Vladislava Mlada Jirásková je parfemářka, která vedle klasické práce s bylinkami a parfémy, kadidly a vůněmi, rozvíjí své umění a propojuje ho například se starožitnostmi. Najdete u ní třeba znovuoživené plněné pudřenky, škapulíře nebo náprsky, v nichž je ta vaše nejvoňavější směs. Není snad lepšího způsobu, jak dodat starým věcem elegantní život.*gift*
*heart*Ostatně, má v dnešní moderní době ještě místo ručně vyráběná vůně?
Já myslím že určitě. Všechno si můžete koupit hotové je to unifikované v tisíci kusech ale mít svůj parfém na míru, který podtrhne vaši osobnost je stejné jako když si necháte na míru ušít šaty nebo vyrobit nábytek. Taková vůně je zkrátka jen jedna. Jen se trefit do té vaší nálady, vkusu a emoce. Možná se vám už za půl roku nebude tak líbit, ale budete ve vůni mít uložené své vzpomínky. Myslím si, že dnešní doba potřebuje opět originál jak lidský, tak tvůrčí. Navíc není to jen o hledání vůně ale i o hledání sebe a v neposlední řadě i o propojení s přírodou, duší rostliny. Skrze vůně jste v hlubším kontaktu s vaší duší. Navíc vůně tak jak jsou komponované s čistých éterických olejů plní i účel dezinfekční což dává velký smysl si je pořídit. Velké parfemářské firmy jako např. Dior začali vyrábět místo parfémů dezinfekční vůně a dezinfekci jako takovou. Parfémy se přeci obsahují vysoko procentní líh a ten je dnes velmi ceněný.
*heart*Provozujete také školu vůní, co si studenti a milovníci vůní a starého řemesla, nejvíce na celé procesu učení a zasvěcování do voňavých kombinací, nejvíce pochvalují?
To sáhnutí si na řemeslo, rozmanitost vůní že si mohou očichat tolik vůní najednou a probudit svůj nos. To je na tom to cenné. Ztrácíme tento vzácný smysl už ho moc nepotřebujeme, což si myslíme jen zdánlivě. Přes vůní přeci poznáme svého partnera, jestli nás přitahuje ale i hrozící nebezpečí. Míchání nebo lépe řečeno komponování vůní je velmi radostné a zábavné. Většinou to všechny hned chytí za srdce. Naštěstí těch kombinací jsou stovky, záleží, kolik základních vůní máte k dispozici. Takže je pořád co učit a objevovat. Někdy z toho mají lidé i strach, že to neumí, že neví, co smíchat, že jim to nevyjde, tak jak si představovali. Celkem pochopitelné obavy. Kupodivu odvážnější a skoro více kreativnější jsou muži a starší děti. Ty míchají s velkou otevřeností, bez předsudků a strachu. Ženy cítí větší odpovědnost, možná i větší stud z toho, že by se snad nějaká kombinace nepovedla. Ale to se nestává. Všechno se dá zachránit a jak se něco povede a překoná první ostych pak jde už všechno samo. Já osobně dále s vůní pracuji, hledáme název i vnitřní emoci a vizi kterou vůně má. Jak začnete pracovat s přírodními vůněmi je to jakoby, jste se ocitli někde na louce, uprostřed lesa nebo své zahrady. Všechno na vás začne obrazně řečeno promlouvat. Na parfemářství je krásné jeho širokost a košatost mnoha oborů. Aromaterapie, bylinářství, kreativita a smysl pro krásu a estetiku. Vůně vám ať chcete nebo ne začnou postupně měnit váš život. Myslím tím určitě k lepšímu. V současné době je škola z pochopitelných důvodů pozastavená. A tak vyučuju zadarmo na internetu, poskytuji informace a točím kratší videa, aby se mohli lidi zatím učit doma. Snažím se tak pomáhat a dávat široké veřejnosti k dispozici to, co umím a vím. Přijde mi to tak správné, nechci na tom čím procházíme vydělávat.
