichala do její skříně, nebo když jsem jí kradla potajmu „Fáčko“. Vůně v nás zanechávají vzpomínky i na ty zážitky, které jsme vytěsnili někam do posledního šuplíku v hlavě. Pak se stane, že něco ucítíme a BUM! Zapadlá vzpomínka je zpět.

Aromaterapie doslova znamená „léčbu pomocí vůní“

Voňavé zážitky si můžeme vytvořit také v mateřské škole s využitím prvků aromaterapie. V době častých respiračních onemocnění je vhodné stříknout do prostoru sprej s vůní eukalyptu, tea tree, nebo borovice. Třeba do místnosti, kde děti odpočívají.
Nebo můžeme využít aromamasáže na dlaň. Naneseme pár kapek masážního oleje na dlaň dítěte a pomalu roztíráme po dlani krouživými pohyby. Olej by měl být lisovaný za studena s přídavkem esenciálních a bio olejů. Neměl by obsahovat minerální ani rafinované oleje.
Vůně ovlivňují naši náladu. Umí nás uklidnit, povzbudit i protáhnout ucpaný nos.
Pro děti je třeba volit vůně jemné, aby nedráždily nosní sliznici, nebo kůži v případě masážních olejů.
Levandule skýtá uklidňující vůni, která snižuje krevní tlak, působí proti křečím, je protizánětlivá, dezinfikuje, působí antisepticky. Pomáhá při rýmě a nachlazení. Jako jeden z mála olejů se dá esenciální olej Levandule užívat neředěný přímo na pokožku, pomáhá při léčbě různých kožních poranění, čistí a hojí. Aplikuje se například jako dezinfekce při štípnutí hmyzem (obdobně jako Tea Tree Oil, Levandule je však jemnější a tedy vhodnější pro děti).

Který vybrat?

Tea Tree je vhodný nakapat do rozprašovače a stříknout do místnosti. Je známý svými desinfekčními a hojivými účinky.
Mandarinka je veselou, hřejivou vůní. Sladce ovocná esence je dětem obzvláště příjemná. Má harmonizační působení, podporuje nervovou činnost, pomáhá při nervových potížích.
Heřmánek zklidňující a hojivý heřmánek je praktickým pomocníkem na mnohé dětské bolístky a neduhy. Má analgetické a protizánětlivé vlastnosti. Heřmánek mj. také pomáhá při alergiích, tlumí alergické projevy pokožky.
Sama jsem zvědavá, které vůně mi budou připomínat tohle léto 🙂

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account