Léto je báječné, když můžeme vyrazit k vodě, už méně nás ale těší, pokud musíme sedět v kanceláři nebo z jakéhokoliv důvodu trávit čas doma. V takovém případě je potřeba myslet na to, jak se adekvátně zchladit. Horko může mít zásadní vliv na náš organismus, stejně tak ale nesprávný výběr a používání nejen klimatizace, ale i ventilátorů, může se zdravím pořádně zamávat.
Pamatujete si vlnu veder v celé Evropě v roce 2003, kdy bylo nejtepleji od roku 1540, jejíž vinou zemřelo po celé Evropě nejméně 35000 lidí…? Tak vězte, že extrémní horka budou stále běžnější – o tom, že se s nimi budeme potýkat také v naší zemi, potvrzuje třeba studie Katedry fyziky atmosféry MFF UK: podle ní stoupne průměrná teplota v Česku do roku 2040 pravděpodobně minimálně o 1 °C, do roku 2060 až o 2,5 °C, to v případě, že emise skleníkových plynů dále porostou. Zvýšení teplot pocítí hlavě obyvatelé Prahy a Brna, kde se zesílí vliv tzv. tepelných ostrovů. Některou ze změn počasí však pravděpodobně pocítí lidé napříč celou republikou.
Kromě záladního pravidla pro udržení optimálního zdraví ve vedrech, kterým je vysoký příjem vody, je také vhodné zdržovat se v prostorách, kde je možné regulovat teplotu. O klimatizaci je známo, že často působí řadu potíží díky vysušování vzduchu nebo příliš nízké výsledné teplotě. Avšak i ventilátory, které jsou často považovány za méně rizikové, vyžadují uvědomělé užívání.
Klimatizace a suchý vzduch
Ideální pro lidský organismus je situace, kdy se teplota vzduchu v místnosti pohybuje mezi 20 a 21 °C (v ložnici přibližně o 5 °C méně) a relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40 až 60 % (přičemž 0 % představuje absolutně suchý vzduch a 100 % pak dokonale vlhký vzduch prosycený párou). Jenže právě využití klimatizace v období veder je často důvodem toho, že vlhkost vzduchu v místnosti klesá pod
40 %, v krajních případech až pod 20 %. „Suchý vzduch způsobuje překrvení, otok a vysychání sliznic, zhoršení imunitní bariéry sliznic, takže dochází k častějšímu onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Překrvení sliznice nosohltanu vede k pocitům ucpaného nosu a opakovaným laryngitidám, především u dětí. Vysychání kůže má často za následek vznik chronického zánětu pokožky a ekzému. Vlivem nadměrné perspirace dochází v suchém vzduchu k únavě, fyzické skleslosti, ztrátě výkonnosti a zvýšenému pocitu žízně. U starších lidí a dětí hrozí v suchém prostředí rychlejší dehydratace,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Hondl.
Jiný princip u ventilátorů
Na rozdíl od klimatizace, která přímo snižuje teplotu vzduchu v místnosti, fungují ventilátory na principu vzduchového proudu. Ten způsobuje odpařování potu na pokožce, což snižuje povrchovou teplotu pokožky a tím pak přes krevní oběh klesá i teplota vnitřních orgánů. Mnoho lidí proto kvůli co největšímu ochlazení směřuje větrák přímo na sebe, často i do obličeje. To může způsobit velmi nepříjemný problém zvaný syndrom suchého oka, který se projevuje zarudnutím a pálením oční sliznice. Určitě vždy vybírejte ventilátor, který nevytváří proud vzduchu v poryvech pouze v jednom směru, ale dokáže proudící vzduch distribuovat rovnoměrně po místnosti.
Prach a alergeny
Značnou nevýhodou klasických ventilátorů je také to, že sice mohou vzduch ochladit, zároveň ale rozvíří v místnosti prach, obsahující spoustu nečistot a alergenů. V letním parnu navíc nejsou vzácné situace, kdy je městské klima extrémně zatížené výfukovými plyny a také uvolňování škodlivin jako formaldehyd v místnosti může být násobně vyšší. Řešením samozřejmě může být čistička vzduchu. Nebo se zkuste poohlédnout po kvalitním multifunkčním zařízení, jakým je například ventilátor Dyson Pure Cool osazený vlastní čističkou vzduchu s pokročilým HEPA filtrem. Právě HEPA filtr je velmi důležitý – nespokojte se pouze s jeho schopností filtrace mechanických částeček (pyly, bakterie, spory plísní, viry, výkaly roztočů), ale požadujte také účinnost na plyny, jako je formaldehyd, benzen nebo oxid uhelnatý. S těmi si poradí filtry zachycující částice od velikosti 1 mikron.
