Když jsem psala svoji první dětskou knížku, tím hlavním motorem pro mě bylo představit dětem bylinky. O léčivé rostliny se zajímám díky bylinářce Marie Treben, která mě svým přístupem a skvělými výsledky naprosto nadchla, byla to výjimečná žena.
Hned v první pohádce v knížce, Zajíček a tchoř, léčí zajíček tchoříkovi bolavou nožičku tím, že mu na ní přiloží rozmačkaný lístek jitrocele. Zafunguje to nejen v pohádce ale i ve skutečnosti. My dospělí už něco vydržíme, ale když se dítě v přírodě škrábne, píchne, i kvůli maličkosti dokáže skuhrat celé dlouhé hodiny. Od té doby, co jsem si na radu téhle úžasné bylinářky vzpomněla využívám ji k velkému úspěchu.
Jak na to?
Lístek jitrocele promnete v ruce tak, aby pustil šťávu a pak tento navlhlý list přiložíte na odřeninu, škrábanec, otlak v botě. Funguje to samozřejmě i na dospělé jen je důležité lístek důkladně rozmačkat, aby pustil léčivou šťávu, skvělé je že to rozmačkáním i lépe přilne ke kůži. Jitrocel je všude kolem, a tak není problém si takhle snadno poradit na každém výletě do přírody.
Jana Burešová