Tradiční velikonoční pokrmy: Inspirujte se našimi předky

Velikonoce jsou oslavou jara, života, znovuzrození. K jaru patří zelená barva, a to i na talíři, proto využívejte ve své kuchyni nejen zelenou zeleninu, ale i divoké bylinky, čerstvé dary probouzející se přírody. Jaro je znovuzrození, očista od starého a prostor pro vše nové, mladé, svěží. Vyčistěte nejen své příbytky, ale očistěte i své tělo, mysl, dáte tak prostor nové jarní životadárné energii, o níž věděly své už naše babičky.

Jak vypadal tradiční velikonoční stůl?
Na Škaredou středu pokliďte a připravte trhance
O Škaredé, neboli Sazometné středě se vymetaly saze z komína, poklízelo se už od pondělí. Připomínal se Jidášův škaredý skutek. Lidé by se však neměli škaredit, jinak by měli zachmuřenou tvář každou další středu. Nastavte tedy svou mysl pozitivně a buďte na sebe milí a přívětiví. Budete se sami hned cítit lépe.

Jídlo na talíři by mělo vypadat nepovedeně. Bramboráky či placky, proto hospodyňky při obracení trochu potrhaly, vznikly tak tradiční trhance. Pokud máte na bramboráky taky chuť, nezapomeňte je posypat čerstvou pažitkou či jinými bylinkami.

Na Zelený čtvrtek jezte zeleninu, luštěniny a bylinky
Abyste byli po celý rok zdraví, měli byste právě o Zeleném čtvrtku jíst co nejvíce zeleného: špenát, zelí, zelené saláty, či salát z mladých kopřiv. Tento den vařily naše babičky z jarní zeleně a luštěnin. Pekly se sladké jidáše z kynutého těsta, nechyběly preclíky, pletence nebo škvarkové placky, které se přikusovaly k jarním polévkám ozdobeným čerstvými bylinkami.

Menu Zeleného čtvrtku má být plné zelené zeleniny a čerstvých bylinek, neobejde se bez zeleného či luštěninového salátu, jarní polévky a jídel z mladých kopřiv. O životodárné síle kopřiv se dočtete více příště.

Na Velký pátek si připravte rybu či hustou polévku
Na Velký pátek se obvykle držel půst až do snídaně na Bílou sobotu. Kdo se na půst necítil, mohl si připravit rybu. Ti, kteří si rybu nemohli dovolit, nebo ji zkrátka neměli, si napekli z bramborového těsta „náhražku“ ve tvaru ryby.

Někde se zase připravovalo jediné jídlo dne – sytá hustá polévka z toho, co dům dal. Vyzkoušet můžete třeba hrstkovou.
Podle pověr se také otevírají ve skalách poklady a voda z horských pramenů se mění na víno. Tak vyzkoušejte, k rybě se víno výborně hodí. A ať už to dopadne jakkoli, pramenitá voda vašemu zdraví rozhodně prospěje! Na vaše zdraví! *wine*
Co se podávalo o Bílé sobotě, na Boží hod a o Velikonočním pondělí se dočtete ZDE.

Jaké velikonoční pokrmy připravujete v tyto dny vy? Necháte se inspirovat tradicí našich předků?

Zdroj foto: Ivana Sýkorová

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account