Tlusté střevo a jeho vliv na imunitu: Proč je důležitá pravidelná detoxikace

Tlusté střevo je základem našeho zdraví. Ovlivňuje to, jak se cítíme i jak vypadáme.  Není-li v pořádku naše tlusté střevo, máme velmi oslaben imunitní systém. Máme-li zanešené tlusté střevo, nemohou se vstřebávat vitamíny, minerály a jiné důležité látky pro náš organismus ze stravy. Část z nich pak odchází z organismu nevyužita.

Nyní nastává nejlepší čas na jeho očistu, která je od poloviny září do listopadu.
Jak a proč se zanáší tlusté střevo
Všechny chemicky či průmyslově zpracované potraviny, plné soli, cukru, barviv, stabilizátorů a jiných „lahůdek“, uzeniny, mléčné výrobky, maso a výrobky z bílé moukypřekyselují náš organismus a narušují rovnováhu mikrokultury našeho střeva. Prospěšné mikroorganismy ve střevu jsou tím zničeny (k tomu přispívají i antibiotika) a na úkor nich se rozmnožují ty, které nám škodí, množí se kvasinky, plísně a parazité.

Proč vzniká zácpa
Zároveň dochází ke kvašení a hnití trávené potravy a vzniká kal, který nám doslova zalepuje střevo. Kal se přilepuje na stěny tlustého střeva. Postupně se přidávají další vrstvy, které tvrdnou a vznikají tzv. kalové kameny. Těch můžeme mít v těle i 10 kg!
Tlusté střevo je díky tomu méně pohyblivé a vznikají zácpy. Důležité je v tomto případě nesahat po projímadle, jelikož si na něj střeva mohou zvyknout a vy budete mít velký problém se vyprázdnit přirozeně.
Díky ucpaným stěnám střeva se navíc nemohou do organismu vstřebat důležité živiny, které odcházejí nevyužité z těla a naše tělo chátrá.
Jak se zbavit zácpy
Dopřejte střevu očistnou kúru a naučte se pravidelnosti. Ideální čas na vyprazdňování je ráno po snídani. V noci se organismus čistí a po jídle se dají střeva do pohybu. Skvělý čas na pravidelné posezení na WC.

Proč vzniká průjem
Pokud nebudete řešit příčiny zácpy, ze střeva se postupně stane jakási nehybná trubka a zbytky potravy jím budou procházet bez povšimnutí. Asi jako když spláchnete záchod – začnou vás trápit naopak déletrvající průjmy. V tomto případě pak saháme po proti průjmových lécích, které opět neřeší příčinu, ale pouze následky.
Čím déle budete odkládat očistu tlustého střeva a úpravu jídelníčku, tím dříve vás doženou nepříjemné zdravotní problémy.

Tlusté střevo ovlivňuje zdraví horních cest dýchacích
Se zdravím tlustého střeva souvisí také naše dýchací ústrojí a naše imunita. Pokud není střevo v pořádku, chytíme kdejakou virózu a mohou nám vzniknout alergie. Jestliže jsme tedy často nachlazeni, měli bychom se zaměřit na očistu tlustého střeva.
To je také důvod, proč antibiotika nemohou vyřešit nemoci horních cest dýchacích, ale naopak přispívají k jejich stálému opakování. Zlikvidují totiž bakterie acodophilus ve střevech  a po dobrání antibiotik se přemnoží nepříznivé mikroorganismy, které přecházejí po sliznicích do okolních orgánů, ale také oslabují plíce. Rýma je hlen, který má původ ve střevě, obvykle z mléčných výrobků. Chcete-li se zbavit rým, vyřaďte ze stravy mléčné výrobky.
Díky očistě tlustého střeva se můžete zbavit všech nemocí horních cest dýchacích, které nás obvykle trápí od podzimu do jara. Jakmile zbavíte střevo jedovatých nánosů, bude lépe pracovat, filtrovat živiny a vy posílíte svůj imunitní systém.  Bacily pak nebudou mít velkou šanci napadnout váš organismus.