*heart*Pudřenky, škapulíře… mám doma něco milého, starožitného. A chtěla bych to naplnit, oživit, zavonět. Jaký je postup?
Nejprve je dobré předmět vyčistit, zrekonstruovat a pak se rozhodnout co chcete. Pokud máte např. starou, stříbrnou pudřenku po babičce, stačí ji přinést. Najdeme spolu vhodnou vůni a kombinaci. Vůni namícháme do nosného např. bambuckého másla (nebo jojobového atd.) možností je více. Někdy je dobré přidat ještě včelí vosk, aby byl tuhý parfém opravdu tuhý. A máte hotovo. Já osobně mám naplněnou takovou stříbrnou, starožitnou pudřenku po tetě a nosím ji do divadla. Neumíte si představit tu zvědavost a zájem, když ji někde vytáhnu. K tomu nesmí chybět háčkované rukavičky. Přijde mi, že ženy mají rádi tyhle detaily stále čím dál více. Nebát se kombinovat např. moderní styl šatů se starou kabelkou (pompadůrkou) a pudřenkou. Každá žena se cítí výjimečně, a navíc se tak potrhne její ženskost. Ale ptala jste se na přesný postup možná i recepturu? Tak tady je. Rozehřejete ve vodní lázni bambucké máslo asi 20 ml a půl lžičky včelího vosku. Nakapete vybraný éterický olej a vše důkladně zamícháte. Přibližně na uvedené množství 20 kapek. Podle intenzity vůně. Teď je důležité vše důkladně rozmíchat. Pokud vám rychle vše tuhne stačí celý obsah opět zahřát v horké vodě. Pudřenku, než ji naplníte, předem vydezinfikujte např. lihem nebo čistou vodkou. Do suché pudřenky nalijte obsah a nechte jej v ledničce zatuhnout. A máte hotovo. Co se týká škapulířů tak mám takovou zajímavost, kterou jsme si vymyslela. Do starých náprstků dávám směsi bylin, koření, kombinuji je s malými křišťály nebo ametysty a zalévám včelím voskem. Krásné jsou i vonné aroma šperky, plněné pytlíčkem z bylin nebo vůní. Těm se také říká pomandéry. To pak máte všechnu tu vonnou krásu okamžitě po ruce a na krku. V dnešní době jako tyto předměty nabírali opět svůj původní význam. Kdysi se pěchovaly bylinami, ambrou, hřebíčkem, skořicí aby chránili své majitele před morovou nákazou. Takže proti koronaviru jako dělané.
*heart*Vnímám v poslední době i návrat těch tradičních vonných tyčinek, kadidel, vykuřovadel, našla jsem v obchodě i čarodějnický magický kotlík – je to úžasné, jak se věnuje pozornost těm starým obyčejům, rituálům. Vůně vždy provázely každý lidský rituál, paměť si snáze zapamatuje vzpomínku spojenou s vůní. Jaké vůně doporučíte ve chvíli, kdy potřebujeme v životě prožít zásadnější rituál?
Myslím, že je třeba si uvědomit, že všechno je v proměně. Držet se starých učení, rituálů je sice dobré ale neměly bychom zapomínat že i ony se mění a vyvíjí. Takže pokud budeme dělat něco naprosto stejně jako před 300 lety a nebudeme to aktualizovat, něco je špatně. Bude nám chybět ten vývoj, nový pohled, a hlavně přítomné energie které jsou také „Božím zjevením“ a mají nás něčemu přeci naučit. Takže slepě následovat to, čím jsme prošli z mého pohledu není dobré. Jen se inspirovat, poznat a snažit se z toho udělat něco nového co nás osloví. Cítím to tak a sama se podle toho řídím. Nedělám žádné rekonstrukce starých rituálů ani neodříkávám žádné formule. Jen staré esence věcí míchám se současností a novým, moderním pohledem. Osobně mám problém i se slovem čarodějný, nevím, co si mám pod tím představit. Trochu mně to i odpuzuje. Z mého pohledu nic takového sama nedělám. Pokud myslíte s něčím a někým manipulovat tak to už vůbec ne. Ale kotlík jako prvotní nádoba výroby, ten je důležitý. Staré řemeslo bylinářské tzn. učení o bylinách o jejich účincích je dobré. Vědět proč zapálit šalvěj, pelyněk, jalovec nebo kadidlo je víc než užitečné. Ty jsou dobré zapalovat pro očistu těla i prostoru. Pro povzbuzení a omlazení pak rozmarýn a růži pro otevření srdce. Heřmánek ten nás zas vnitřně pohladí a jehličí borovice a smrku uklidní náš kašel. Rituál svatby si pak žádá zvláštní vůně posvátné myrhy nebo vzácných vůní květin. Dnes je dobré opět pálit byliny pro čištění vzduchu např. pelyněk, jalovec. Umění vykuřování se v této době opět vrací na scénu a nabírá nový smysl. Staré učení se tu musí přizpůsobit novým, vzniklým podmínkám. Přesně tak jak to píšu.
