Přechod, menopauza neboli klimakterium je obdobím stěžejních hormonálních změn, kterým během života projde každá žena. Postupné vyhasínání činnosti vaječníků způsobí ztrátu plodnosti a má vliv i na další orgány. Bohužel vede i k nevítanému zvyšování tělesné hmotnosti.
Estrogeny jsou hormony, mající ochranný vliv na některé orgány. Během klimakteria však hladiny těchto hormonů výrazně klesnou, takže se po přechodu ženské srdce a cévy ocitnou ve větším nebezpečí a osteoporóza začne ohrožovat kosti. Jednou z nejobávanějších komplikací menopauzy je přibírání na váze. Rozhodně to není jen estetický problém, protože kila navíc škodí srdečně cévnímu systému a znamenají vyšší riziko vzniku různých onemocnění.
Ach ty hormony
Že tělesná hmotnost v tomto životním období u většiny žen roste, je známý fakt, vždyť rychlejší ukládání tuků musejí náhle řešit i doposud štíhlé ženy. Vše způsobují hormonální změny a přirozené důsledky stárnutí organismu. Snižuje se spotřeba kalorií, metabolismus se zpomaluje, klesá výdej energie. Z toho vyplývá, že i ženy, které se stravují stále stejně a nijak se nepřejídají, nabývají na objemu. U některých žen se ale také nepozorovaně změní jídelníček. Podobně jako v těhotenství mají i v přechodu proměnlivé hormonální hladiny vliv na změnu chutí. A takové „chutě” málokdy bývají z hlediska zdravé stravy a držení linie to pravé. S tím, jak ubývá svalů, tělo ochabuje a tuk se ukládá převážně v horní části těla a také v oblasti břicha a boků. Tato „břišní” nadváha zvyšuje riziko vzniku srdečně cévních onemocnění, navíc také často přispívá k psychické nepohodě.
Úprava jídelníčku vás nemine
V žádném případě však neházejte flintu do žita. Klimakteriu se sice nevyhnete, rozhodně si však do dalšího života nemusíte nést nechtěné kilogramy navíc. Mnohé negativní projevy související s přechodem může zmírnit nebo jim dokonce předejít celkové ozdravění životního stylu, ke kterému by se měla odhodlat každá žena. Většinou je třeba upravit jídelníček a celkový způsob stravování. Existuje například celá řada potravin a kombinací jídel, které organismu napomáhají velmi dobře zvládnout tuto velkou hormonální změnu. Pokud potřebujete redukovat váhu, nespoléhejte se na univerzální hubnoucí rady a doporučení, ty zpravidla dlouhodobé řešení nepřinášejí. A v tomto věku si dávejte pozor na jojo efekt, který metabolismus ještě více zpomalí. Optimální je komplexní úprava jídelníčku, ušitá na míru zdravotnímu stavu, časovým i finančním možnostem, absolvovaná pod dohledem odborníka.
Jak proti kilům navíc
Odborníci potvrzují, že zhubnout se dá skutečně v každém věku, a ženy, které o sebe pečují, dokáží případnému ztloustnutí předejít. Zhruba po čtyřicítce je zcela podstatné trvat na přiměřených zásadách zdravé stravy a na pravidelném pohybu. Důležitý je dostatečný přísun bílkovin (po kterých „rostou svaly) a vápníku s vitamínem D (pro pevnější kosti). Udržet ručičku váhy v žádoucích mezích pomáhá také hlídání velikosti porcí, zvláště pak příloh a pečiva. Vzhledem k tomu, že postupný úbytek svalové hmoty i zpomalování metabolismu jsou nevyhnutelné u „lenochů“ ale i u těch, co aktivně sportují, měl by s přibývajícími léty klesat energetický přísun. Pokud se tuky přece jen začnou usazovat, zkuste vyhledat odborníka na hubnutí. Nejedná se o investici zbytečnou, protože srdce a klouby po menopauze ocení skutečně každé shozené či nenabrané kilo.
A pamatujte, co vám k udržení váhy spolehlivě fungovalo ve třiceti, nemusí fungovat teď.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account