Karcinom pankreatu patří mezi nejagresivnější a nejhůře léčitelné typy zhoubných nádorů. Navzdory tomu společenské povědomí o této zákeřné nemoci je ze všech onkologických chorob celosvětově nejnižší. Patří k nádorovým onemocněním s nejhorší prognózou: bohužel umírá na ní až 91% nemocných. Důvodem jsou nespecifické prvotní příznaky a nedostatečné možnosti včasné diagnostiky. Příčiny nepříznivé prognózy spočívají v pozdním stanovení diagnózy. Až u 60% nemocných jsou už při něm přítomny metastázy, u 20% se zjistí při operaci. Základním předpokladem úspěšnosti léčby však stále zůstává chirurgický výkon.
Možnostem léčby karcinomu slinivky břišní v éře precizní mezioborové medicíny byla věnována tisková konference za účasti předních českých odborníků, pořádaná agenturou We Make Media. Zúčastnili se jí prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., děkan 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice a Onkologického centra VFN v Praze, prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc., MBA, přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a Ústředné vojenské nemocnice, Praha a prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc., MBA, přednosta I. chirurgické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a Bc. Tomáš Kruber, výkonný ředitel spolku OnkoMaják.
Onkologové připomněli význam včasného stanovení diagnózy, od něhož by k chirurgickému řešení nemělo uplynout více než tři týdny. Později už bývá nádor neoperovatelný. To předpokládá úzkou spolupráci lékařů mnoha oborů, v první linii praktických lékařů. Totéž ale platí ve všech fázích terapie, kdy se jedná o systémovou terapii v kombinaci s chemoterapií a radioterapií s novými metodami ozařování. Právě radioterapie v kombinaci s chemoterapií se nyní využívá ještě před operací, což umožní zmenšení tumoru, jeho snažší odstranění a tím i zlepšení pacientových vyhlídek.
Rakovina slinivky je v současnosti čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění a očekává se, že se v roce 2025 stane už druhou nejčastější příčinou úmrtí na zhoubné onkologické onemocnění.
Nezisková organizace OnkoMaják prostřednictvím pořádání řady akcí a fialovou barvou zvyšuje informovanost veřejnosti o často nenápadných vedlejších příznacích onemocnění rakovin slinivky břišní – jako například ztráta hmotnosti, nechutenství, bolest zad a břicha -, dále o možnostech prevence a včasné diagnostice.
Šancí na zlepšení výsledků léčby by mohla být právě včasná diagnostika ze strany praktických lékařů, kteří znajé své pacienty dlouhodobě. Díky tomu mohou si tak nejlépe všimnout u pacientů prvotních příznaků a varovných signálů. K tomu je třeba, aby lidé chodili na pravidelné preventivní lékařské prohlídky. “Své praktické lékařce jsem řekl, že mně často bolí záda. Neváhala a poslala mne na další vyšetření a do několika týdnů jsem ležel na sále. Moje praktická lékařka mi doslova zachránila život,” popisuje svůj  boj s nádorem pankreatu pacient František Světnický.
I tento případ se šťastným koncem je důvodem, proč nabízí spolek OnkoMaják webináře akreditované Českou lékařskou komorou.Ty si kladou za cíl motivovat a edukovat praktické lékaře. “Velice mne těší, že se nám povedlo zajistit formu online vzdělávání pro praktické lékaře. V České republice je více než 5000 praktiků a toto je jediná cesta, jak se dostat k co největšímu počtu z nich,” vysvětluje Bc. Tomáš Kruber, výkonný ředitel spolku OnkoMaják.
21. listopadu bude celý svět svítit fialově, protože letos právě na tento den připadá již zmíněný Světový den rakoviny pankreatu. Nejen vybrané budovy po celém světě zahalí do fialové, ale také pacienti, jejich rodiny a přételé se obléknou do fialové nebo rozsvítí fialovou svíčku.
 
Eva
 
Foto: We Make Media (z tiskové konference) a archiv OnkoMajáku
 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account