*heart*Poraďte, jak vybrat kvalitní vykuřovadla, myrhy, byliny, i ty vonné tyčinky nebo kam sáhnout, aby to byl čistě přírodní produkt, jak se při výběru nesplést?
Vaše otázka na čistě přírodní produkty má ale i své úskalí. Musíme si uvědomit, že rostoucí zájem o vše přírodní způsobuje na planetě krizi. Rostliny nerostou tak rychle jak by si spotřebitelský trh přál. Kvůli tomuto hladu po přírodních produktech se devastuje příroda ve velkém, mizí některé druhy rostlin a zvířat. Na druhé straně jsme přehlceni chemii. A tak se pomalu ocitáme v takovém začarovaném kruhu. Abychom mohli mluvit opravdu o čistě přírodním tak bychom museli vzít např. lístek máty a promnout si ho na zápěstí a přivonět. Jiné zpracování rostliny, byť je na výrobcích napsáno 100 % přírodní, už vlastně přírodní plně není. Ale rozumím vaší otázce a asi je nejlepší, pokud je to možné nasbírat si byliny sama. Pryskyřice např. kadidla a myrhy tak ty jsou nejkvalitnější z Ománu např. zelené kadidlo Hojari. To dostanete na internetu. Je léčivé v Ománu ho žvýkají, dávají do vody a při spalování dezinfikuje vzduch a krásně voní. Osobně ráda míchám kadidla s bylinami, aromaterapií. To se učíme v mé Svatojánské škole vůní. Nechci záměrně jmenovat žádnou firmu která se zabývá prodejem pryskyřic kadidla a myrhy. Kvalitu si musí najít každý sám. Vonné tyčinky já osobně vůbec nepoužívám. Vyrábím si veškerá vykuřovadla sama.
*heart*Jsou vůně, které ovlivňují vědomí, silně uklidňují nebo nás zavádí do hlubokého nitra sebe samých. I ty používáte pro speciální účely?
Vůně tohle všechno umí např. známá levandule uklidňuje, nebo rozmarýn vás povzbudí a nastartuje. Dnes jsou aktuální dezinfekční vůně tzn. Tymián, který silně dezinfikuje vzduch, pelyněk, šalvěj. Pro lepší náladu by to byla např. směs vůní meduňky, cypřiše, růžového dřeva, pačuli, verbeny a heřmánku. Směsi na masážní oleje by se měli skládat např. z neroli, kadidla, meduňky a damašské růže. Nebo směs s jasmínu, sladkého pomeranče a myhry. Na únavu si můžeme namíchat rozmarýn, levanduli a majoránku. Nebo povzbuzující a čistící a velmi svěží citron, tymián a černý pepř. Pokud máme respirační problémy tak určitě borovici. Její vůni můžeme zapalovat i v aroma lampičce a čistit s ní vzduch. Krásně voňavá je i směs citronu, rozmarýnu a máty. Antiseptická bazalka je např. velkým pomocníkem pro ženy které si z ní mohou míchat olej a masírovat podbříšek při bolestivé menstruaci. Ten výčet by byl opravdu dlouhý. V současnosti je velmi aktuální tee tree, eukalyptus ale i myrta nebo skořice s hřebíčkem které jsou silně dezinfekční a vhodné na oleje nebo parfémy.
