Stejně jako v jakékoliv jiné roční období, tak i na podzim byste měli konzumovat takové potraviny, které jsou pro vaše tělo nejpřirozenější. Jedná se především o tzv. sezónní a zároveň nezpracované potraviny, které jsou v danou dobu vypěstované. Nejenže tím pomůžete vašemu zdraví, ale také vaší peněžence, jelikož se většinou jedná o levnější varianty. No a v neposlední řadě si i pochutnáte, protože čerstvé znamená vždy chutnější.
A o jaké potraviny se tedy jedná? V následujícím článku se dočtete o několika příkladech, které byste mohli na podzim do svého jídelníčku zařadit. Díky nim dodáte tělu potřebné vitamíny, minerály a další látky, které organizmus a především vaše imunita v tomto zátěžovém období potřebuje. Pojďme se na ně podívat.
Začněme od sladkého
V dnešní době dováženého ovoce máme sice v obchodech velký výběr, nicméně nejvhodnější jsou v našem případě jablka, hrušky či švestky. Jablka a hrušky jsou plné vitamínu C a antioxidantů. Navíc jsou zdrojem vlákniny, která úspěšně bojuje s vysokým cholesterolem. Bohužel jí je v naší stravě často nedostatek. Tyto zásadité druhy ovoce mají také pozitivní vliv na překyselený organismus, imunitní systém a bojují dokonce i proti vážnějším nemocem jako je rakovina, srdeční choroby či cukrovka. Především v syrovém stavu vám tyto druhy mohou přinést velký užitek, a to nejen na podzim.
Zázvor a křen – dvojka, která vás ochrání!
Zázvor je známý především tím, že působí protizánětlivě. Bojuje s viry a čistí organismus od špatných látek. Stačí občas zařadit zázvorový čaj a vaše tělo vám poděkuje. Sílu čerstvého křenu určitě také znáte. I půl lžičky vás protáhne raz dva. Je to takový univerzální lék plný vitamínu C. Dokáže léčit záněty trávicích, močových i dýchacích cest či napomáhat správné funkci jater. Nicméně pozor! Při tepelné úpravě se spousta jeho látek ničí, a tak nejlépe uděláte, když zvolíte opravdu čerstvý křen.
Rudá na scéně aneb sem s červenou řepou
Červená řepa je potravina, která se dá připravit na tisíc různých způsobů. Nejenže si můžete uvařit polévku jako je boršč, upéct maso s řepou či si odšťavnit řepovou šťávu, dokonce se dá použít i do sladké kuchyně. Taková čokoládová bábovka z řepy je, věřte nebo ne, vynikající. Řepa totiž obsahuje více sacharidů než jiné druhy zeleniny. Navíc má celkem neutrální chuť, takže vašim sladkým pokrmům dodá šťavnatost bez nepříjemného chuťového ocásku. Mimo jiných benefitů je také plná vlákniny, draslíku a vitamínu C.
Změníme barvu aneb dýně a mrkev jako symboly podzimu
Stejně jako řepa je i dýně všestrannou potravinou v kuchyni. Kromě slaných pokrmů jako je polévka či zeleninová směs ji tak můžete využít i do dezertu v podobě dýňového koláče či muffinů. Fantazii se meze nekladou. Kromě výborné chuti nám také přináší betakaroten, vlákninu a vitamíny skupiny B. Nebojte se tedy i různé druhy dýně zařadit do svého jídelníčku.
Mrkev je prospěšná pro vaši pokožku a pro váš zrak díky betakarotenu a jiným karotenoidům, které obsahuje. Jen si dávejte pozor, aby při vaření či dušení zůstala mírně křupavá. Rozvařená mrkev totiž ztrácí své účinky.
Kapusta – ať už růžičková nebo klasická
Oba druhy kapusty jsou v podzimním období vhodnou volbou. Růžičková kapusta doplní vitamín C, B1 a kyselinu listovou, která vám zajistí energii a také schopnost lépe se soustředit. Pozor však na správnou přípravu. Kapusta je známá svým nadýmacím účinkem. Ten však může být zmírněn právě vhodným postupem při vaření. Doporučuje se dusit například s kmínem.
Klasická kapusta je plná živin a antioxidantů, díky čemuž lehce odvádí odpadní látky z těla ven a celkově působí zásaditě. Jejími přednostmi jsou draslík a vitamín C. Pokud budete kapustu zařazovat do jídelníčku pravidelně, zpomalujete proces stárnutí, zabraňujete rakovině, snižujete cholesterol v krvi a samozřejmě ochraňujete svůj imunitní systém.
Kysané zelí nesmí chybět
Kysané zelí je skvělým zdrojem nejen vitamínu C. Pokud vás začne škrábat v krku, právě tento druh kysané zeleniny vám může od bolesti rychle pomoci. Ale pozor! Neoplachujte ho. Nejvíce prospěných látek získáte, když ho necháte se vším všudy. Pokud vám nechutná samotné, zkuste z něj udělat salát spolu s jinými podzimními druhy zeleniny a vitamínová bomba je na stole!
Poslouchejte své tělo!
V zimě organismus potřebuje teplo, a to především zevnitř. Nejspíše si tedy neřekne o studený zeleninový salát z exotických plodů. Syrové zelenině se nevyhýbejte úplně, ale střídejte ji s tepelně upravenou. Ta však nesmí být moc převařená, aby neztratila příliš zdraví prospěšných látek. Tělu samozřejmě prospěje i zařazení teplých polévek.
Kromě výše zmíněných potravin si můžete vybrat různé druhy hub, oříšků a semínek. Jak byste asi sami odhadli, z koření se nejlépe hodí skořice, kurkuma, perníkové koření, hřebíček, ale například i chilli. Na slazení je pak nejlepší volbou med, který se skvěle hodí do horkých čajů. Neměli bychom ho podceňovat, jelikož má blahodárné účinky v mnoha oblastech. Posiluje imunitu, předchází zánětům v těle, ale pomáhá i k lepšímu zažívání.
Existuje spousta dalších potravin, které byste mohli na podzim zařadit, ale výše popsané představují základ. Zkuste zaexperimentovat a vymyslet nějaké originální jídlo z těchto ingrediencí. Uvidíte, že se budete v tomto sychravějším počasí hned cítit lépe!

 
Zdroj obrázku: ID 71395749 © Ghenadii Boico | Dreamstime.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account