Trh s doplňky stravy každým rokem posiluje, ale zároveň je čím dál těžší se v této oblasti zorientovat a posoudit, co je pro nás skutečně potřebné a prospěšné. Na téma jsme se podívali společně s výživovým poradcem Lukášem Vránou z programu The 1:1 Diet, který se doplňkům stravy dlouhodobě věnuje.

„Začnu ze široka tím, že v první řadě by měla být naše strava pestrá, vyvážená a pokud možno co nejvíce sezónní. I při dodržení tohoto doporučení se ale může stát, že nám ve spektru přijímaných živin bude něco chybět,“ vysvětluje Lukáš Vrána. Z dotazníkových výzkumů mezi běžnou populací vyplývá, že například doporoučenou konzumaci rybího masa dvakrát týdně dodržuje málokdo. Stejné je to v otázce, zda podíl ovoce a zeleniny skutečně tvoří polovinu našeho denního příjmu nebo zda pravidelně zařazujeme do jídelníčku ořechy a semínka.

„Aby nezůstalo u dohadů, můžeme se podívat na studii z roku 2013, která mapovala příjem mikronutrientů v Evropě v rámci několika států,“ říká Lukáš Vrána a pokračuje: „Zajímavé bylo zjištění, že pouze vitaminy B1, B6 a vitamin C nebyly deficitní v žádném ze sledovaných regionů. U ostatních sledovaných látek byly v některých regionech a v některých sledovaných skupinách zjištěny nedostatky. Největší nedostatek se projevil u vitaminu D, další nedostatky byly hlavně u Fe, Mg, K, Se a vitaminu B2. Mimo tuto studii sleduje odborná veřejnost řadu látek, které si tělo vyrábí, ale nemusí mu tato vlastní syntéza dostačovat. Jde například o Q10, jehož množství klesá s přibývajícím věkem, kolagen nebo kreatin (důležitý zejména u silově sportujících).“

Zde se pak dostávají ke slovu doplňky stravy, které zmíněné deficity dorovnají. Nejsou univerzálním řešením, ale mohou pomoci. Je dobré sledovat, jaké známky tělo vykazuje, protože možné příznaky je někdy možné vysledovat. Příkladem mohou být bílé skvrnky na nehtech. Ty nám říkají, že tělo má pravděpodobně málo zinku. Tento nedostatek je ale často spojen s nadbytečnou konzumací jednoduchých sacharidů. Může se tedy stát, že zinku máte v průměru dostatek, ale občas to přeženete s konzumací sladkostí. Nebo jíte sladkosti umírněně, ale stravu nemáte pestrou a přijímáte málo zinku. Jedná se pouze o jeden z příkladů, každá deficitní látka může, ale nemusí nějaký příznak vykazovat. Projevy nedostatku tak často poznáte na kvalitě vlasů, kůže, nehtů nebo jiných znaků. Pro přesnější analýzu je pak nutné zaslat vzorky do příslušné laboratoře.

Zdroj: www.spolukiladolu.cz, www.lukasvrana.cz

Foto: Pixabay.cz

Tagy:
2 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

    Jistě velmi zajímavé, já si kupuji vitamíny… Hlavně poctivě od covidové doby – C, Déčko, zinek, selen, magnézium… je to potřeba. Snažím se shánět takové balení, aby tableta obsahovala vše v jednom. Nyní mám Imuno Help.

  2. NelaVávrová 9 měsíců ago

    Pekny clanek, zajimave.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account