*heart*Co byste nám doporučila pro tento brzký jarní čas, ve kterém potřebujeme najít své touhy, sebrat síly a pořádně se nadechnout?
Mohu vám prozradit směs vůní, kterou jsou zrekonstruovala ze starého lékopisu. Je z 15. st. a legenda praví, že tuto směs, používali zloději, aby se chránili před morovou nákazou. Budete potřebovat 100 % čisté, éterické oleje z hřebíčku, citronu, skořice, eukalyptu a rozmarýnu. Ty smícháte ve stejném poměru do směsi, kterou používáte do aroma lampy, můžete s ní vyrábět parfém kterým dezinfikujete třeba roušku. Tuto směs je dobré nosit stále u sebe. Vonnou směs můžete míchat i do kadidla a čistit s ním vzduch. Ostatně kadidlo jako takové velmi uklidňuje je meditativní např. spolu s myrhou a sušenými květy damašské růže. Z vůní by jistě mohly být květiny a citrusy které jsou zároveň velmi svěží a dezinfekční. Jako je citron, rozmarýn, máta, grep, mandarinka, pomeranč tyto vůně nás dokážou vždy povzbudit a dobře naladit do energie.
:-)Recept na dezinfekční ocet
200 ml jablečného octa
4 kapky éterického oleje tee tree
4 kapky éterického oleje ze šalvěje (případně tymiánu)
100 ml čistého alkoholu (vodky nebo slivovice)
Smíchejte dohromady ocet a alkohol. Přidejte éterické oleje a vše dobře promíchejte. Nalijte ocet do lahvičky s rozprašovačem a máte dezinfenci. Čistěte s tímto octem kliky u dveří nebo přímo i ruce.
ROZHOVOR: Vladislava Mlada Jirásková: Vůně umí léčit
-
Síla bylin v kosmetice ze Sibiře
Kateřina Hanáková||Krása a zdraví
Na našem trhu je k dostání docela pěkná řádka kosmetických značek. Některé se honosí názvem “přírodní”, ale uvnitř složení...
-
Testuju – Aršídová másla – bez palového oleje – nová firma Lucky Alvin
MaryAušová||Krása a zdraví
Kolik sklenic vidíte na obrázku? Ano správně 5, ale bylo jich 7, ty dvě se už nedožily focení *wine*...
-
Jak na nachlazení 2. díl
HankaHavlátová||Krása a zdraví
Účinné domácí tipy na léčbu nachlazení: Od zázvorového čaje po tělovou sůl V prvním díle jsme probrali prevenci proti...
-
6 důvodů, proč si denně dopřát alespoň 1 šálek zeleného čaje
MartinaRichterová||Krása a zdraví
Zelený čaj a jeho vliv na zdraví: Co byste měli vědět Čaj pijeme téměř všichni, protože je dobrý, snadno...
-
Za lepší život: ekologický blog o životě bez odpadu
MarkétaVaňková||Krása a zdraví
Zalepsizivot.cz Udržitelná domácnost bez odpadu Ahoj holky, moc ráda bych tu s vámi sdílela svůj oblíbený ekologický blog, který...
-
Olejujeme aneb tělové oleje na strie
Jana Hornova||Krása a zdraví
Trápí vás strie a malé jizvičky? Jane testovala! Sice nejsem maminkou a nemám strie po porodu, ale mám je...
-
Je čas vyrazit za sportem na čerstvý vzduch. Aktuální dění se negativně projevuje na psychice jednotlivců
Johanka Kotěšovcová||Krása a zdraví
Teplé dny lákají stále více lidí do parků a na cyklostezky. V této době je více než kdy jindy důležité...
-
Tymián bylinka
KateřinaŠlimarová||Krása a zdraví
Jeho pestovanie je jednoduché a darí sa mu aj v našich podmienkach. Kvitne od mája do septembra, zbierajú sa z neho listy...