OČISTA TLUSTÉHO STŘEVA

Nejúčinnější očista tlustého střeva je od poloviny září do poloviny listopadu. Vhodné je začít úplňkem a vydržet alespoň 3 měsíce.
Co jíst a nejíst pro zdravé tlusté střevo

jíst co nejjednodušeji

vyřadit uzeniny, sladkosti, cukr, mléčné výrobky (kromě kysaných), bílou mouku a všechny chemicky upravované potraviny

jíst obiloviny (rýže, jáhly, pohanka) a zeleninu, občas ovoce

maso maximálně 1x týdně se spoustou zeleniny a to pouze rybu nebo krůtu

snažit se o dělenou stravu – zelenina + maso a obiloviny + zelenina

Pitný režim
Pro každou očistu je důležitý pitný režim.  Jsme ze 72 % voda. Každá buňka v našem těle potřebuje vodu. Zdravá voda je tedy základním předpokladem celkového zdraví.
Důležité je pít čistou, zdravou, zásaditou, živou vodu – taková voda je báječným antioxidantem. Chcete-li mít kontrolu nad kvalitou vody, kterou pijete, pořiďte si filtr na vodu. Jeden z nejlepších na trhu je aquarion , který zbaví vodu všech těžkých kovů a jedovatých látek, obohatí o kyslík a upraví na správnou zásaditost vody. Investice do filtru se vám jistě brzy vrátí v lepším zdraví a úspoře za léky a nemocenskou.
Pokud nemáte k dispozici zásaditou vodu, pijte bylinkové čaje, které jsou také zásadité. Dopoledne pijte čaje na podporu trávení (žaludek a střeva) , odpoledne čaje na podporu vylučování a ledvin. Po obědě a před spaním pijte jaterní čaj pro podporu činnosti jater,  která jsou přetížena detoxikací.

Yucca – přírodní saponát na „vymydlení“ tlustého střeva
Na očistu střeva je nejlepší rostlina juka. Působí asi jako jar na nádobí. „Vymydlí“ celý střevní trakt a při dostatečně dlouhém užívání (alespoň 3 měsíce) vyčistí celý organismus. Juka rozpouští důkladně všechny nepřijaté minerály, které se kdekoliv na těle usadily, například v kloubech. Pozor! Juka se nesmí používat, pokud máte umělý kloub nebo jiný kov v těle.
Účinné látky se získávají z kořene a stonku juky. 100 % juky obsahuje přírodní preparát Pure Yucca. Doporučené dávkování pro dospělého je 1 kapsle 3x denně, a vždy je velmi důležité zapít kapsle dostatečným množstvím vody – minimálně čtvrt litru, a za den pak vypít alespoň 3 litry vody. Obecně se doporučuje spotřebovat tolik balení, kolik vám je desetiletí.
jukou je důležité přijímat dostatečné množství vlákniny ze stravy – ovoce, zeleninu, obiloviny, ale i psylium (koupíte v lékárnách).
Jak pročistit tlusté střevo
Lněné semínko
Pokud máte potíže s dýcháním a zahleněním, přidejte k očistným procedurám lněné semínko. Lněné semínko, na rozdíl od klystýru, vyčistí celé střevo, odstraní hlen, usazeniny i parazity a přitom nenaruší střevní mikroflóru.
Jak na očistu lněným semínkem
Na výběr jsou 2 varianty:

Denně 1 lžíci, semínka rozdrťte v hmoždíři nebo vařečkou, zalijte večer vodou a ráno s ním nalačno zapijte 

1 -3 lžíce lněného semínka umelte nebo rozdrťte v hmoždíři. Připravujte si vždy čerstvou dávku, při skladování může rozdrcené semínko žluknout. Smíchejte s lněným olejem a kefírem. Tuto směs si dejte místo snídaně. Očista trvá 3 týdny:

1 týden: 1 lžíce lněného semínka + 1 lžíce lněného oleje + 100 ml kefíru (jsou i veganské alternativy)
2 týden: 2 lžíce lněného semínka + 2 lžíce lněného oleje + 100 ml kefíru

