Ráno sednete do auta –  do jedete do práce. Sednete si za pracovní stůl a dalších minimálně osm hodin sedíte. Večer sednete do auta a dojedete domů, kde při velké části aktivit také sedíte. Vypadá váš všední den, co se týče sezení, podobně? Není divu, že vaše záda trpí a někdy nebo i často bolí.
Jak naše tělo reaguje na sezení a nedostatek pohybu?
Dlouhé hodiny u počítače za psacím stolem našemu tělu a nedostatek pohybu má neblahý vliv na naše svaly. Daný stereotyp je příčnou toho, že u některé svalové skupiny ochabují a jiné jsou naopak nadměrně přetěžovány. Díky tomu vzniká svalová nerovnováha (disbalance) v oblasti krční, hrudní a bederní páteře do, které mohou zapříčinit nepříjemné bolesti.
A jak bolestem zad předcházet?
Pravidelným cvičením, které posílí svaly, které mají tendenci k ochabnutí. Tyto svalové skupiny pomáhají udržovat páteř v přirozené pozici. Při cvičení nezapomínejte na kompenzační cvičení fixátorů lopatek a mezi lopatkových svalů (díky ním nebudete mít tzv. kulatá záda). Dále hluboké břišní svaly, které ovlivňují postavení pánve a s tím způsobené boleti v oblasti bederní páteře. 
 
Protahováním. Stejně jako posilování je základem zdravých zad důsledný strečink. Ten je naopak nezbytný pro svaly, které trpí na přetížení. Po každém cvičení tedy protáhněte nejen svalové skupiny, které jste posilovali, ale věnujte péči i uvolnění svalů v oblasti krční páteře, kyčlí a prsním svalům. Každý sval protahujte 20-30 vteřin, aby došlo k dostatečnému uvolnění.
 
Správným držením těla při sezení. Aby bylo sezení představovalo pro tělo, zejména záda, co nejmenší zátěž dbejte na to, jak si sedíte. Vzpřímeného držení těla dosáhnete, tak že pánev a kolena budou v jedné rovině a stehna s trupem svírají pravý úhel, kolena a stehna taktéž. Ruce volně položené na pracovní desce, lokty svírají více než 90 stupňů. Při předcházení bolestí zad je také dobré pracovní polohy střídat. Zkoušeli jste někdy, se při práci na chvilku postavit, nebo vyměnit židli za velký míč? Sezení na něm se řídí stejnými pravidly, jako na židli. A pokud nemáte v práci míč, nebo místo, kde se dá při práci stát, po každé hodině vstaňte a protáhněte se.  
 
Zkuste se méně stresovat a více relaxovat. Stresu se v našem životě nevyhneme, ale plus je naučit se ním pracovat. Nepříjemné pocity totiž negativně působí i naše záda. V situacích, kdy jsme pod tlakem má vaše tělo tendenci krčit se. To přetěžuje hlavně horní část trapézového svalu, který tuhne. Nejen v náročnějších obdobích, ale pravidelně si dopřávejte relaxační masáže. Důkladná masáž uvolní přetěžované svaly a budete se cítit lépe i po psychické stránce.  

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account