Den 10. 2. je věnován fazolím, čočce, hrachu, ale třeba i cizrně či sóji. Světový den luštěnin byl vyhlášen Organizací spojených národů a předcházel mu Mezinárodní rok luštěnin. Cílem tohoto dne je zvýšit na celém světě povědomí o výhodách a přínosech luštěnin nejen pro naše zdraví, ale také pro naší krajinu – luštěniny mají velký význam pro ekologické zemědělství.
Světový den luštěnin má také pomoci s naplňováním některých Cílů udržitelného rozvoje, mezi které patří: konec chudoby, konec hladu, zdravý a kvalitní život, rovnost mužů a žen, důstojná práce a ekonomický růst, odpovědná výroba a spotřeba, klimatická opatření a život na souši.
Luštěniny bychom měli zařazovat do jídelníčku alespoň dvakrát týdně, u vegetariánů a veganů je to pak mnohonásobně více – ti by měli luštěniny konzumovat každý den.
A jaké jsou hlavní benefity luštěnin?
Jsou jedním z nejlepších rostlinných zdrojů proteinů, obsahují mnoho vlákniny, vitaminů i minerálů. Kromě bílkovin obsahují například folát, který je výzamnou živinou a jeho nedostatek v těle se může vyznačovat slabostí, únavou, bušením srdce, ztrátou chuti k jídlu či podrážděností. Jsou bohaté na antioxidanty, které bojují proti účinkům volných radikálů. Kromě toho mají pozitivní vliv na funkci našeho srdce nebo pomáhají ovládat chuť k jídlu.
Máte rádi luštěniny a jak často je konzumujete? Máte nějaký oblíbený recept z luštěnin? Pochlubte se do komentářů.
Strukoviny má rada moja dcéra tak ich varím často
v mladi jsem nenavidela tmavou cocku ve skoleni jidelne, nyni se starsim vekem se nemuzu nabazit k obedu cervene cocky s vajickem
Červená čočka je boží, děláme ji na táboře dětem místo té klasické a chutná jim více.
luštěniny máme rádi, často je vařím 🙂
Paráda, čím jsem starší, tím víc mi luštěniny chutnají. Vaří se u nás doma docela často.
Mám to také tak. Jako malá jsem luštěniny příliš nemusela, teď mi již tolik nevadí.