Lázně Libverda založil šlechtický rod Clam-Gallasů, který v letech 1783-1808 provedl chemické zkoušky léčivých pramenů a nechal vystavět klasicistní a empírové pavilony. K nim později doplnil i lázeňský park a dvoukřídlou lázeňskou kolonádu. Lázně jsou zaměřené na pacienty s onemocněním pohybového aparátu a dále srdce a krevního oběhu.

V samotném centru lázní se nachází Kristiánův pramen. Podchycen byl roku 1793. Své jméno dostal po majiteli zdejšího panství a zakladateli lázní Kristiánu Filipova Clam-Gallasovi. Pramen se užívá k lázeňským kúrám. Účinky Kristiánova pramene postupně zkoumala řada odborníků. Od roku 1811 je pramen zakryt objektem vybudovaným na obdélníkovém půdorysu, avšak až na počátku 20. století, mezi roky 1912 a 1914, dostala tato stavba svou finální podobu. Objekt plynule navazuje na lázeňskou kolonádu a je spolu s ní chráněn jako nemovitá kulturní památka České republiky.

V osmdesátých letech 19. století si nechali zákazníci libverdskou minerální vodu přivážet do Prahy, kde byla distribuována ze skladu v Jezuitské ulici. Dodávána byla pod obchodním názvem „Libverdská kyselka“. Na počátku 20. století vznikla v Libverdě nová plnírna lahví a díky podnikavosti nájemce skladu Franze Leuperta se podařilo za sedm let produkci zvýšit na desetinásobek původního stavu, takže v roce 1910 expedoval 200 tisíc lahví kyselky. Produkce pokračovala i nadále, což prospívalo i jizerskohorským sklárnám, které dodávaly lahve, do nichž se minerální voda stáčela. Prodej kyselky skončil roku 1952, kdy voda z nových zdrojů obsahovala vyšší množství iontů železa, jež měly za následek vznik usazenin na dně lahví.

Tagy:
4 Komentářů
  1. Zaujímavé fakty.

  2. NelaVávrová 1 rokem ago

    tento vikend jsme byli Lazne Msene, kde se taky leci pohybovy aparat.

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Tyhle malé lázničky mám moc ráda…krásné místo uprostřed přírody…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account