3 týden: 3 lžíce lněného semínka + 3 lžíce lněného oleje + 150 ml kefíruJak pročistit tlusté střevoVyzkoušet můžete také křemelinu, které jsem věnovala celý článek.
Antioxidant – lapač uvolněných škodlivin
Zároveň s jukou je třeba přijímat i antioxidanty. A to proto, že usazené škodliviny se po rozpuštění v těle znovu aktivují a mohly by způsobit nějaký problém. Antioxidanty tyto škodliviny vychytají. Protože těch škodlivin máme ve střevech hodně, je zapotřebí hodně antioxidantů.
Přírodní antioxidanty najdete v těchto potravinách:

lesní plody – jahody, maliny, borůvky, brusinky

ovoce – jablka, hrozny, třešně, švestky, blumy, citrusy, kiwi, broskve, avokádo, rajčata, rozinky

zelenina – listová zelenina, brokolice, kapusta, růžičková kapusta, špenát, červená řepa,  sladké papriky, zelí, česnek, cibule, mrkev, sladké brambory, řeřicha, tykev

luštěniny – hrášek

nápoje – zelený čaj, červený a modrý hroznový džus

byliny – máta peprná, rozmarýn, šalvěj, tymián, oregano, kopr

Jak pročistit tlusté střevo

Pokud ve vaší stravě není dostatek antioxidantů anebo si chcete být jisti, že budou polapeny všechny uvolněné škodliviny, užívejte koncentrované přírodní antioxidanty.

Pro detoxikaci je nejvhodnější silný antioxidant 

Mega qProtect

Pokud kouříte, pak doporučuji antioxidant přímo pro kuřáky .

Smokerade

Při problémech s cévami, například křečovými žílami, pak je vhodný přípravek.

Vein Protex

nebo 

Resveratrol Plus

Pro posílení zdraví očí vyzkoušejte přípravek 

Vein protex

Pokud máte v rodině rakovinu, pak zvolte antioxidant 

Xantho plus

Kvalitní střevní mikroflóra – podmínka dobře fungujícího střeva

Aby tlusté střevo správně fungovalo, musí mít kvalitní střevní mikroflóru v dostatečném množství (mělo by jí být až 2 kg). Proto je důležité střevu dodat příznivou střevní bakterii Acidophilus. Tu střevu dodáte kysanými mléčnými výrobky s bifidokulturou nebo koncentrovanými doplňky stravy – AC ZymesAcidophilus s psylliem nebo Probio Balance. Každé ráno spolkněte nalačno 1-2 kapsle.
Pohyb
Pro zdravý pohyb střev je důležitý také pohyb. Stačí rychlá chůze, procházky, protahovací a dýchací cvičení nebo cviky na břicho.
Jak pročistit tlusté střevo

    •  

Shrnutí – jak na očistu střev

jíst co nejjednodušeji

vyřadit uzeniny, sladkosti, cukr, mléčné výrobky (kromě kysaných), bílou mouku a všechny chemicky upravované potraviny

jíst obiloviny (rýže, jáhly, pohanka) a zeleninu, občas ovoce

maso max. 1x týdně

vypít 3 litry tekutin (zásaditá voda, bylinkové čaje)

pravidelný pohyb

Důkladná očista pomocí doplňků stravy

Pure Yucca

dávkování 3x denně 1 tobolka min. 10 minut před jídlem, zapít min. 250 ml vody

Probiotika (

AC Zyme

 3x denně 1 tobolka současně s jukou

Antioxidanty (

Mega qprotec

) 3 x denně 1 tobolka po jídle

dopoledne čaj na podporu žaludku a střev

odpoledne čaj na podporu ledvin

po obědě a před spaním čaj na podporu jater

Jak si udržet zdravá střeva
Po očistě se snažte udržet zdravý jídelníček, vyhněte se výrobkům z bílé mouky, cukru, uzeninám, mléčným výrobkům a omezte spotřebu masa.
Podstoupili jste už očistu střev? Napište mi o tom. Máte nějaké dotazy? Zeptejte se :-).
Můžete si také stáhnou e-book zdarma:

Zdroj foto: Marie Vavrochová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account