Bolavé tělo
Z ofouknutí často vznikají také nepříjemné bolesti pohybového aparátu. Nejvíce je k nim náchylná šíje, krční páteř, kříž a ramenní klouby. Při foukání studeného vzduchu na nekryté části těla vzniká podchlazení, na které následně organismus reaguje ztuhnutím svalstva, bolestí či zablokováním kloubních spojení. Využívání klimatizace tak může být jedním ze spouštěcích momentů nejen nachlazení, ale i příčinou bolestí kloubů a svalů.
TIP:
Dyson Pure Cool
Jediný ventilátor, který díky zabudované čističce vzduchu zbaví místnost alergenů i škodlivých plynů!
Klasické ventilátory sice mohou vzduch ochladit, zároveň ale rozvíří v místnosti prach, obsahující spoustu nečistot a alergenů. V letním parnu navíc nejsou vzácné situace, kdy je městské klima extrémně zatížené výfukovými plyny a také uvolňování škodlivin jako formaldehyd v místnosti může být násobně vyšší. S řešením přišli inženýři renomované britské značky Dyson, kteří vyvinuli ventilátor Dyson Pure Cool osazený špičkovou čističkou vzduchu. Ta automaticky odstraňuje plyny a 99,95 % škodlivin a alergenů ze vzduchu – nejen mechanických částeček (pyly, bakterie, spory plísní, viry, výkaly roztočů), ale také plyny, jako je formaldehyd, benzen nebo oxid uhelnatý. To je možné díky pokročilému HEPA filtru, který je unikátní svojí schopností zachytit částice od velikosti 1 mikron.
Patentovaná technologie Air Multiplier se pak stará o to, aby proud vzduchu vystupujícího z prstence ventilátoru umocnila a poskytla tak špičkovou úroveň ochlazení.
Cena: 11 499 Kč vč. DPH
Vedro, větrák, klimoška… pozor na zdraví!
-
Trendy brýlové obroučky PODZIM/ ZIMA 2021 & 2022
Karolína Novotná||Krása a zdraví
Sledujete trendy v módě? Těšíte se, s jakými top kousky přijdou módní domy či návrháři? Nemůžete se dočkat, až si nějakou...
-
Přírodní antibiotika
Zdeňka Zajíčková||Krása a zdraví
Podívejme se teď na přírodní léky na náš toxický životní styl. Cokoli příroda kdy stvořila, má mnohostranný smysl a...
-
Výroba papírové roušky
VeronikaFeitová Habadová||Krása a zdraví
Ahoj holky!!! Na internetu jsem našla video na výrobu papírových roušek/ ústenek. Pozor tyto roušky/ ústenky jsou jednorázové !...
-
3 běžné zlozvyky, které nám šíleně škodí
SilviaPokorná||Krása a zdraví
Jak špatné návyky ovlivňují vaše zdraví a co s tím dělat Děláme to pořád a standartně, takže je to...
-
Barevná inspirace pro svatební líčení 2021
KateřinaPolanská||Krása a zdraví
Perfektní a zářivá pleť, zemité tóny očních stínů, přirozený glam look a černé linky jsou trendy, které snad nikdy nevyjdou z módy....
-
Péče o oči unavené sluncem
TerezaLavičková||Krása a zdraví
Léto je synonymem pro bezstarostné radovánky a dovolenou. Vystavování se intenzivnímu slunečnímu záření může mít ale negativní dopad na...
-
Láska na první ochutnání – Oříškový krém s arašídy a bílou čokoládou
TerezaLavičková||Krása a zdraví
Lucky Alvin, český výrobce oříškových krémů, oříšků a oříškových mouk, představuje oříškový krém s arašídy a bílou čokoládou, na...
-
Detoxikační kúra v mém podání
DanielaLahodová||Krása a zdraví
Všichni to moc dobře známe, pracovní dny se vlečou, starostí až nad hlavu a o víkendu doháníme mnohdy resty,...