Léto je synonymem pro bezstarostné radovánky a dovolenou. Vystavování se intenzivnímu slunečnímu záření může mít ale negativní dopad na váš zrak. Jaká rizika pro oči mohou na dovolené číhat a jak jim předcházet?
Syndrom suchého oka
Oči jsou během letních dnů zatěžovány více než kdy jindy. Sluneční záření, znečištěná voda, klimatizace, to všechno zrak ohrožuje a o to víc je potřebné se o něj starat. Nejčastějším rizikem může být suché oko způsobené nižší vlhkostí vzduchu. “Suché oko se projevuje se nejen pocitem jako když máte písek v očích, těžším mrkání, ale též nadměrným slzením. Lze tomu předcházet používáním zvlhčujících kapek a vyhýbáním se neúměrně klimatizovaným místům nebo oblastem s vysokou teplotou, případně se snažit toto regulovat” vysvětluje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí. Právě velké teplotní rozdíly jsou typické například u přechodů z klimatizovaného auta do horkého dne nebo z kancelářských prostor, kde se ještě přidává celodenní koukáním do počítačového monitoru. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by tak neměl překročit 5 stupňů, aby nedocházelo k nadměrnému vysušování očí a zároveň zvyšování únavy našeho organismu.
Pořiďte si kvalitní sluneční brýle
V létě dosahuje intenzita slunečních paprsků maxima a kvůli slábnutí ozonové vrstvy na zemi dopadá stále více ultrafialového záření (UV). To má na oči škodlivý vliv a může vyvolat akutní záněty spojivek, šedý zákal i další onemocnění zraku. Základní ochranou jsou sluneční brýle, proto by se na nich nemělo šetřit na úkor kvality. Měly by chránit proti UVA i UVB záření, doporučován je filtr UV 400. Optimální jsou brýle s boční ochranou, které chrání také před odraženými paprsky, nebo polarizací, která usměrňuje odrážející světlo od okolních povrchů. Sluneční brýle je vhodné využívat při jakémkoliv pobytu venku za denního světla, protože UV záření proniká i přes mraky, zvlášť to platí pro děti a lidi s očním onemocněním. “Nadmíra UV záření zakaluje čočku a především působí na sítnici, kde může poškodit zrakový nerv a následně může dojít až k oslepnutí,” popisuje Štěbetáková.
Chraňte se kloboukem a oči pravidelně zvlhčujte
Při slunečném počasí je kromě brýlí užitečnou ochranou také vhodná pokrývka hlavy, ideálně se širokou clonou stínící oči, případně také slunečník. Toto opatření samo o sobě příliš velkou ochranu zraku neposkytuje, proto je v létě vždy nutná kombinace se slunečními brýlemi. Osoby s citlivým zrakem mohou využít velmi účinnou trojstupňovou ochranu očí, kdy kromě brýlí a klobouku využijí také speciální kontaktní čočky blokující UV záření. Ty poskytují komplexní ochranu proti všem zdrojům záření, ať už přímého, odraženého nebo lomeného. “Kromě nošení slunečních brýlí a klobouku je vhodné mít u sebe i zvlhčující kapky, pro případ suchých a podrážděných očí. Chystáte-li se k vodě, doporučuji nosit spíše jednodenní kontaktní čočky, které se ihned po použití vyhodí, aby se do očí nezanesla bakterie akantaméba,” doplňuje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz. Další výhodou jednodenních čoček při cestování je, že si nemusíte vozit čistící roztoky a další příslušenství. Vedle toho oční kapky mají vždy jen pár mililitrů, takže je můžete mít i v příručním zavazadle.
Čert nikdy nespí
Letní radovánky jdou bohužel také ruku v ruce s nepříjemnými zraněními očí. Proto na sebe buďte opatrní a věnujte pozornost prevenci před úrazy, a to hlavně u dětí. Mezi nejčastější poranění oka patří poranění ostrým předmětem nebo větví od stromu. Na pozoru byste se měli také mít, když grilujete. Při této zdánlivě nevinné aktivitě může nešťastnou náhodou dojít k popálení očí. Jestliže patříte mezi vášnivé vyznavače sportu, i během něj se vyzbrojte ochrannými prostředky na váš zrak. Zabráníte tím například nepříjemnému úderu míčem do oka. O svůj zrak byste měli pečovat průběžně během celého roku, je to jeden z našich nejcennějších smyslů.