Mezizubní prostor je místem, ve kterém se hromadí velké množství zubního plaku. Správné čištění je proto důležité pro správnou hygienu ústní dutiny a pro předcházení nejrůznějších onemocnění, mezi které patří i paradentóza. 

Co je to parodontitida?

Parodontitida je odborné označení pro paradentózu. Jedná se přitom o bakteriální zánět dásní a podpůrných tkání zubů. Pokud se toto onemocnění včas neřeší, může dojít až k postupnému uvolňování zubů a jejich vypadnutí.

Jaké jsou příznaky parodontitidy?

Paradentóza patří společně se zubním kazem k nejčastějším problémům, které pacienti řeší se svým stomatologem. Mezi příznaky paradentózy přitom patří řada věcí. V prvé řadě se jedná především o krvácení z dásní, ke kterému dochází při čištění zubů, ale také při jídle. 

Dále se toto onemocnění může projevovat zánětem, zarudnutím nebo zduřením dásní a zápachem z úst. Pacienti rovněž velmi často pociťují nepříjemnou pachuť v ústech, bolestivost zubů nebo také obnažení zubních krčků.

Jaké možnosti léčby existují?

Pokud se na paradentózu přijde včas, dá se velmi účinně léčit. V případě méně závažných projevů postačí důkladné a pravidelné čištění zubů a ústní dutiny. K tomu může pomoct odborník, který zuby hluboce vyčistí. Pokud už však dochází k riziku ztráty zubu, musí být celá záležitost řešena chirurgicky. 

Co používám já a co se mi osvědčilo?

Jak mi můj zubní lékař vysvětlil, nejdůležitější je prevence a s tím související dostatečná ústní hygiena. Ta by přitom rozhodně neměla končit jen u zubního kartáčku a pasty. Já navíc používám také zubní nitě, které účinně zbavují nečistot právě mezizubní prostory. Vyplatí se používat i mezizubní kartáčky. Mě osobně však trápí příliš úzké mezizubní prostory, a proto tyto kartáčky nemůžu používat.
Místo toho jsem v poslední době přistoupila k pravidelnému používání zubní sprchy. Konkrétně jsem si pořídila Philips Sonicare Airfloss Ultra, která mi výrazně usnadňuje každodenní hygienu. Přístroj funguje tak, že se v něm smíchá vzduch s mikrokapičkami vody, a ty následně do hloubky narušují přítomný zubní plak. Vzhledem k mým problémům s mezizubními prostory se zkrátka jedná o naprostou parádu, kterou jsem zařadila do své každodenní rutiny.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account